Gost specijalne emisije N1, povodom referenduma o ostanku Velike Britanje u EU bio je politolog Dejan Jović.
Posljednji su sati prije objave rezultata referenduma. Kakva su Vaša očekivanja?
I dalje se možemo osloniti na ankete i moramo biti oprezni. Izgleda da dvije trećine anketa pokazuju da je u prednosti kampanja za ostanak. Bilo bi iznenađenje da rezultat bude drugačiji, ali nije nemoguće.
Hoće li Britanci glasati na temelju ekonomije ili emocija?
Rasprava je bila ozbiljna. Obje strane su izlagale argumente i zato je ovako nejasna situacija. Centralno pitanje je bilo pitanje migracije. U Britaniji je u nekim gradovima i više od 35% stanovništva rođeno izvan države. Pitanje je kako kontrolirati migraciju. Najveći broj je iz Indije, a na drugom je mjestu odmah Poljska. Većina ljudi koji dolaze je zapravo iz Europske unije.
Biraju li Britanci apsolutnu suverensot?
Zagovornici odlaska iz EU kažu da se Britanija pridružila kad je EU bila manja i nije bila toliko integrirana. Bila je to sasvim druga Europa. Tada je to bio sigurnosni i ekonomski koncept. Sadašnja EU nakon kraja Hladnog rata ulazi u federalistički koncept. Zagovornici kažu da ova sadašnja EU narušava suverenitet. Danas se vrlo lako može reći da što imate manje suverenosti imate više sigurnosti. Udruživanje povećava sigurnost.
Mislim da je važnost referenduma u tome što pokazuje da demokracija postoji u EU. Ako se dogodi da Britanija izglasa ostanak u EU to će povećati demokratski legitimitet EU.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.