Neke medicinske sestre iz splitskog Kliničkog bolničkog centra (KBC) uskraćne su za veću plaću, koja bi im trebala pripasti jer su završile Studij sestrinstva i tako stekle status prvostupništva sestrinstva.
Iako im je diplomu licencirala Hrvatska komora medicinskih sestara, do sada je tek njih 216 s Upravom KBC-a sklopilo ugovor o radu za radno mjesto prvostupnice sestrinstva, dok ostale i dalje imaju status i plaće sestara sa srednjom stručnom spremom.
U splitskom KBC-u radi oko 1.400 medicinskih sestara. Neke od njih, koje nisu željele otkriti identitet, tvrde da čelnicima KBC-a licence koje bi im trebale omogućiti ugovore o radu s priznatom višom školskom spremom ništa ne znače jer ih priznaju samo odabranima.
Informacije o tome zadnjih dana uglavnom sramežljivo dobivaju od glavnih sestara klinika i odjela, a na upite o kriterijima po kojima se odabiru one kojima će se priznati status dobivaju odgovore: stručnost, kolegijalnost i educiranost.
Izvanredno stanje među medicinskim sestrama
Zbog “izvanrednog stanja” među medicinskim sestrama zadnjih su dana održani hitni sastanci na kojima se odlučuje kako reagirati na nepravdu, a povod za pokušaj ubrzanog rješavanja problema je i skoro priznavanje statusa za još 55 prvostupnica.
Predsjednica podružnice Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara u KBC-u Split Silvana Ganza rekla je Hini da se u toj bolnici priznavanje statusa prvostupništva sestrinstva provodi netransparentno jer nitko ne zna tko i po kojim kriterijima izabire medicinske sestre.
“Sestre me iz dana u dan zaustavljaju na hodniku ili zovu telefonom i pitaju kako se biraju one kojima će se priznati status, jer među onima kojima bolnica još nije dala novi ugovor su i sestre koje su diplomirale još prije deset godina”, kaže Ganza.
Ganza je slala hitne dopise Ministarstvu zdravlja, Hrvatskoj komori medicinskih sestara i glavnoj medicinskoj sestri KBC-a Split Mariji Županović, koja je i predsjednica splitske podružnice Komore medicinskih sestara, no do sada nije dobila nikakav odgovor.
KBC nije obvezan sklopiti novi ugovor o radu
Iz Ministarstva zdravlja su poručili da u slučajevima kada je medicinska sestra stekla višu razinu obrazovanja, a ostala raditi na dotadašnjem radnom mjestu, i dalje joj pripada postojeći koeficijent sukladno sistematiziranom radnom mjestu i ugovoru o radu. No, ako je poslodavac premjesti na radno mjesto s višim stupnjem obrazovanja, pripada joj viši koeficijent.
Sanacijski upravitelj Nikola Kolja Poljak joj je pismeno odgovorio da su prilikom rasporeda vodili računa o složenosti radilišta i zahtjevnosti bolesnika, kao i sestrinskim kompetencijama.
Poljak je Hini rekao da KBC nema obvezu sklopiti novi ugovor o radu s radnikom koji je stekao viši stupanj stručne spreme, a ako se pojavi potreba za zapošljavanjem uvijek daju prednost medicinskim sestrama koje imaju završeno prvostupništvo sestrinstva.
“KBC Split nije obvezan priznavati prvostupništvo već sklapa ugovore o radu s medicinskim sestrama ovisno o potrebama i po prethodnom odobrenju Ministarstva zdravlja”, kaže Poljak.
No, splitske medicinske sestre upozoravaju da se u većini hrvatskih bolnica statusa prvostupništva sestrinstva priznaje automatizmom i prati sistematizaciju radnih mjesta, dok u njihovoj novoj sistematizaciji nije naveden ni broj izvršitelja za određena radna mjesta.
Brane im nositi modre uniforme
Čak su im neko vrijeme branili nositi modre uniforme, jer s bolnicom imaju ugovore o radu na srednju stručnu spremu. Teško im je, kažu, gledati kolegice od kojih su godinama prije diplomirale, kako na uniformama imaju pločicu s natpisom viša medicinska sestra, pa se zbog svega spremaju zatražiti reviziju.
Kao pozitivan primjer ističu Opću bolnicu Zabok koja zapošljava 285 medicinskih sestara različitih stupnjeva obrazovanja. Pomoćnica sanacijskog upravitelja za medicinske sestre Božena Štokan rekla je Hini da u njihovoj bolnici nema sestara koje su završile prvostupništvo, a da nisu raspoređene na radna mjesta sukladno sistematizaciji.
“Sve naše sestre koje su završile prvostupništvo su licencirane. Nažalost, diplomirane sestre s petogodišnjim visokim obrazovanjem još nisu ostvarile svoj status u sustavu zdravstva”, prokomentirala je Štokan.