Gost Novog dana bio je saborski zastupnik HDSSB-a Josip Salapić, koji je govorio o smjeni ravnatelja SOA-e Dragana Lozančića i stanju u obavještajnom sustavu.
Gledajući sve što se događa ovih dana, postoji li problem u funkcioniranju državnih institucija?
“Očito je da postoji vrlo ozbiljan problem. Hrvatska se našla u krizi koju u Saboru nismo očekivali. Očekivali smo da ćemo se baviti problemima gospodarstva, zapošljavanja, reformama… Ovo što se događa sa SOA-om je krajnje zabrinjavajuće, a saborski Odbor za nacionalnu sigurnost još uvijek nije formiran. Predsjedničko mjesto tog odbora zakonski pripada najvećoj oporbenoj stranci, u ovom slučaju SDP-u. Ni jedna druga opcija ne može na to utjecati tko će biti njihov kandidat, zakon je tu jasan. Razlozi za neprihvaćanje Ranka Ostojića ne mogu biti njegove objave na društvenim mrežama vezane za pitanja unutar njegove stranke.”
Kako komentirate činjencu da Odbor za nacionalnu sigurnost još nije formiran?
“Odbor ima veliku ulogu i ako pogledamo što se dogodilo proteklih dana, jasno nam je zašto još nije formiran. U ovakvoj situaciji formiranje Odbora uvelike bi pomoglo predsjedniku vlade da riješi ovu situaciju, da se vidi je li prekršen zakon i jesu li ugroženi nacionalni interesi, no očito je da ovdje nešto nije redu.”
“Članovi Odbora su odabrani i on bi tehnički mogao funkcionirati i bez predsjednika. Može ga sazvati potpredsjednik Miroslav Tuđman ili predsjednik Sabora. Odbor može funckionirati bez predsjednika mada to nije dobro. Moraju postojati jasniji razlozi zašto je Lozančić smijenjen i kako je točno prekršio zakon, a ne ovako kako je to napravljeno. S obzirom da je prošlo nekoliko dana od odluke predsjednice, a premijer se još nije javio to sigurno nije dobro. Saborski odbor bi tu sigurno mogao pomoći.
Nadglasa li vladajuća većina prijedlog da Ranko Ostojić bude predsjednik Odbora, je li upitan rad odbora?
“U tom se slučaju u pitanje dovode osnovni postulati demokracije za koju smo se borili. Da su se izrazili da gospodin Ostojić ne odgovara iz nekih stručnih razloga to bi bilo nešto drugo, a ne njegov vokabular prema članovima njegove stranke.”
Sporna je bila komunikacija predsjednice Kolinde Grabar Kitarović sa Zdravkom Mamićem. Je li predsjednica trebala biti obavještena da je njezin razgovor slušan?
“Problem je ako je jedna strana, u ovom slučaju tadašnji premijer Milanović, bila obaviještena, a druga nije. To onda jest propust. To je pitanje koje se moglo postaviti, ali ne ovako jednostrano. Predsjednica je reagirala bez premijera i predsjednika Sabora, što je morala.”
“Ako je zakonski propisano da moraju i predsjednica i premijer biti obaviješteni, onda to mora biti tako. Ako je taj sustav tako lako prevarljiv onda imamo propust. Politika ne treba imati toliki utjecaj nad SOA-om. Ako je milanović znao sadržaj komunikacije, a javnost ne onda postoji propust koji se morao sankcionirati. Ako se ovakva nejasna situacija nastavi onda se moramo pitati što možemo očekivati kada je u pitanju nacionalna sigurnost.”
“Vjerujem da je sustav tako uređen da oni koji su na čelu znaju što smiju ili ne smiju kada dođe do njihovog razrješenja na bilo koji način. HDSSB je očekivao zamah kada smo dobili novu vladu, a već je bilo toliko problema – s ministrom branitelja, ministrom kulture, sada imamo ovu aferu oko SOA-e, a dolazi novi val izbjeglica. Ako je Lozančić prekršio zakon predsjednica mora svima objasniti kako. I saboru i javnosti. To se jako brzo može riješiti.”
Dolazimo u situaciju, da bi čovjek koji je bio ravnatelj SOA-e mogao bi biti nadziran od te iste službe, zbog svega što zna.
“Vjerujem da se to neće dogoditi, vjerujem da Lozančić neće odstupiti. Ako je bio sastanak predsjednice i premijera, a bio je onda je taj isti dan trebalo biti potpisano razrješenje i odmah ići u Sabor. Nadam se da će premijer sada presjeći i odlučiti kako treba, a saborski Odbor bi mu tu mogao znatno pomoći.”
Što ako odbor dokaže da nije bilo kršenja zakona?
“Onda dolazimo do novog problema. I svi uključeni će imati štošta za objašnjavati. I u predizbornoj kampanji se govorili o SOA-i, tko će ju voditi. SOA-a nije i ne može biti predizborna tržnica. Ukoliko se ovakva situacija nastavi, onda su ispred nas prijevremeni izbori.”
Kako sada izgleda suradnja između sporazumne koalicijske vlade? Jesu li odnosi ozbiljno ugroženi i jesu li stvarno mogući prijevremeni?
“Stvari nisu krenule dobro. Imamo neslavan početak rada parlamenta i vlade. Mi se ne čudimo da se HDZ obraća bivšim ministrima, to je normalno, ali zabrinjava jedna neupućenost zastupnika Mosta u cjelokupnu situaciju koja se događa. Očito nisu bili spremni za vođenje države.
HDSSB nije znao kandidate za ministarska mjesta, mi smo dali povjerenje premijeru da odluči. No očito se ne snalaze, ne može se u nekakvim kružocima odlučivati o nacionalnoj sigurnost. Ako se ovo nastavi mislim da je Hrvatska pred prijevremenim izborima. Domoljubna koalicija puca po šavovima i međusobno se obračunavaju. Ne mogu se složiti oko osnovnih stvari. Reforme – o njima nismo ništa čuli, nema ni jednog zakonskog prijedloga…”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.