Ubrzat će se rješavanje sudskih sporova, smanjit će se kamate po presudama, ukinut će se gotovo 100 pravosudnih tijela - istaknuto je danas na sjednici Vlade te su u Sabor upućeni prijedlozi zakona o područjima i sjedištima sudova te državnih odvjetništava.
Kako kaže premijer, ovo je maksimum koji može učiniti Vlada. Predložene promjene trebale bi smanjiti broj rukovodećeg osoblja i ujednačiti sudsku praksu, jer se, ističe ministar Miljenić, prečesto događa da u jednoj županiji za istu pravnu situaciju dobijete jedno rješenje, a u drugoj županiji drugo.
Broj općinskih sudova sada se smanjuje sa 67 na 24, prekršajnih sa 63 na 22 te općinskih državnih odvjetništva s 33 na 22.
“Hrvatska je premala zemlja i do sada je imala preveliku pravosudnu mrežu”, kazao je Miljenić dodavši da će ove promjene s vremenom donijeti i izravne uštede, dok se neizravne očituju u tome da će građani manje morati plaćati kamate po presudama jer na njih više neće morati čekati, primjerice, četiri godine, već dvije godine. Procjenjuje se da će ušteda na kamatama iznositi oko dvije milijarde kuna.
Hrvatske presude prečesto su na reviziji europskih sudova
Ipak premijer Milanović nije zadovoljan. “Smatrat ću da se stvari sređuju kad se na ljestvici država članica Vijeća Europe počnemo dizati s dna prema sredini u pogledu presuda i postupaka zbog kojih nas Europski sud za ljudska prava kažnjava. Te troškove plaća Vlada, državni proračun, odnosno porezni obveznici”, upozorio je Milanović.
Riječ je o presudama koje su u neskladu s europskim propisima i konvencijama, prečesto su predmet revizije Europskog suda za ljudska prava i zbog njih spadamo među lošije države. “Na tome treba raditi, to je posao cijele države, ljudi u pravosuđu, DSV-a, državnog odvjetništva”, istaknuo je premijer.
“Na kraju sve počinje i završava na sutkinji i sucu i kad građani imaju prigovor ne trebaju se obraćati Vladi jer ona ne bira suce, već ruga tijela”, poručio je.