Što je legionarska bolest koja je pokosila Poljake? 11 umrlih, stotine zaražene

Svijet 29. kol 202320:25 0 komentara
Unsplash

U poljskom gradu Ržešovu, na granici s Ukrajinom, izbila je legionarska bolest, od koje je do sada preminulo 11 osoba.

Žrtve su stare od 64 do 95 godina i sve su imale kronične bolesti. Osim 11 preminulih, visoka je brojka i zaraženih osoba.

“Potvrdili smo 144 slučaja zaraze, kao i 11 smrtnih slučajeva. Tražimo izvor zaraze. Zagađenje sistema hladne i tople vode za sada se ne razmatra”, rekao je poljski regionalni zdravstveni inspektor Adam Sidor, piše Euronews.

Što je legionarska bolest?

A što je legionarska bolest ili legioneloza? Prema pisanju HZJZ-a, riječ je o teškoj infekciji najčešće uzrokovanom bakterijom Legionella spp, a najčešće se bolest očituje kao atipična upala pluća.

Bolest se liječi antibioticima, no usprkos tome smrtnost je od pet do 10 posto.

Najčešći rizični čimbenik za obolijevanje od legionarske bolesti je pušenje većih količina cigareta. Od ostalih čimbenika valja spomenuti osobe starije od 50 godina (osobito muškarci), kroničnu bolest pluća, transplantaciju organa, uzimanje većih doza kortikosteroida, oslabljeni imunološki sustav, kao i prekomjernu konzumacija alkohola.

Gdje se nalaze bakterije legionele?

Legionele se nalaze u prirodi u raznim vodama poput rijeka, jezera i blata, obično u manjim brojevima. Opasnost nastaje kada uđu u vodene sustave koje je izgradio čovjek, kao što su rashladni tornjevi, veliki vodoopskrbni sustavi tople vode, ovlaživači, dekorativne fontane i sl., najčešće oštećenjem vodovodnih cijevi, ulijevanjem površinskih voda te neispravnim spojem potrošne vode npr. spoj na hidrantnu vodu.

Kako se prenosi legionarska bolest?

Legionarska se bolest prenosi udisanjem mikroskopskih kapljica vode (aerosola) koje sadrže legionele. Te bakterije žive u vodi i razmnožavaju se u prikladnim uvjetima, npr. u vodi nakupljenoj u umjetnim vodnim sustavima pri temperaturi od 20 °C do 50 °C.

Aerosoli u kojima su prisutne legionele mogu nastati, na primjer, pri puštanju vode iz slavine ili tuša, pri stvaranju mjehurića u vodi u hidromasažnim bazenima ili putem nekih klimatizacijskih sustava, piše ECDC.

Kakva je klinička slika legioneloze?

Simptomi se obično počinju pojavljivati od dva do 10 dana nakon zaraze, a u rijetkim je slučajevima potrebno do tri tjedna da bi se oni razvili.

Vrućica, zimica, glavobolja i bolovi u mišićima najčešći su simptomi bolesti. Nakon toga dolazi do pojave suhog kašlja i problema s disanjem koji se mogu razviti u tešku pneumoniju. U otprilike trećine bolesnika javlja se također proljev ili povraćanje, a u otprilike polovice zbunjenost ili delirij. Većini bolesnika potrebna je hospitalizacija i liječenje odgovarajućim antibioticima. Dijagnoza se postavlja na temelju određenih laboratorijskih pretraga, često nakon povratka putnika kući.

Kako se legionele mogu držati pod kontrolom?

Dva najvažnija čimbenika koja omogućavaju razmnožavanje legionela su odgovarajuća temperatura i stagnacija (stajanje) vode. To znači da temperatura tople vode stalno treba biti viša od 50 °C, a hladne vode niža od 20 °C.

Također, potrebno je redovito čistiti rozete tuševa i mrežice na slavinama od kamenca. Redovita uporaba svih slavina i ispiranje sustava sprječava stagnaciju vode. Veliki sustavi se nakon ponovnog otvaranja objekta moraju pasterizirati visokom temperaturom vode (70-90 °C) ili hiperklorirati visokim dozama klora.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!