Stranica Global Firepower koja analizira statističke podatke o vojnim kapacitetima 145 zemalja svijeta, sastavila je popis najjačih vojski svijeta.
Business Insider donosi listu najmoćnijih:
5. Ujedinjeno Kraljevstvo
Global Firepower kaže da je pozicija Ujedinjenog Kraljevstva ojačana po pitanju ljudstva i zračne snage, kao i snažne financijske pozicije.
“To je također jedna od rijetkih sila koja ima više od jednog nosača aviona. Njeni nosači HMS Queen Elizabeth i HMS Prince of Wales, među najnovijima su u svijetu.
Velika Britanija također ima nuklearno oružje koje se može razmještati britanskom flotom podmornica.
Dr. Ford kaže za Insider kako mu je “neobično” da je Britanija tako visoko na popisu, budući da njena vojska nema “ogroman broj naoružanih snaga” poput Kine, Rusije, Indije i SAD-a.
Britanija je drugi najveći donator Ukrajini, nakon SAD-a, a od početka rata Ukrajini je poslala vojnu pomoć u vrijednosti od 4.6 milijarde dolara. Britanija nastavlja biti važni član NATO saveza, ispunjavajući svoju obvezu da 2 posto svog BDP-a ulaže u obranu, a planiraju do 2030. godine ulaganja povećati na 2.5 posto BDP-a.
Global Firepower Veliku Britaniju svrstava u top deset vojnih sila svijeta u područjima broja luka i zračne snage.
4. Indija
Snaga Indije leži u veličini njene populacije. Global Firepower Indiju smješta na drugo mjesto po pitanju ljudske snage, ukupnog broja aktivnih vojnika i snage paramilitarnih postrojbi.
Dostupna ljudska snaga u Indiji premašuje 654 milijuna ljudi, što čini 47 posto ukupne populacije. Global Firepower također navodi da Indija ima gotovo 1.5 milijuna aktivnog vojnog osoblja.
Indija je u sukobu s Kinom zbog zajedničke granice. Kina tvrdi da joj pripada nekih 90.000 kvadratnih kilometara teritorija na sjeverozapadu Indije, a Indija tvrdi da je Kina okupirala 38.000 kvadratnih kilometara njenog teritorija na visoravni Aksai Chin.
Nakon tri godina sastanaka, zemlje su izjavile da su “pristale preostale probleme riješiti brzim tempom,” no nijedna strana nije pristala ni na jedan konkretna kompromis.
3. Kina
Vojna moć Kine ubrzano je porasla posljednjih godina, dok zemlja polako zauzima sve važniju ulogu u svjetskim zbivanjima.
Global Firepower Kinu smješta na prvo mjesto po pitanju dostupne ljudske snage, kao i po pitanju snage pomorske flote.
Kina ima “jedinstvenu prednost iz perspektive gospodarstva i dostupnog ljudstva, a postavila je jasan fokus na povećanje pomorske, zračne i kopnene snage,” piše Global Firepower.
Ako se taj trend nastavi, dodaju, Kina “će postati prvi globalni vojni suparnik SAD-u.”
Tenzije rastu oko Tajvana, gdje je Kina u kolovozu 2023. započela s vojnim vježbama, poslavši tako “oštro upozorenje” i pozivajući se na “provokacije” i “tajni dosluh” između “separatista” i “stranih sila.”
Također je povećala tenzije u regiji, tvrdeći da je Južnokinesko more isključivo kineski teritorij i šaljući svoju vojsku na mnogim malim otocima u moru.
Global Firepower kaže da Kina ima dostupnu ljudsku snagu od preko 761 milijuna ljudi, kao i 50 razarača i 78 podmornica.
2. Rusija
Iako je njena reputacija vojne sile poprilično pala od početka invazije na Ukrajinu prošle godine, Rusija je svejedno zadržala drugo mjesto na popisu Global Firepowera.
Ruska invazija na Ukrajinu “jasno je pokazala ključna ograničenja ruskih vojnih sposobnosti, usprkos velikom broju ljudstva i materijalnim prednostima nad susjednom Ukrajinom,” kaže Global Firepower. Kina se približava, dodaju, preuzimanju drugog mjesta.
Global Firepower Rusiju smješta na drugo mjesto u kategorijama snage zračne flote, kao i transportne flote. Rusija je u siječnju 2023. imala preko 4.100 vojnih zrakoplova, dodaju.
Rusija se suočila s velikim brojem vojnih poraza od početka invazije na Ukrajinu, izgubivši popriličan broj opreme – ponajprije tenkova.
Neuspješan pokušaj brzog osvajanja Ukrajine – mnogo slabijeg neprijatelja – mnoge je navela da još jednom razmisle o ruskoj vojnoj moći. U kolovozu 2023. Rusija je u Ukrajini uglavnom bila u obrambenoj poziciji, pokušavajući svoje neprijatelje zaustaviti dobro razvijenom mrežom rovova i minskih polja.
Usprkos gubicima na terenu, ruske zračne i pomorske snage u velikom dijelu su uspjele izbjeći veliku štetu. Rusija također ima najveću zalihu nuklearnog oružja na svijetu.
1. Sjedinjene Američke Države
Vojska SAD-a zadržala je nadmoćno prvu poziciju na popisu, iako je Kina tijekom godina smanjila razliku između dvije zemlje.
Global Firepower objašnjava kako SAD svoju nadmoć pokazuje “u ključnim kategorijama materijala, financija i resursa.”
SAD također tehnološki predvodi svijet, a prva je u mnogim kategorijama. Ima 92 razarača i 11 nosača aviona, a njena zračna snaga uključuje 13.300 zrakoplova i 983 napadačka helikoptera, daleko najviše na svijetu.
SAD također ima i daleko najveći vojni budžet, više od 750 milijardi dolara, što je više nego trostruko u odnosu na drugoplasiranu Kinu.
SAD je nakon početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači prošle godine poslala dodatnih 20.000 trupa u Europu, što je ukupni broj američkih vojnika na europskom kontinentu povećalo na preko 100.000. SAD šalje najviše vojne pomoći u Ukrajinu, osiguravši preko 24 milijarde dolara sigurnosne pomoći od početka prve ruske invazije 2014. godine.
Na popisu se dalje redom nalaze:
6. Južna Koreja
7. Pakistan
8. Japan
9. Francuska
10. Italija
11. Turska
12. Brazil
13. Indonezija
14. Egipat
15. Ukrajina
16. Australija
17. Iran
18. Izrael
19. Vijetnam
20. Poljska
21. Španjolska
22. Saudijska Arabija
23. Tajvan
24. Tajland
25. Njemačka
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare