Ovogodišnji COP26 u Škotskoj prilika je da se ponovno izgradimo nakon pandemije na bolji, održiviji i zeleniji način, istaknula je britanska ministrica za europsko susjedstvo Wendy Morton u razgovoru za Hinu.
Škotski Glasgow u studenom će biti domaćin 26. Konferencije UN-a o klimatskim promjenama. Britanska ministrica, koja je u posjetu Hrvatskoj, smatra da je “COP26 prilika da se shvati problem klimatskih promjena i da se nakon covida-19 obnovimo na bolji, održiviji, zeleniji način.”
Morton je upozorila da će mlađe generacije u najvećoj mjeri osjetiti klimatske promjene, ali pozdravlja što se mladi žele baviti tom temom i što imaju entuzijazma i ideja. “Mislim da je vrlo važno da se mladi osjećaju dijelom agende o klimatskim promjenama”, rekla je Morton koja je o tome razgovarala i s učenicima Klasične gimnazije u ponedjeljak u Zagrebu.
Ujedinjeno Kraljevstvo jedan je od lidera u borbi protiv klimatskih promjena, a u globalno vodstvo žele se vratiti i Sjedinjene Države na čelu s Joeom Bidenom koji je u siječnju vratio zemlju u Pariški klimatski sporazum.
SAD, jedan od najvećih zagađivača u svijetu, povećao je svoj cilj smanjenja stakleničkih plinova za 50 do 52 posto do 2030. u odnosu na razine iz 2005.
Morton pozdravlja što je Britanija “ohrabrila druge zemlje da preuzmu svoju ulogu” i istaknula da njezina zemlja “dekarbonizira ekonomiju brže nego ijedna druga zemlja u G7”. “Svi moramo odigrati svoju ulogu” u borbi protiv klimatskih promjena, istaknula je Morton. “Nije pitanje samo što se događa u našoj zemlji, već što se događa diljem svijeta.”
“Glas vodstva” od početka pandemije
Britanija je uz SAD, Izrael i Čile među predvodnicama cijepljenja protiv koronavirusa. Oko 76 posto odraslih u VB primilo je prvu dozu cjepiva, a nešto više od 50 posto primilo je drugu dozu, među njima i ministrica Morton. “Britanija je bila glas vodstva više-manje od početka (pandemije)”, istaknula je Morton.
Istaknula je da cjepivo koje je Oxford razvio u suradnji s AstraZenecom jedno od tri cjepiva koje se distribuira globalno i da 98 posto cjepiva kroz program COVAX čini upravo cjepivo britansko-švedskog proizvođača. Uz COP26, Britanija ove godine predsjeda skupinom G7. Lideri sedam najbogatijih zemalja okupljaju se u petak u Cornwallu, a domaćin Boris Johnson pozvao ih je da se obvežu cijepiti cijeli svijet do kraja 2022. godine.
Britanija je programu COVAX, putem kojeg je od veljače distribuirano 67 milijuna doza u 127 zemalja i teritorija, donirala 548 milijuna funti i obećala podijeliti višak cjepiva kad procijepi svoje stanovništvo. “Vrlo smo ponosni što smo, zahvaljujući naporima britanskih znanstvenika, ali i međunarodne zajednice i međunarodne suradnje, to mogli učiniti”, rekla je Morton.
Suradnja zemalja i ujedinjen pristup pokazali su se važnim u pandemiji covida-19, smatra Morton i dodaje kako su lekcija koje možemo naučiti iz pandemije “odgovor na dezinformacije” i vraćanje “povjerenja u cjepiva”.
“Britanija napustila EU, ali nije Europu”
Morton je, između ostalog, zadužena za odnose s jugoistočnom Europom, a pristup Britanije toj regiji nakon brexita se ne bi trebao mijenjati. “VB je napustio EU, ali nije Europu. Nastavit ćemo raditi s našim partnerima, saveznicima i prijateljima”, rekla je ministrica Morton i dodala da Britanija ostaje “predana sigurnosti i prosperitetu u ovom dijelu Europe, ali i Europe u cjelini”.
Britanska ministrica za Europu održala je u ponedjeljak bilateralne susrete s nekoliko hrvatskih ministara i poručila da su odnosi Hrvatske i Britanije “vrlo važni”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!