Rusija traži da je prime natrag u UN-ovo Vijeće za ljudska prava. Evo što to znači

Svijet 27. ruj 202307:20 0 komentara
Olga MALTSEVA / AFP

Rusija se želi vratiti u UN-ovo Vijeće za ljudska prava, što će biti ključan test njene međunarodne reputacije. Zemlja je izbačena iz ovog UN-ovog tijela prošlog travnja, nakon što je njena vojska napala Ukrajinu.

Sada ruski diplomati žele da Rusija ponovno bude izabrana u Vijeće, i to na novi trogodišnji mandat. BBC je dobio kopiju dokumenta koji je Rusija podijelila među članovima UN-a, tražeći njihovu podršku.

Glasanje će se održati sljedeći mjesec.

U dokumentu Rusija obećava da će “iznaći adekvatna rješenja za pitanja ljudskih prava” i traži da Vijeće ne postane “instrument koji služi političkoj volji jedne skupine zemalja,” referirajući se na Zapad.

Diplomati kažu kako Rusija želi povratiti nekakvu razinu međunarodnog kredibiliteta nakon što je optužena za kršenje ljudskih prava u Ukrajini, ali i unutar vlastitih granica.

Posljednji dokazi kršenja ljudskih prava od strane Rusije predstavljeni su Vijeću za ljudska prava u ponedjeljak, u izvješću povjerenstva za Ukrajinu.

Erik Mose, čelnik povjerenstva, rekao je da postoje kontinuirani dokazi ratnih zločina, uključujući mučenja, silovanja i napade na civile.

Drugi izvještaj, koji je prije dva tjedna objavila UN-ova posebna povjerenica za Rusiju Mariana Katzarova, navodi kako se stanje ljudskih prava unutar Rusije također “značajno pogoršalo”, a kritičari invazije u Rusiji trpe nasumična uhićenja, mučenja i zlostavljanja.

UN-ovo Vijeće za ljudska prava sjedište ima u Ženevi, a broji 47 članica, od kojih se svaka bira na trogodišnji mandat.

U sljedećim izborima zakazanima za 10. listopada, Rusija će se natjecati s Albanijom i Bugarskom za dva mjesta u Vijeću rezervirana za zemlje središnje i istočne Europe.

Glasat će sve 193 članice Opće skupštine UN-a u New Yorku. Tamošnji diplomati kažu da je ruska kampanja agresivna, a da Rusija malim zemljama nudi žito i oružje u zamjenu za njihove glasove.

U takvoj situaciji, kažu diplomati, vrlo je moguće da bi se Rusija mogla vratiti u Vijeće.

Ruski dokument koji kruži UN-om kaže kako zemlja želi “promovirati principe suradnje i jačanja konstruktivnog dijaloga uzajamnog poštovanja unutar Vijeća kako bi se pronašla adekvatna rješenja za probleme po pitanju ljudskih prava.”

Njihov glavni argument je da bi Rusija svoje članstvo koristila “za zaustavljanje sve jačeg trenda pretvaranja Vijeća u instrument koji služi političkoj volji jedne skupine zemalja.” Dokument navodi kako Rusija ne želi da skupina “kažnjava nelojalne vlade za njihovu neovisnu i vanjsku politiku.”

Rusija je suspendirana iz Vijeća u travnju prošle godine. Za njeno isključivanje glasale su 93 zemlje UN-ove Opće skupštine, 24 je glasalo protiv, a 58 je bilo suzdržano. U svom dokumentu Rusija za gubitak članstva krivi “SAD i njegove saveznike.”

Izvješće kojeg su ovaj mjesec objavile tri skupine – UN Watch, Human Rights Foundation i Raoul Wallenberg Center for Human Rights – zaključuje da Rusija “nije kvalificirana” za članstvo u Vijeću za ljudska prava.

“Ponovno biranje Rusije u Vijeće sada, dok rat u Ukrajini još uvijek traje, bilo bi kontraproduktivno za ljudska prava i poslalo bi poruku da UN nije ozbiljan u svojoj namjeri da Rusiju drži odgovornom za njene zločine u Ukrajini,” stoji u izvješću.

Ujedinjeno Kraljevstvo kaže da “se snažno protivi” kandidaturi Rusije za članstvo u Vijeću.

Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Velike Britanije izjavio je: “Rasprostranjeni dokazi ruskog kršenja ljudskih prava u Ukrajini, ali i unutar Rusije, uključujući one koje je prošli tjedan naglasila UN-ova posebna povjerenica za Rusiju, pokazuju duboki prijezir Rusije prema radu Vijeća.”

Oporbeni kandidat za ministra vanjskih poslova Velike Britanije, David Lammy, kaže kako je Rusija u Ukrajini počinila zvjerstva, njenog čelnika Međunarodni kazneni sud optužuje za ratne zločine, a pokazuju i potpuni prijezir prema UN-ovoj Povelji.

“Ideja da bi se Rusija mogla vratiti u Vijeće za ljudska prava uvreda je za sam koncept ljudskih prava, ali i opasan korak unatrag koji bi oštetio kredibilitet tog tijela,” rekao je on. “Vlada bi trebala intenzivno raditi sa zemljama koje su u prošlosti bile suzdržane kako bi ih uvjerili da se ključne vrijednosti UN-a moraju održati.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!