“Ulazimo u jedno od najopasnijih razdoblja u ljudskoj povijesti”

Svijet 12. lip 202313:05 1 komentar
VADIM SVIRIN / Panthermedia / Profimedia / ilustracija

Dok su se neke države koje posjeduju nuklearno oružje fokusirale na modernizaciju svog arsenala, druge, poput Kine, su i modernizirale i proširile svoj nuklearni arsenal. U svjetlu najave ruskog predsjednika Vladimira Putina o premještanju nuklearnog oružja u Bjelorusiju, stiglo je novo izvješće o raspodjeli nuklearnog oružja među svjetskim silama.

Devet svjetskih nuklearno naoružanih država nastavlja modernizirati svoje nuklearne arsenale, a kineske zalihe nuklearnih bojevih glava porasle su za 17 posto u 2022., pokazalo je izvješće švedskog Stockholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI).

SPIRI je procijenio da se kineski nuklearni arsenal povećao s 350 bojevih glava u siječnju 2022. na 410 u siječnju 2023. te da se “očekuje da će nastaviti rasti”.

“Značajno širenje nuklearnog arsenala”

Kina bi potencijalno mogla imati barem onoliko interkontinentalnih balističkih projektila (ICBM) koliko i SAD i Rusija do 2030., navodi se u izvješću.

“Kina je započela značajno širenje svog nuklearnog arsenala”, rekao je Hans M Kristensen, viši suradnik SIPRI-jevog programa oružja za masovno uništenje i direktor projekta nuklearnih informacija pri Federaciji američkih znanstvenika (FAS).

Osim toga, Kina je također angažirana u nastojanju da modernizira svoju vojnu opremu i oružje. Prema procjenama SIPRI-ja, na globalnoj je razini u siječnju 2023. godine bilo 12 512 nuklearnih bojevih glava, s oko 9 576 u vojnim zalihama za potencijalnu upotrebu, što je 86 više nego godinu dana ranije.

Oko 2 000 njih je bilo u stanju visoke operativne pripravnost što znači da su te nuklearne bojeve glave bile postavljene na projektile ili držane u zračnim bazama s nuklearnim oružjem, prenosi Al Jazeera.

No, unatoč ovom povećanju zabilježenom kod Kine, SAD i Rusija zajedno posjeduju gotovo 90 posto svjetskog nuklearnog naoružanja.

Upozorenje znanstvenika

Nekoliko je ključnih događaja koji bude zabrinutost: Rusija je obustavila sudjelovanje u Novom START sporzumu, ključnom stupu američko-ruske kontrole nuklearnog naoružanja, Washington je odlučio da više neće Rusiji davati ingormacije o ovim pitanjima, uključujući lokacije projektila i lansera, a Putin je odlučio razmjestiti taktičko nuklearno oružje u Bjelorusiju.

“Plutamo u jedno od najopasnijih razdoblja u ljudskoj povijesti. Imperativ je da svjetske vlade pronađu načine suradnje kako bi smirile geopolitičke napetosti, usporile utrke u naoružanju i nosile se s pogoršanim posljedicama propadanja okoliša i rastuće gladi u svijetu”, poručio je Dan Smith, direktor SIPRI-ja.

Osim ranije navedenih država, izvješće je pokazalo da svoj nuklearni arsenal šire i Indija i Pakistan. Sjeverna Koreja se također fokusirala na pitanje nuklearnog naoružanja.

Francuska također nastavlja s planovima za razvoj treće generacije podmornice s balističkim projektilima na nuklearni pogon (SSBN) i nove krstareće rakete koja se lansira iz zraka, kao i za obnovu i nadogradnju postojećih sustava.

Također se vjeruje da Izrael — koji javno ne priznaje da posjeduje nuklearno oružje — modernizira svoj nuklearni arsenal.

“Većina država s nuklearnim naoružanjem pooštrava svoju retoriku o važnosti nuklearnog oružja, a neke čak eksplicitno ili implicitno prijete o njegovoj potencijalnoj uporabi”, rekao je Matt Korda, pridruženi istraživač u SIPRI-jevom programu oružja za masovno uništenje

“To nuklearno natjecanje moglo bi dramatično povećati rizik od mogućeg korištenja nuklearnog oružja prvi put nakon Drugog svjetskog rata”, upozorio je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare