Liječnici s Hitne otkrivaju kakvi im sve 'bolesnici' dolaze

Vijesti 08. tra 201612:02 > 12:07
N1, Ilustracija

Nekoliko medicinara posvjedočilo je da podaci Ministarstva zdravlja, prema kojima od ukupno 850.000 intervencija hitne pomoći u 2015. njih čak 60 posto nije bilo hitno, u omjeru ne odskaču previše od njihovih iskustava s pacijentima.

Liječnica s Objedinjenog hitnog bolničkog prijema (OHBP) jedne zagrebačke bolnice, čiji su podaci poznati tportalu, kaže da još uvijek ne raspolažu informacijom o tome hoće li novi sustav, koji je u srijedu najavio ministar Nakić, zaživjeti 1. svibnja ili možda 1. lipnja. No u svakom slučaju djelatnici njezinog odjela vesele se promjenama kojima se pacijenti bez stvarnih indikacija da su u pitanju hitni slučajevi obeshrabruju od dolazaka u bolnicu tako što će biti upućeni natrag svojim obiteljskim liječnicima ili u izvanbolničku hitnu ili će pak morati iz vlastitog džepa podmiriti troškove prijema u hitnu, kao i pruženih zdravstvenih usluga.

Sugovornica kaže kako joj na hitni prijem u četiri sata ujutro dolaze pacijenti prijaviti suhi kašalj koji ih povremeno muči posljednja tri tjedna ili se dođu ‘malo pogledati’ zbog boli u trbuhu koja ih muči već tjedan dana. Gužva zna biti i ljeti u ranim poslijepodnevnim satima, kada ljudima teško sjedne obilni ručak, pa ih se i po 15-ak pojavi u čekaonici sa sličnim, zanemarivim simptomima.

Drugi zdravstveni djelatnik, koji radi u izvanbolničkoj hitnoj u Slavoniji, kaže kako im je jednom došao čovjek sa zahtjevom da mu izmjere tlak i prije odlaska na godišnji odmor napišu potvrdu da je u stanju voziti do svog morskog odredišta. Jedan od bizarnijih slučajeva bila je i djevojka sa svježe depiliranim potkoljenicama, a koja je željela provjeriti je li crvenilo koje se javilo nakon depilacije opasno po njezino zdravlje.

Mladić se bunio jer su prije njega primljeni starci

Nedavno je incident na hitnom odjelu u Zagrebu izazvao sportaš u kasnim dvadesetim godinama zato što je čekao na pregled dva sata. Čekao je jer su prije njega primljeni starci koje je hitna dovezla iz domova umirovljenika, a takvi pacijenti uglavnom su na samrti. Mladić se u bolnici pojavio u večernjim satima jer je dvaput povratio tog jutra.

‘Kad se počne naplaćivati, onda neće tako dolaziti. Sada dolaze i zbog povišene temperature, zbog viroze kakvu ja uredno prebolim doma dvaput godišnje jer mi je dijete u vrtiću i jer radim tu gdje radim’, kaže liječnica.

S placa u ambulantu

Dragan Soldo, predsjednik Hrvatskog društva obiteljskih doktora pri Hrvatskom liječničkom zboru, koji kao obiteljski liječnik odrađuje i dežurstva vikendom u Domu zdravlja Centar, slaže se da su nužne promjene.

Hrvatska je takva zemlja, rekao taj liječnik, u kojoj čovjek krene na plac i ako je usput neka ambulanta ili hitni prijem, sjetit će se da bi nešto trebao od doktora pa će navratiti.

‘Kad sam dežuran vikendom u Domu zdravlja, 30 posto pacijenata kaže mi: evo, krenuo sam u dućan pa sam se sjetio usput da mi nešto treba. Dođu u hitnu dežurnu ambulantu, za hitna zdravstvena stanja, žaleći se da ih bole leđa, da imaju temperaturu od 37 stupnjeva, da im curi nos ili zahtijevaju neki lijek koji su zaboravili tražiti od svog liječnika. Najbizarnije je ipak kad vam u dežurstvo dođe pacijent i kaže – jutros me je ugrizao komarac.

U zadnjih godinu dana imao sam šest takvih slučajeva’, otkriva Soldo za tportal.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.