Gosti Novog dana bili su organizatori prosvjeda podrške Borisu Jokiću i ekspertnoj radnoj skupini za provedbu Cjelovite kurikularne reforme Mario Bajkuša i Nikola Baketa.
Ministar Predrag Šustar pozvao je u petak voditelja ekspertne radne skupine za provedbu Cjelovite kurikularne reforme Borisa Jokića i njegov tim da se vrate i završe započeti posao na reformi. Organizacije civilnog društva okupljene u inicijativu ‘Hrvatska može bolje’ preko 160 različitih udruga, dva sindikata, učitelji i učiteljice, građani, u srijedu, 1. lipnja 18 sati na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu te u Splitu, Osijeku, Rijeci, Puli, Dubrovniku, Slavonskom Brodu, Korčuli, Bjelovaru prosvjedom “Hrvatska može bolje” podržat će Cjelovitu kurikularnu reformu, Borisa Jokića i njegov tim.
“Čekali smo malo predugo da se ministar oglasi. Bilo bi dobro da je jasno rekao kako konkretno podržava kurikularnu reformu. Ne samo kroz riječi, nego da su odvojena sredstva, da objavljuje poziv za škole koje će sudjelovati u eksperimentalnoj provedbi, da isplati honorare… Konkretno. Ovo u petak je zapravo bilo svaljivanje krivnje na druge, a znamo da Ministarstvo snosi dosta odgovornosti”, kazao je Bajkuša.
Velik dio sredstava predviđenih za ovu reformu nije potrošen što znači da problemi nisu financijske prirode te se postavlja pitanje o političkim pritiscima.
“Znaci su od početka bili jasni. Prvi mjesec ove Vlade kada je načinjen onaj takozvani tipfeler da se reforma ukida. Postoji niz znakova koji su ukazivali da ne postoji podrška. Sam Jokić je jasno rekao odakle dolaze pritisci. Sve što se događalo je zapravo bio toplo-hladno odnos gdje se daje načelna podrška, no bez konkretnih poteza”, smatra Baketa.
Ostavka, odnosno zahtjev za razrješenjem Jokića i njegovog tima naišao je na velik odjek u javnosti.
“Mi možemo raspravljati o PDV-u, hoćemo li graditi još kilometre autoceseta ili pruge, ali sve nas veže obrazovni sustav. Koliko mi danas ulažemo u škole takva će Hrvatska biti za 20 godina. To je sustav koji utječe na našu budućnost. Problem je da mi kao država trenutno nemamo nacionalni interes. Što nama sad kao društvu nacionalni interes? Imali smo priliku pratiti kako ti ljudi u ekspertnoj radnoj skupini rade. Taj entuzijazam, ta srčanost, rad noću… Pokazali su da kad se male ruke slože sve se može. Građani su vidjeli i prepoznali da se može i da Hrvatska treba i može bolje”, rekao je Bajkuša.
Saborski odbor za obrazovanje postojećem timu je želio dodati još 10 stručnjaka. Baketa smatra kako taj potez zapravo pokazuje nepoznavanje procesa ili pak skrivene namjere.
“Reforma je imala jasne upute po kojima se mora voditi. Saborski odbor može davati prijedloge no, problem je kad se zaobilaze svi drugi akteri. U ekonomiji se to zove neprijateljsko preuzimanje. Ekspertna radna skupina koordinira, oni ne pišu sam kurikulumu. To je znak nepoznavanja procesa ili nekih skrivenih namjera.”
Koliko je pametan potez da se povuće skupina koja je vodila taj dug postupak? Iz Domoljubne koalicije moglo se čuti da Jokić nije jedini stručnjak, da su svi zamjenjivi.
“Realno, svi smo mi zamjenjivi. Vjerujem da u Hrvatskoj postoje stručnjaci koji poznaju tematiku kurikuluma, no povjerenje se lako gubi a teško radi. Trebalo je vremena da se napravi ovakva atmosfera u skupini. Takvo nešto se teško može ponovno graditi”, smatra Bajkuša.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.