Tko odlučuje o korištenju ruskog nuklearnog oružja?

Svijet 28. velj 202214:39 > 14:52 0 komentara
Morguefile

Naredba ruskog predsjednika Vladimira Putina da se ruske nuklearne snage podignu na visok stupanj pripravnosti, koju je opravdao agresivnim izjavama NATO-a i ekonomskim sankcijama protiv Moskve, ovih je dana uzbunila svjetsku javnost.

“Zapovijedam ministru obrane i načelniku glavnog stožera da snage za odvraćanje ruske vojske stave u borbenu pripravnost”, rekao je Putin na sastanku s vojnim čelnicima koji je prenosila i televizija. “Razumijem”, odgovorio je ministar obrane Sergej Šojgu.

Kako, zapravo, funkcionira zapovjedni lanac kojim se odobrava korištenje nuklearnog oružja?

Prema Nuclear Information Project, Federacije američkih znanstvenika (FAS), koja pruža vrlo pouzdane informacije o statusu i trendovima arsenala nuklearnog oružja u svijetu, Sovjetski je Savez do raspada imao sustav C3 izgrađen na principu lansiranja na upozorenje [LOW]. Ovakav sustav ostao je na snazi do danas, a procedure se redovno uvježbavaju.

VEZANA VIJEST

Ruski zapovjedni sustav spreman je dobiti ovlaštenje za upotrebu nuklearnog oružja u roku od 10 minuta od predsjednika, ministra obrane ili načelnika Glavnog stožera, putem nuklearnog kofera Cheget. Fizičku kontrolu nad šiframa za otključavanje i lansiranje ima vojska, Glavni stožer ima izravan pristup tim kodovima i može pokrenuti raketni napad sa ili bez dopuštenja političkih vlasti.

Ruski Glavni stožer ima dvije metode za lansiranje nuklearnog oružja. Slično kao i u SAD-u, kodovi za autoriziranje otključavanja i lansiranja koje drži Glavni stožer u svojim zapovjednim centrima mogu se poslati izravno pojedinačnim zapovjednicima oružja koji bi izvršili postupke lansiranja.

Posade na usidrenim podmornicama pokazale su sposobnost ispaljivanja nuklearnog oružja tijekom izrona u pristaništu u roku od 9 do 15 minuta nakon primitka zapovijedi. No, Glavni stožer bi također mogao usmjeravati lansiranje projektila izravno iz zapovjednih centara u blizini Moskve ili iz alternativnih objekata u Čehovu, Penzi i drugdje. Tu je riječ o daljinskom lansiranju kopnenih strateških projektila koje bi zaobišlo podređeni lanac zapovijedanja i posade za lansiranje projektila, prenosi Index.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!