Gost Novog dana bio je novinar 24 sata Boris Rašeta, koji je komentirao političku dramu oko imenovanja Milijana Brkića na mjesto ministra branitelja, unutarstranačke izbore u SDP-u te smjenu šefa SOA-e Dragana Lozančića.
“Kako god se kriza raspetljala, a još je moguće da prihvati funkciju, on je od Karamarka dobio ono što se u američkoj kinematografiji zove poljubac smrti. Bez obzira na pravni meritum stvari oko njegove diplome, njegova politička karijera je praktički uništena”, kaže Boris Rašeta.
S teretom plagijata, nastavlja, na ovoj razini moralne i političke kulture koja je dostignuta u Hrvatskoj se naprosto ne može opstati – zbog toga su već karijere gubili političari poput Ante Đapića, ali i njemački i mađarski dužnosnici.
“Riješio se suparnika u stranci”, podcrtava Rašeta, neovisno o tome je li Milijan Brkić odustao, je li njegova kandidatura zaustavljana zbog problema s diplomom ili je riječ o nemogućnosti dogovora između HDZ-a i MOST-a.
“Kad mu je preko televizije priopćio da je kandidat, Brkić je nalikovao na mladi Mjesec – očito je bio spreman na tu funkciju, ali je, naravno, Karamarko znao da će mediji tražiti svaki detalj u njegovoj biografiji kada ga se stavi pod to povećalo”, smatra Rašeta.
Odnos Karamarka i Brkića je, navodi Rašeta, “od idiličnog prijateljstva i savezničkog prešao prema konkurentskom, pa čak i neprijateljskom”. Dolaze, naime, unutarstranački izbori u HDZ-u i postoji mogućnost da se disciplinirani organizator Milijan Brkić stane na stranu – konkurenta Andreja Plenkovića.
“Karamarko je odlučio tu silovitu opasnost eliminirati – diskvalificirati Brkića, kojemu je politička moć trenutno karambolirana”, izjavio je Rašeta, dodajući kako si imenovanje Brkića s ovakvim teretom ni “Orešković ne može priuštiti i ne bi si smio dozvoliti taj luksuz”.
Mamić, snimke, cajke i transkripti
Slijedi nam i izvještaj o radu Sigurnosno-obavještajne agencije. Rašeta je upitan hoće li i slučaj Lozančića, pogotovo ako premijer Tihomir Orešković odluči ne supotpisati odluku predsjednice o njegovoj smjeni, postati u potpunosti javan, prilikom čega bi se otkrila i uključenost Mamića u priču. Komentirao je i mogućnost da Orešković želi da i Lozančić javno istupi po ovom pitanju.
“U trenutku kad je predsjednica nepromišljeno donijela odluku i odlučila da ga smijeni zbog nedostatka povjerenja, napravila je kardinalnu grešku koju ne može popraviti. Dakle, nije bilo kršenja zakona, već je u javnost puštena nedorečena slutnja i razlog koji je – uskrata povjerenja. To je pokrenulo lavinu spekulacija, u kojoj su se izredale najgore mogućnosti za predsjednicu, dakle, napravila si je maksimalna političku štetu, zato što je moguće zamišljati sve najgore scenarije za nju”, kazao je Rašeta.
Ustvrdio je i kako ne zna hoće li Lozančić išta javno reći, ali da “on više šef tajne službe ne može ostati zbog već napravljene štete”.
Mamić, snimke, cajke i transkripti “ostavili su su ružnu sliku, kako o predsjednici, tako i o tajnim službama”.
“Užasavam se prodora kafanske retorike u lijevi mainstream”
Kada je riječ o unutarstranačkim izborima u SDP-u, Rašeta navodi:
“Užasavam se prodora kafanske retorike u lijevi mainstream”. Zamjera Zoranu Milanoviću nadimke za političke protivnike, kao što je “Karavaso” i smatra da “ako itko simpatizira tu političku opciju, mora tome stati na kraj”.
Ocjenjuje i da je oporba trenutno u lagodnoj poziciji u kojoj može uživati, jer u periodu u kojem je ova Vlada donijela samo dva zakona, lijevoliberalna je prethodna vlada već imala 14 ili 15 zakona. Dakako, imaju i razloga za zadovoljstvo po pitanju kadrovskih petrumbavanja – kako zbog smjene ministra Mije Crnoje, problema oko Zlatka Hasanbegovića i Tomislava Panenića – sve to daje opoziciji priliku da u nadolazeće razdoblje ulazi s optimizmom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.