'Britanski bi referendum mogao potaknuti i val drugih'

Vijesti 23. lip 201608:18 > 09:12
N1

Stigao je i dan odluke - ostaje li Velika Britanija u Europskoj uniji ili iz nje izlazi? U 7 sati po lokalnom vremenu otvorila su se birališta. O ovoj je temi u četvrtak u Novom danu Tihomir Ladišić ugostio profesora s Fakulteta političkih znanosti Dejana Jovića. Dotaknuli su se i aktualne političke situacije u Hrvatskoj.

Jović smatra da u razgovorima o posljedicama odluke o eventualnom izlasku Britanije iz EU ima i pretjerivanja. “Ona je važnija za samu Britaniju nego za EU, barem kratkoročno. U Britaniji se radi o značajnim pitanjima koja pogađaju i sastav zemlje. Najavljena je, primjerice, i mogućnost novog škotskog referenduma nakon toga. Drugo, Britanija bi se izlaskom iz EU našla u situaciji dugotrajnog pregovaranja o izlasku”, kazao je Jović.

Našla bi se, dodaje, u potpuno novoj situaciji koja bi za nju bila problematična. Što se tiče EU, moguće je da ovaj referendum pokrene novi val drugih referenduma unutar Unije, no Jović naglašava da je i Britanija “samo jedna od 28 zemalja članica”.

Hrvatska nema stav

O službenom stavu Hrvatske, koji ona zapravo nema, Jović kaže da Hrvatska inače ima vrlo ograničen broj tema o kojima se izjašnjava. “Koliko god je bilo političkih predrasuda prema Velikoj Britaniji, ona je zapravo bila veliki zagovornik proširenja, i čini mi se da bi obje velike hrvatske političke stranke htjele EU koja je sličnija britanskom modelu, nego francuskom i njemačkom”, smatra Jović.

“Nisam siguran niti kako izgleda Vlada u ovom trenutku, pa ni Hrvatska nema stav oko toga.”

Britanija kao ravnoteža

Manje su, smatra Jović, šanse da imamo vrlo integriranu Uniju ako Britanija odluči ostati u njoj. “To omogućuje i ravnotežu snaga, jer Britanija u prevelikom približavanju Francuske i Njemačke održava ravnotežu.”

“Zamislimo da ostanu u EU – to bi značio veliki korak za demokratizaciju EU”, smatra Jović. “Ako najveći euroskeptici odluče ostati, to je ogroman korak, jer bi imali mogućnost da narod u najskeptičnijoj zemlji odluči da ostane. Tako bi imali EU koja je daleko više demokratski legitimirana nego što je bila do sada.”

Odlazak bi značio gubitak za sve i promjenu odnosa unutar EU, kao i mogućnost da se EU uvuče u čitav niz pregovora s drugim članicama. “Čak i ako Britanija ostane, jer ostaje prema specifičnim uvjetima, neke druge zemlje će reći – ‘Idemo i mi u pregovore!”

“Postaje bitno što narod kaže, sve više će biti tako”

REUTERS/Hannibal Hanschke

“Imamo situaciju u kojoj postaje relativno bitno što narod kaže”, rekao je Jović. “Proces proširenja će sve više ovisiti o referendumima. Zapravo, u krizi EU imamo i njezinu demokratizaciju.”

Jović je rekao i da je cijela priča pozitivna za demokratske standarde u Britaniji, jer se događa unutar iste, konzervativne partije. “Prvo, imate ministre u Vladi koji su za izlazak iz EU, a njihov premijer iz iste stranke je za ostanak. Drugo, Britanija je zemlja koja je imala dva referenduma u zadnje dvije godine, i to o ključnim pitanjima svoje nezavisnosti. To je dakle zemlja koja je u stanju suočiti se s ozbiljnim političkim pitanjima, i pustiti ih na odlučivanje u narodu.”

Ipak, dodaje, to je donijelo i zaoštrenu retoriku prema migrantima.

“Kad hrvatski političari dođu na vlast, više ne znaju što bi s njom”

EU je u hrvatskoj vanjskoj politici bila cilj, a ne instrument, rekao je Jović o odnosu hrvatske politike prema aktualnoj situaciji. “Ja bih tu povukao paralelu s ponašanjem političara inače. Kad dođu na vlast, više ne znaju što s njom, zašto im treba kao instrument. Mislim da nisu sigurni što napraviti od EU još od kada su u nju ušli.”

O HDZ-u: Moguć je i raspad

Za mene je centralno pitanje naših izbora subina HDZ-a, rekao je Jović na pitanje o trenutačnim problemima kroz koje prolazi HDZ, koji je ovaj tjedan ‘ostao’ i bez šefa Tomislava Karamarka.

“Malo je vjerojatno hoće li je popraviti, ali je pitanje hoće li ostati ovako značajna stranka, ili će se pojaviti netko drugi. Moguć je, zbog unutarnjih razlika u HDZ-u, i njegov raspad.”

Uoči sjednice Predsjedništva u četvrtak, u HDZ-u se iskristalizirala još jedna opcija: postoji mogućnost da se novi šef HDZ-a ne bira prije parlamentarnih izbora, nego da stranku do izbora vodi Milijan Brkić, ali da druga osoba bude kandidat za mandatara. 

“Ako je netko dobar da bude mandatar, kao gospodin Zdravko Marić, pitanje je zašto nije dobar da vodi HDZ”, pita se Jović. “Mislim da će HDZ imati kredibilnog kandidata samo ako ga odabere i za vođu HDZ-a. Inače ćemo imati situaciju kao s Oreškovićem”, zaključio je Jović.

Pogledajte cijeli razgovor:

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.