Posrnuli njemački uvoznik plina Uniper zatražio je u ponedjeljak od vlade novi hitni zajam od četiri milijarde eura, povrh već iskorištenih devet milijardi, kako bi se mogao nositi sa snažnim rastom tržišnih cijena.
Najavljujući taj potez, Uniper je istaknuo da bi cilj proširene kreditne linije kod razvojne banke KfW bila stabilizacija njezinog poslovanja.
Kompanija je već iskoristila dodijeljenih joj devet milijardi eura.
U srpnju vlada je uvozniku plina osigurala 15 milijardi eura pomoći, preuzevši 30-postotni vlasnički udio i obećavši devet milijardi eura kreditne linije putem državnog zajmodavca KfW-a.
Zbog naglog smanjenja ruske opskrbe plinom putem plinovoda Sjeverni tok 1 na Baltičkom moru, Uniper je morao kupovati plin na fizičkom tržištu po znatno višim cijenama kako bi ispunio svoje ugovorne obveze, pa ima problema s likvidnošću.
Uniper kupuje plin na fizičkom tržištu budući da je ruski Gazprom smanjio isporuke plinovodom Sjeverni tok 1 za četiri petine zbog problema s povratom turbine sa servisa u Kanadi i redovnog održavanja.
Zbog smanjenih isporuka ruskog plina kompanija je u prvoj polovini godine poslovala s neto gubitkom od 12,3 milijarde eura.
Polugodišnji gubitak također uključuje 2,7 milijardi eura umanjene vrijednosti otkazanog plinovoda Sjeverni tok 2, koji je kompanija financijski podupirala, i otpis nematerijalne imovine njezine ruske tvrtke Unipro, pokazalo je poslovno izvješće.
Njemačka je prošlog tjedna uvela nove naknade na plin kako bi sufinancirala visoke troškove uvoza, pojačavši opterećenje za građane i kompanije unatoč visokoj inflaciji.
Naknada za skladištenje plina od 0,59 eurcenti po megavat satu i naknada za više troškove nabave od 2,419 eurocenti po kilovat satu naplaćivat će se od listopada do ožujka 2024.
Nove naknade značit će za prosječnu četveročlanu obitelj gotovo 500 eura veće troškove za plin u cijeloj godini, prema procjenama digitalnih platformi za usporedbu i analizu cijena Verivox i Check24.
Kancelar Olaf Scholz rekao je prošlog tjedna da će se, kako bi se ublažio udarac novih troškova koji će posebno teško pogoditi siromašna kućanstva, stopa PDV-a smanjiti s 19 posto na sedam posto kako bi se “sačuvala društvena kohezija”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!