Palestinske vlasti su u gradu Jerihonu na okupiranoj Zapadnoj obali javnosti otkrile jedan od najvećih podnih mozaika na svijetu, koji je u potpunosti restauriran, piše BBC.
Za restauraciju mozaika u Hišamovoj palači, ranoislamskom arheološkom nalazištu u Jerihonu trebalo je pet godina i oko 12 milijuna dolara.
Mozaik je star više od tisuću godina, a Hišamova palača otkrivena je tek u 19. stoljeću.
Ostala je zanemarena sve dok se 2016. godine nije počelo s restauracijom.
Višegodišnji projekt obnove, realiziran zahvaljujući suradnji palestinskoga ministarstva turizma i starina i Japanske agencije za međunarodnu suradnju (JICA) uključuje i izgradnju zaštitnog krova i izložbenih objekata.
Ukupna veličina 38 povezanih mozaičnih ploča nalik tepihu pokriva oko 835 četvornih metara, a čini ih više od pet milijuna malih mozaičnih komadića i kamenčića.
Mozaik je dugi niz godina bio zatrpan pijeskom i izolacijskim materijalima da bi ga se zaštitio od štetnih klimatskih utjecaja.
Palestinski dužnosnici nadaju se da će mozaični pod u Hišamovoj palači postati jedna od glavnih turističkih atrakcija.
Hišamova palača je pustinjski dvorac arapske vladarske dinastije Omejida, koji su vladali od 660. do 750. godine nove ere.
Utemeljitelj dinastije bio je Omaja iz plemena Kurejša. Prvi kalif iz dinastije Omejida bio je Muavija I. (661–80), a ukupno ih je vladalo 14.
U vrijeme njihove vladavine arapska je ekspanzija postigla svoj najveći doseg.
Godine 750. s vlasti su ih svrgnuli Abasidi.
Prva je to dinastija koja je vladala nakon četvorice Pravednih kalifa koji su vladali nakon smrti Muhameda.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!