Izgledni kandidat za šefa Zarazne propovijeda protiv kondoma

Vijesti 05. svi 201615:41 > 16:52
zadarskanadbiskupija.hr

Na konstituirajućoj sjednici Upravnog vijeća bit će izabran novi ravnatelj Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević – Rok Čivljak, čije ranije izjave vezane za kontracepciju bacaju sumnju da se radi o adekvatnom kadru.

Radi se o dopredsjedniku Hrvatskog katoličkog liječničkog društva (HKLD), a upravo je jednom od najrigidnijih hrvatskih biskupa, Valentinu Pozaiću, čovjeku koji je bio jedan od prvih svećenika koji se 80-ih godina prošloga stoljeća počeo baviti pitanjem AIDS-a, izuzetno stalo do toga da Rok Čivljak postane novi ravnatelj “Frana Mihaljevića”, klinike koja se bavi dijagnostikom, liječenjem i prevencijom HIV-a, piše Libela.

Čivljakovi stavovi o prevenciji AIDS-a objavljeni su i dan danas na stranicama Zadarske nadbiskupije. Njegovo izlaganje “Hrvatska priča o AIDS-u” održano u dvorani Nadiskupskog sjemeništa “Zmajević” u Zadru sadrži teze poput one da nije točno reći da je “kondom zaštita od HIV-a”.

“Prevencija epidemije AIDS-a koja je počela 1985./86. podrazumijeva uzdržavanje od spolnih odnosa, vjernost jednom partneru te primjenu kondoma pri rizičnim spolnim odnosima. No dr. Čivljak je upozorio da nije točno izjednačiti kondom sa zaštitom od HIV-a. Kondom smanjuje dodir sekreta, no nije zaštita. ‘Ne razmišlja se o kondomu kao o sredstvu nego se afirmira rizično spolno ponašanje i kod mladih se stvara lažan osjećaj sigurnosti da je spolni odnos u redu. To se servira mladima’ upozorio je predavač i istaknuo primjer engleskog kolege liječnika kako se još potiče rizično spolno ponašanje, i to primjenom lijekova”, navodi se na stranicama Nadbiskupije.

Pilula za dan poslije

“Subotom se u Engleskoj čeka u redovima u ljekarnama kako bi se kupila tableta ‘dan poslije’. Taj se antiretrovirusni lijek popije nakon spolnog odnosa kako bi se smanjila mogućnost zaraze. Ne potiče se odgovorno spolno ponašanje; apsurd je da to preporučuju zdravstveni djelatnici”, rekao je dr. Čivljak, prenosi se na istom mjestu.

Osim što je progovarao protiv osnovne vrste prevencije zaraze spolnim bolestima, a pilulu za dan poslije okarakterizirao kao antiretrovirusni lijek, Čivljak je istakao i ulogu seksualnih manjina u širenju virusa!

“‘U Hrvatskoj se puno sredstava ulaže u prevenciju među homoseksualcima, ovisinicima, a stopa zaraženih raste. Potiču se prava homoseksualnih osoba, zastupa se slobodno spolno ponašanje, uporaba kondoma. Zašto onda broj zaraženih raste? Zašto se o tome šuti?’, upitao je predavač, dodaši da HIV katolika može zanimati kao predmet profesionalnog interesa i zbog duhovne potpore”, prenosi Nadbiskupija.

Ondje se navodi i kako je upozorio “na netočnost poistovjećivanja kondoma sa sigurnim spolnim odnosom” te da je rekao da se “i u školske udžbenike mogu ‘progurati’ razni svjetonazori, te je u udžbeniku iz prirode i društva kod svoje kćeri u 3. razredu vidio da se u opisu obitelji spominje ‘mama, brat i ja’, a ne spominje se otac”.

Kazna Božja

U zapadnoj Europi i u SAD-u broj zaraženih nije tako velik, nastavio je, a u srednjoj Europi virus se najviše prenosi homoseksualnim odnosom.

“U siromašnim sredinama je porast zaraženih HIV-om, ali ne u rizičnim skupinama homoseksualaca i intravenskih ovisnika. Općenito je u siromašnim zemljama slaba zdravstvena skrb, nema kontrole zaraženih, liječenja ni dobre dijagnostike kojima bi se zaraženi otkrili; ne ulaže se u prevenciju, pa su zemlje pogođene s više strana: zbog neznanja, nemogućnosti prevencije i liječenja”, navodi Čivljak.

Naime, znanstvena zajednica – koja niti ne tvrdi da je kondom rješenje, već da umanjuje rizik od svih spolno prenosivih bolesti, za razliku o edukaciji o apstinenciji i monogamiji, koja je u potpunosti neučinkovita – zamjerala je Vatikanu osudu prezervativa, upravo zbog širenja AIDS-a. Vatikan je zbog stava prema kondomima kritizirala i Svjetska zdravstvena organizacija, 2003. godine.

Čivljak se, dodajmo, u svom izlaganju očitovao i o terminu “Božje kazne koji se koristi kod zaraženih homoseksualnim putem i intravensko”.

“Bolest ne smatram grijehom. Grešno može biti ponašanje, ali bolest se ne smije tretirati kao grijeh. Kao liječnik pristupam svakom bolesniku jednako. Uvažavam njegove tegobe, bolest i za svakog pokušavam naći najbolje rješenje za spašavanje života i olakšanje patnji. Grijeh je nešto što čovjek radi mimo bolesti: ako se upušta u rizične spolne odnose, intravensku ovisnost kao način života, to spada u kategoriju grijeha”, rekao je dr. Čivljak.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.