Kako je došlo do globalnog kvara? U sve je uključena tvrtka poznata iz afere s Donaldom Trumpom

Svijet 19. srp 202414:02 0 komentara
REUTERS/Chalinee Thirasupa

Globalni prekid rada računala koji je u petak zahvatio zračne luke, banke i druga tvrtke diljem svijeta proizašao je iz ažuriranja softvera koje je objavila velika američka tvrtka za kibernetičku sigurnost CrowdStrike.

CrowdStrike je rano u petak rekao korisnicima da su prekidi uzrokovani “kvarom pronađenim u jednom ažuriranju sadržaja njegovog softvera na operativnim sustavima Microsoft Windows, prema objavi na X-u koju je objavio izvršni direktor tvrtke George Kurtz.

Inženjeri tvrtke poduzeli su korake kako bi riješili problem, rekli su stručnjaci za CNN.

Što je softver tvrtke CrowdStrike?

Problem je specifičan za Falcon, jedan od glavnih softverskih proizvoda CrowdStrikea, i ne utječe na operativne sustave Mac ili Linux, prema upozorenju. Crowdstrike kaže da je Falcon dizajniran za zaštitu datoteka spremljenih u oblaku.

Softver za kibernetičku sigurnost tvrtke CrowdStrike, koji koriste brojne tvrtke s liste Fortune 500, uključujući velike globalne banke, zdravstvene i energetske tvrtke, otkriva i blokira prijetnje hakiranja.

Kao i drugi proizvodi kibernetičke sigurnosti, softver zahtijeva dubinski pristup operativnom sustavu računala za skeniranje tih prijetnji. U ovom slučaju, čini se da se računala s operativnim sustavom Microsoft Windows ruše zbog pogrešnog načina na koji ažuriranje softverskog koda koje izdaje CrowdStrike komunicira sa sustavom Windows.

Tvrtka je rekla da prekid nije uzrokovan sigurnosnim incidentom ili kibernetičkim napadom. Kurtz je u svom postu rekao da je problem identificiran i izoliran, a inženjeri su postavili ažuriranje kako bi riješili problem.

Rusko hakiranje

Dionice CrowdStrikea pale su 10% u pretprodaji. Ogromna tvrtka za kibernetičku sigurnost posluje širom svijeta kroz prodaju softvera i istrage velikih hakiranja.

Tvrtka također pomaže u provođenju istraga kibernetičke sigurnosti za vladu SAD-a. Na primjer, CrowdStrike je pratio sjevernokorejske hakere više od desetljeća, kažu u tvrtki. Također je bio zadužen za praćenje hakerskih skupina koje su izvele hakiranje Sony Picturesa 2014.

No CrowdStrike je možda najpoznatiji po istraživanju ruskog hakiranja računala Demokratskog nacionalnog odbora tijekom američkih izbora 2016. U središtu je lažnih teorija zavjere od 2016., ponajviše nakon što je transkript Bijele kuće otkrio da je bivši predsjednik Donald Trump spomenuo Crowdstrike u svom razgovoru s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim u srpnju 2016. koji je doveo do njegovog prvog opoziva.

CrowdStrike je prvi javno upozorio na  uplitanje Rusije u izbore 2016., a njihovu procjenu kasnije su potvrdile i američke obavještajne agencije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!