Kada je koncem prošle godine Most krenuo u poslijeizborne pregovore s HDZ-om i SDP-om o sastavljanju tripartitne Vlade, na stol je stavio niz konkretnih zahtjeva priloživši uz njih i propisane rokove za njihovu provedbu.
Obje velike stranke trsile su se podržati sve prijedloge Mosta, svjesni da bez glasova Bože Petrova i njegovih zastupnika neće moći doći do većine u parlamentu, piše Slobodna Dalmacija.
Do te mjere da je Ružica Vukovac, jedna od mostovih pregovaračica, priznala da su im izaslanici dvaju velikih stranaka znali reći da pristaju i prije nego su čuli što to točno Most od njih traži. Iznimke su bile rijetke. HDZ se usprotivio kresanju broja županija, SDP je prvo odbio, a onda – u strahu da zbog tog detalja ne ostane bez Banskih dvora – prihvatio Mostov zahtjev za prograšenjem gospodarskog pojasa u Jadranu. Oko svega – ili velike većine ostalog – vladalo je idilično suglasje.
Pet mjeseci kasnije, Vlada Mosta i HDZ-a nije provela praktički niti jednu značajniju mjeru usuglašenu tijekom predizbornih pregovora. Gospodarski pojas ostao je mrtvo slovo na papiru, u istom stadiju u kojemu ga je držala i nekadašnja Račanova, pa Sanaderova, potom Vlada Jadranke Kosor, a na koncu i Milanovićeva vlada. A jasno je rečeno da će se on proglasiti u prvom kvartalu ove godine.
Zastupničke plaće, prava i privilegije ostale su iste kao što su bile i ranije jer je Mostov prijedlog zakona – zakasnio. U danima koji su uslijedili nakon što je konstituiran Sabor, 48 zastupnika aktiviralo je svoje pravo da prima plaću godinu dana nakon isteka mandata. U Mostu su odmah uprli prstom u HDZ i SDP kao glavne kočničare kresanja dužnosničkih povlastica. Iz dvije velike stranke Mostovcima su pak poručili da, zapravo, amateri, koji bi htjeli voditi državu, a ne znaju ni kako promjeniti običan zakon.
Deklarativno, nakon izbora svi su se slagali i sa potrebom jačanja građanskog nadzora nad obavještajnom zajednicom. Nakon što je vlada formirana, partneri HDZ i Most se više nisu mogli složiti niti oko toga treba li Draganu Lozančiću “dati nogu” iz SOA-e ili ipak zadržati čovjeka koji je zaslužan za otkrivanje nepravilnosti u radu arbitražnog suda sa Slovenijom. I tako puna tri mjeseca.
Veliko je pitanje i što će biti sa reformom lokalne uprave i samouprave, jednim od ključnih Mostovih zahtjeva. Ona je, doduše, zacrtana u vladinom planu kojega je premijer Tihomir Orešković nedavno predstavio u Banskim dvorima, ali je u ovome trenutku još svedena na analizu stanja, puno više nego na ozbiljan projekt koji će na koncu rezultirati smanjenjem broja županija.
Što su vladajući obećali i (zasad) zaboravili:
Proglašenje isključivog gospodarskog pojasa;
Smanjenje zastupničke plaće na 9.999 kuna;
Ukidanje prava na dužnosničku plaću nakon isteka mandata;
Ukidanje tehničkih pregleda za nova vozila;
Donošenje zakona o zaštiti ‘zviždača;
Jačanje građanskog nadzora nad SOA-om;
Osnivanje poljoprivredne banke;
Smanjenje broja političkih dužnosnika u jedinicama lokalne uprave i samouprave, piše Slobodna Dalmacija.