Završeno suđenje Perkoviću i Mustaču, presuda sutra

Vijesti 02. kol 201616:45 > 16:55
REUTERS/Michaela Rehle

Na suđenju u Münchenu završnu riječ u utorak je iznio branitelj Josipa Perkovića - dr. Richard Beyer; zatim su kratko govorili Josip Perković i Zdravko Mustač. Presuda njemačkog suda, koji ih tereti da su kao rukovoditelji republičkog odjela jugoslavenske tajne službe organizirali političko ubojstvo hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića.

U Dnevniku odlazimo uživo u Munchen! Možete nas gledati od 18 sati na ovoj poveznici.

Na početku ročišta u srijedu liječnica je razgovarala s Josipom Perkovićem. Zatim je završnu riječ počeo iznositi branitelj dr. Richard Beyer, poznat po završnim riječima klasičnog prizvuka koje ne čita, nego ih uz obilje latinskih citata govori iz glave. Na početku je opisivao okružje i djelovanje Stjepana Đurekovića, čiji je dobro pripremljeni bijeg iz Jugoslavije usporedio s bijegom Marije i Josipa od Heroda.

 Dr. Beyer opisao Perkovića čiji je posao bio, kako je rekao, borba protiv terora i zaštita stanovništva od podlih napada. Opisao je njegovo omogućavanje Franji Tudjmanu da dobije putovnicu, naveo je i mnoštvo neprijatelja koje je Perković imao u policiji i vojsci, a u emigraciji dio njih i vodstvo Hrvatskog državnog pokreta naveo je kao Perkovićeve mnogobrojne neprijatelje. Govorio je o dobu poslije 1990. i optužbama “gospode koja je ovdje svjedočila” protiv Perkovića. Iz raznih pravaca dolazili su različiti motivi koji su teretili Perkovića, rekao je Beyer, raspravljajući o motivima za ubojstvo. Motiv Mike Špiljka branitelj smatra neutemeljenim.

“Đureković nije znao ništa o aferi INA, rekao je Beyer. Njegove knjige kupio je špijun Hanzi za slovensku tajnu službu, a za američke službe gospoda iz njihova konzulata”, rekao je i nastavio objašnjavati pitanje Đurekovićeve namjere da uspostavi emigrantsku radijsku postaju, kao drugi za ubojstvo po njemu slab motiv, javlja HRT.

Treći, za Beyera solidan motiv, jest izdaja državnih i vojnih tajni Jugoslavije njemačkoj tajnoj službi Bundesnachrichtendienstu (BND). Beyer je zatim objasnio aferu tjednika Der Spiegel, kako bi sucima dočarao tadašnju važnost vojnih i državnih tajni. “Ministar obrane Branko Mamula prozivao je SDS, jer nije uspio otkriti špijuna Đurekovića”, rekao je Perkovićev branitelj i dodao – bila je to izdaja među partizanima. Zapitao se zatim je li namjera bila ubojstvo? Beyer navodi izjavu vještaka prof. Nielsena, kako je jugoslavenska protušpijunaža tapkala u mraku i zato tvrdi branitelj: “idealno je bilo oteti Đurekovića, a ne ga ubiti – zbog mreže BND-a koju bi Jugoslavija time zgrabila.”

Nedostatak dokumenata i materijalnih dolaza

Perkovićev branitelj žalio se na nedostatak dokaza dokumenata iz savezne tajne službe, SID-a, iz BiH, Srbije, Crne Gore. Zatim je govorio o dokaznom materijalu s mjesta ubojstva, nema brave, ključa ili ključeva, otisaka prstiju, na primjer Arkanovih, rekao je. “Nema tragova u stražnjem dijelu garaže”, rekao je, tragovi brave su nestali. “Država je izgubila tragove tijekom preseljenja arhiva. Arhiv BND-a nije otvoren, dio spisa je uništen, tajna služba nije dala dokumente”, žalio se Beyer.

“Svjedoci iz BND-a i policijski istražitelj dobili su zabranu da govore”, rekao je branitelj i dodao: u ovom postupku nije bio omogućen uredan pristup dokazima.

Mnogi su si postavljali prošlih tjedana pitanje hoće li na kraju progovoriti Josip Perković. Poslije 21 i pol mjesec šutnje kojom se branio na sudjenju, progovorio je samo kratko nedavno objašnjavajući bolove u leđima i probleme s dijabetesom. Već mjesec dana sprema se govoriti, piše rukom bilješke koje prevoditeljica prevodi za njemačke branitelje. Pripremio je oko stotinu stranica izlaganja, a otkad je prebačen na bolnički odjel zatvora Stadelheim u Münchenu, žalio se da nema uvjeta za doradu izlaganja. Takvu je izjavu napisao svojim braniteljima, a danas ju je pročitao sucima a smatra se njegovom završnom rječju

Razlozi zašto je Perković odustao od iskaza

Kratko je objasnio kako ima najveći dio iskaza spreman, ali navodi detalje zbog kojih odustaje. “Liječnica mi je izmjerila tlak 180/100, dobio sam lijekove, oko 18 sati je bilo toga dana. Odbijanje tužiteljstva da se rasprava prekine me šokiralo, imam 71 g i 120 ročišta nisam odbijao ništa cilj mi je bio brz postupak”, pročitao je Perković. “Od 24.1.2014 do lipnja ove godine bio sam u potpunoj izolaciji nisam se žalio ni kad su iz njemačkog ministarstva pravosuđa posjećivali zatvor. 1.6.16. premješten sam u normalnu sobu. U petak 22.7. oduzeta mi je kutija s lijekovima za tjedan dana. Sam sam punio kutiju nije bilo problema 2 i pol godine. Morao sam s čašom vode dolaziti u dežurnu sobu. Ponižavajuće je – oni vade lijekove iz kutije da ih pijem, to čine samo s ovisnicima. Neočekivano sam zatim odveden na bolnički odjel, imao sam problema s dokumentacijom koja je ostala u sobi. 27.7. to sam riješio. Intenzivno sam do tih problema radio na odgovoru na optužnicu. To posebno poslije završne riječi tužitelja i sutužitelja. Pokušao sam pisati, niz problema mi je to onemogućilo, u sobi sam od 25.7. s teškim ovisnicima koji viču i galame danju i noću”, čitao je Perković

Naveo je da su se problemi s ostalim zatvorenicima nastavili i sljedećih dana te da ge je to iscrpilo pred kraj suđenja. Naveo je i kako je doživio “neljudski postupak i maltretiranje”, a što ga je, kazao je, onesposobilo za bilo kakav rad, pročitao je Perković sucima.

Mustač: Suđenje je korektno

Zdravko Mustač je u svojoj završnoj riječi rekao kako u obranu ne bi iznio ništa, postupak je kaže vođen korektno, primjedbu ima na komunikaciju s obitelji. Naveo je  da mu je pismo putovalo 25 dana.

Zanimljivo je, u publiku u sudnici stigao je bivši agent SDS-a Vinko Sindičić, odjeven u sako i hlače koje je kaže gotovo deset godina nosio u zatvoru u Pertu u Škotskoj. Iznošenom zatvorskom odorom čini se želi poslati poruke koje su široj publici u njihovim pojedinostima na prvi pogled teže dokučive.

Zahtjevno suđenje sa 123 ročišta i mnogo svjedoka

Državno odvjetništvo Njemačke zatražilo je doživotni zatvor za Perkovića i Mustača. Viši drzavni odvjetnik Lienhard Weiss zadovoljan je suradnjom s hrvatskim vlastima. Po završetku suđenja iizjavio je: Za nama su 123 ročišta. To je bilo jako zahtjevno izvođenje dokaza, s mnogo svjedoka. I obrana se slaže, zaista smo iz hrvatskih arhiva dobili velik broj dokumenata koje prije nismo imali.

Presuda je u srijedu u 9 sati.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.