Europski sud za ljudska prava donio je u četvrtak dvije presude koje se tiču uvjeta u hrvatskim zatvorima - i dok je u jednom slučaju utvrdio da je država povrijedila pravo na zabranu mučenja i nečovječnog postupanja zbog uvjeta u kojima je osuđenik boravio u zatvoru u Puli, u drugom je slučaju zaključio da to pravo nije povrijeđeno zatvoreniku koj
Zatvorenik iz Pule koji je dobio spor, Davor Lonić, izdržava 12 godina zatvora zbog spolnog odnošaja s djetetom, a zbog neodgovarajućih uvjeta u zatvoru žalio se sucu izvršenja Županijskog suda u Puli, Upravi za zatvorski sustav Ministarstva pravosuđa te u konačnici Ustavnom sudu.
Na prve dvije pritužbe dobio je odgovor da se trenutno ne može učiniti ništa glede uvjeta u kojima boravi zbog prenapučenosti zatvorskog sustava te da će biti premješten kada to bude moguće. Protiv tih odgovora podnositelj nije na raspolaganju imao nikakva pravna sredstva. Ustavni sud odbacio je njegovu ustavnu tužbu budući da se u trenutku donošenja odluke podnositelj više nije nalazio u zatvoru u Puli.
ESLJP je takvu odluku Ustavnog suda utvrdio protivnom praksi Europskog suda te je ocijenio da stoga što niti jedno domaće tijelo nije odlučilo o pritužbama podnositelja on nije na raspolaganju imao učinkovito domaće pravno sredstvo za zaštitu svojih prava. Uz to, ESLJP je ujedno i potvrdio nalaz Odbora CPT-a (Europski odbor za sprječavanje mučenja i neljudskog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja) da podnositelj nije imao odgovarajuće uvjete u zatvoru u Puli, što predstavlja povredu prava na zabranu mučenja i nečovječnog postupanja.
Tužitelj koji je izgubio spor, Vladimir Pozaić, u bjelovarskom je zatvoru bio od ožujka 2010. do siječnja 2011. Pred Sudom je prigovarao veličini zatvorskih soba, lošim sanitarnim i higijenskim uvjetima, lošoj kvaliteti hrane te nemogućnosti rada, edukacije i rekreacije. Također je prigovarao da nije imao đelotvorno domaće pravno sredstvo za svoje prigovore.
Sud je podnositeljeve prigovore u vezi sanitarnih i higijenskih uvjeta, kvalitete hrane te mogućnosti rada, edukacije i rekreacije odbacio zbog neiscrpljenja domaćih pravnih sredstava zato što navedene prigovore nije iznio u svojoj ustavnoj tužbi Ustavnom sudu.
Presude ipak nisu konačne, a to će postati ako niti jedna od strana u roku od tri mjeseca od dana objave ne podnese zahtjev za preispitivanje presude pred Velikim vijećem. Nakon konačnosti predmeti će se nalaziti u postupku izvršenja pred Odborom ministara Vijeća Europe, izvijestio je Ured zastupnika Hrvatske pred ESLJP.