Više od 150 smeđih medvjeda ubijeno je u prvim danima godišnjeg lova na medvjede u Švedskoj, dok raste kontroverza oko onoga što su zaštitnici prirode nazvali "čistim klanjem".
Švedska vlada izdala je 486 dozvola za odstrel medvjeda u ovogodišnjem lovu, što odgovara oko 20% preostale populacije smeđeg medvjeda. Ovo je uslijedilo nakon rekordnog odstrela od 722 medvjeda prošle godine.
Do četvrtka poslijepodne – drugog dana lova – 152 medvjeda već su bila odstrijeljena, prema podacima švedske Agencije za zaštitu okoliša.
Lov je postao žarište sve većih kontroverzi, a ove godine policija je prvi put ispratila lovce uoči lokalnih prosvjeda.
Policija patrolama čuvala lovce
Magnus Orrebrant, predsjednik Švedske udruge mesoždera, grupe za zagovaranje divljih životinja, rekao je: “Moderne metode lova čine iznimno lakim ubijanje medvjeda – moglo bi se to usporediti s čistim klanjem.”
Policajci su patrolirali šumama pješice i dronovima kako bi osigurali “mirno kretanje lovaca” zbog zabrinutosti da bi povećanje dozvola moglo izazvati prosvjede, prenosi Guardian.
“Smatramo potrebnim osigurati da nema ometanja lovaca koji rade svoj posao tijekom ovogodišnjeg lova na medvjede”, rekao je Joacim Lundqvist, policijski službenik i koordinator za divlje životinje za sjever Švedske.
“To je zato što je došlo do porasta prosvjednika u lovu na risove i vukove koji se dogodio ranije ove godine.”
Magnus Jensen, konzultant u Švedskom lovačkom savezu u Falunu, rekao je: “Prethodnih godina postojao je osjećaj prijetnje od prosvjednika. Ove godine nema istog osjećaja straha.”
2023. najpogubnija godina za životinje u Švedskoj
Medvjedi su lovljeni gotovo do istrebljenja u Švedskoj prije jednog stoljeća, ali se broj medvjeda vratio na vrhunac, odnosno na brojku od 3300 2008. godine. U godinama nakon toga, odstrel je smanjio broj medvjeda za 40% na oko 2400. Ako nastave istom brzinom, odstrel sljedeće godine dovest će brojku do minimalnih 1400 medvjeda koje švedska vlada smatra potrebnima za održavanje održive populacije.
U posljednje dvije godine Švedska je ubila stotine vukova, risova i medvjeda, a prošlogodišnji lov oborio je moderne rekorde u broju ubijenih životinja. U 2023. zemlja je održala najveći lov na vukove u moderno doba, s ciljem da se ubije 75 od ugrožene populacije od samo 460 vukova.
“Posljedice u cijeloj regiji”
Ekolozi su zabrinuti da bi, ako se nastavi, lov mogao imati posljedice u cijeloj regiji. Ranije ovog mjeseca, norveške ekološke skupine apelirale su na švedske vlasti u nekim pograničnim regijama da odbiju dozvole za ubijanje medvjeda, tvrdeći da prijete populaciji smeđih medvjeda u obje zemlje. Žalba im je odbijena.
Truls Gulowsen, čelnik Norveške organizacije za očuvanje prirode, rekao je da su “jako zabrinuti zbog ovog odstrela”.
Rekao je: “To je značajno i prilično dramatično smanjenje populacije skandinavskog smeđeg medvjeda. Sada kada Švedska ozbiljno smanjuje svoje stoke, to će utjecati na preživljavanje cijele skandinavske populacije.”
Jonas Kindberg, sa švedskog Sveučilišta poljoprivrednih znanosti i vodeći znanstvenik za Skandinavski projekt medvjeda, rekao je: “Ako želite da populacija ostane stabilna na oko 2400 životinja koliko procjenjujemo danas, možete ustrijeliti samo oko 250 medvjeda godišnje. ”
Smeđi medvjedi su “strogo zaštićena vrsta” u Europi, a zaštitari tvrde da bi visoke lovne kvote mogle prekršiti EU direktivu o staništima, koja zabranjuje “namjerni lov ili ubijanje strogo zaštićenih vrsta”. Prema pravilima EU-a, ova se zabrana može ukinuti samo kao “zadnje sredstvo” za zaštitu javne sigurnosti, usjeva ili prirodne flore i faune.
Nije opasan: “Najviše ga zanimaju borovnice”
Magnus Rydholm, direktor komunikacija Švedske udruge za lov i upravljanje divljim životinjama, rekao je da smeđi medvjed obično nije opasan za ljude. “Ne, nije”, rekao je. “Najviše se zanima za borovnice. Naravno, ako ga se isprovocira može postati opasan.”
Populacije risova u Europi su pod pritiskom zbog gubitka staništa i krivolova.
Rydholm je rekao da je lov dio švedske kulturne baštine: “Tvrdio bih da sjeverna Švedska nikada ne bi postala nastanjiva da nije bilo lova sa psima koji slobodno trče. To je kulturna baština i pravo koje moramo zaštititi.”
Osim velikog broja dozvola, Švedska je ublažila svoje propise o lovu kako bi dopustila korištenje mamaca, kamera i pasa za ubijanje medvjeda – prakse koje su prije bile nezakonite.
Rumunjska najavila odstrel 500 medvjeda
Ove su godine lokalne uprave u Švedskoj primile 1455 zahtjeva za korištenje mamca u lovu – povećanje od 50%. Bačve s hranom privlače medvjede, a kamere šalju upozorenja kada se medvjed pojavi. Lovci tada mogu pustiti svoje pse na životinje, koje se potom ustrijele. Lovci tvrde da te metode medvjedu uzrokuju manji stres.
Vukovi i medvjedi bili su uspješna priča o očuvanju diljem EU-a, a brojnost se vratila s ruba izumiranja zahvaljujući strogim mjerama zaštite i zabranama lova. Ali sada je među njima i Švedska niz europskih zemalja koje su pojačale lov na velike zvijeri.
Rumunjska je ove godine najavila odstrel gotovo 500 smeđih medvjeda, unatoč njihovom zaštićenom statusu. Njemačka je u procesu ublažavanja svojih pravila o lovu na vukove, a predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen, bila je dio šireg pritiska za ublažavanje zaštite vukova diljem EU-a.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!