Gošća Dnevnika N1 televizije u nedjelju je bila izvršna direktorica Centra za ženske studije, Rada Borić. Tema je bila (slaba) zaštita žena koje su žrtve nasilja, osobito seksualnog, od strana institucija.
“Nije problem samo počinitelja nasilja, već i ono što zovemo strukturalno nasilje, nasilje institucija koje vrlo sporo rješavaju slučaj, a slučajevi traju i do šest godina, da uopće dođe do neke kazne”, ispričala je.
“Dodatno smo i stigmatizirane da se propituje seksualni život žena i osuđuje nas se, propituje što smo rekle.”
“Nažalost, uvijek se ostavlja ženama da se brinu za svoja prava, no mislimo da je cijela zajednica odgovorna za to. Kao što ispred zgrade stoji kućni red o pravilima ponašanja, trebalo bi stajati i da ne smijemo ignorirati nasilje koje čujemo i vidimo da se događa.”
“Ipak smo senzibilizirani na tu vrstu nasilja u obitelji, no manje smo upravo na skriveno nasilje, kao nasilje nad ženama u manjinskim zajednicama, ili ženama u zatvorima”, rekla je Borić.
“Čini mi se da 80 posto Romkinja u Hrvatskoj od 15 do 24 godine ni ne nastavljaju školovanje. Ne vidimo ni u manjim mjestima i upravama Romkinje, a osobito u većim institucijama. Vrlo je važno imati žene u koje bi se mlade Romkinje mogle ugledati. I žene s invaliditetom su marginalizirane, i kao žene i kao osobe s invaliditetom. Žene u zatvorskom sustavu nose i dodatnu stigmu”, upozorila je.
“Moramo osvijestiti da žene čine polovicu čovječanstva, i da zaslužuju svijet bez nasilja.”
“Hrvatska je i obvezna ratificirati Istanbulsku konveciju. To znači npr. osigurati financijska sredstva za naša skloništa. Skloništa žive doslovno od milostinje”, rekla je.
“Dokle god ne ratificiramo Konveciju, ne postoje sankcije”, upozorila je.
“Ova Vlada i saziv Sabora imaju manje žena nego što su imali 90-ih. Radimo korak unatrag. Dajemo i tu sliku da nam nije važna ravnopravnost spolova”, zaključila je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.