Rat je skup, a jedno od pitanja o kojem se raspravlja jest tko financira militantnu skupinu Hamas u ratu protiv Izraela? Odgovor se nalazi u složenoj mreži poslovnih ulaganja, lažnih dobrotvornih organizacija, kripto transakcija i međunarodne podrške zbog koje je teško odrediti Hamasovu točnu vrijednost. Međutim, stručnjaci procjenjuju da militantna organizacija ima operativni proračun od stotina milijuna.
“Hamas ima dva krila. Ima krilo za socijalnu službu i krilo za vojsku, a krilo za socijalnu službu bilo je vrlo aktivno u smislu prikupljanja sredstava – no taj novac sigurno ide vojsci”, kazao je Insider Victor Asal, direktor Centar za istraživanje politike i profesor političkih znanosti na Sveučilištu Albany u New Yorku.
Dobrotvorne organizacije
Povijesno gledano, dobrotvorne organizacije povezane s Hamasom – za koje se tvrdilo da osiguravaju prijeko potreban novac za stanovnike Gaze – bile su pokretač sredstava prema vojnom krilu skupine.
Neka sredstva mogu završiti kod ciljane skupine – ugroženih civila, često su dobrotvorne organizacije sa sjedištem izvan Gaze, a ponekad i u zapadnim zemljama, sofisticirani paravani za vojne operacije Hamasa.
Godine 2003. Ministarstvo financija SAD-a označilo je pet različitih dobrotvornih organizacija – sa sjedištem u Velikoj Britaniji, Švicarskoj, Austriji, Libanonu i Francuskoj – kao terorističke organizacije zbog njihove podrške Hamasu. Stoga se posljednih godina Hamas u manjoj mjeri oslanjao na ovu metodu za prikupljanje financijskih sredstava. Međutim, to je i dalje dosljedan izvor prihoda za militantnu skupinu, rekla su dva stručnjaka za Insider.
Podrška Irana
Matthew Levitt, bivši protuteroristički obavještajni analitičar u Federalnom istražnom uredu, rekao je za Insider da je međunarodna potpora, uglavnom iz Irana, “jedna velika konstanta” u financiranju Hamasa. On procjenjuje da Iran doprinosi između 70 do 100 milijuna dolara godišnje za potporu militantnoj skupini.
Financiranje Hamasa Iranu u konačnici nudi financijski i politički jeftin način potkopavanja stabilnosti Izraela i povećanja pritiska na njihove protivnike, dok istovremeno poriče umiješanost.
Porezi, investicije i šverc
Kao i kod mnogih terorističkih organizacija koje kontroliraju dijelove zemlje ili trgovačke rute, Hamas dobiva sredstva kroz oporezivanje, iznudu, krijumčarenje, otmicu i pljačku, rekao je Asal.
Levitt dodaje da Hamas nadzire “sve što prelazi njihove granice” i kontrolira gospodarsku aktivnost u regiji. Od tunela pa do kamiona s humanitarnom pomoć – Hamas je mogao na tome zarađivati – a Levitt procjenjuje da je militantna skupina na takvim stvarima uprihodila između 300 i 500 milijuna dolara.
Osim toga, Hamasovi dužnosnici ulažu u nekretnine i građevinske korporacije, kao i rudarske i infrastrukturne tvrtke na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi. Neke od njih je State Department proglasio terorističkim organizacijama zbog povezanosti s Hamasom.
Pranje novca i kriptovalute
Hamas se uvelike oslanja na transakcije kriptovalutama i pranje novca, navodi Levitt. Dodaje da skupina tako prikriva svoje tragove.
Nakon što je Izrael objavio rat Hamasu, SAD je obećao 100 milijuna dolara humanitarne pomoći Palestincima, za koje je The Wall Street Journal izvijestio da bi na kraju mogle završiti u rukama Hamasa zbog njegove kontrole nad Pojasom Gaze.
Takva pomoć namijenjena je za pitku vodu, hranu i medicinsku skrb, no Alex Zerden, bivši viši dužnosnik američkog Ministarstva financija, navodi da je novac zamjenjiv.
Tijek događaja pratimo OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare