U studiju N1 televizije s nama je u srijedu bio Dekan prehrambeno - biotehnološkog fakulteta Damir Ježek. Fakultet slavi 35 godina rada, odnosno 30 godina postojanja studija.
Ježek kaže da su svi studenti koji su prošli kroz fakultet kroz ovih 60 godina profilirali, i da se danas studij temelji na modernim znanjima i istraživanjima, te tehnologijama prerade hrane kojima je cilj što više zadržati njezina korisna svojstva.
Tržište i potrošače naravno najviše zanima – što jedemo, tj. kakva je hrana koju kupujemo u dućanima.
“Postoje sustavi kontrole namirnica, i institucije koje se time redovito bave”, kaže Ježek.
“Hrana se uvijek mora kontrolirati i to su uobičajeni postupci. Danas Europa ima jedinstveni sustav, a mi smo u njemu inkorporirani. Kontrola koja se napravi u Norveškoj vrijedi i u Hrvatskoj i obrnuto.”
Kaže da naši proizvođači nemaju dovoljno sirovina za prehrambenu industriju, pa dio sirovine uvozimo.
“Pitanje je kako koristimo hranu”
“No ono što se događa jest i da se i dosta hrane baca, pa je pitanje koliko je ona jeftina ili skupa. Neka su istraživanja pokazala da prosječan Hrvat po domaćinstvu godišnje baci i do 200-250 kilograma hrane, pa je pitanje koristimo li je dobro. No, ona je kontrolirana, zdravstveno je ispravna”, rekao je.
“Površine koje ne iskorištavamo mogle bi se iskoristiti da imamo kapaciteta za prozivodnju hrane i za izvoz. No, prehrambena industrija trenutačno nema resursa da proizvodi za velike tržišne kapacitete”, upozorava Ježek.
GMO i nove tehnologije
“Mi smo u sustavu EU u kojem se kaže da ništa ne smije biti “GMO”. Činjenica je da se takvi prizvodi mogu uvoziti, no oni većinom služe za stočnu prehranu, a inače u prehrani smije biti 0.9 posto njegovog udjela, no bitnije su nove tehnologije u obradi sirovina koje se koriste. To je relativno skupa tehnologija za male proizvođače, za Hrvatsku je to trenutačno malo skupo, no sve se više toga implementira”, rekao je Ježek.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.