Gost Dnevnika u srijedu je bio ministar financija na odlasku i nestranački nositelj liste HDZ-a u 5. izbornoj jedinici, Zdravko Marić. Tema je, dakako, bio program HDZ-a kojim se ova stranka predstavlja u borbi za osvajanje vlasti na prijevremenim parlamentarnim izborima 11. rujna.
Na pitanje kome bi uzeli sredstva kako bi ostvarili planirani proračun, Marić kaže da su jasno pokazali kako vide upravljanje javnim financijama.
“Već ove godine u 6 mjeseci je deficit trećina u odnosu na ono što je bilo u isto vrijeme prošle godine. Fokus je na čvrstoj kontroli trošenja sredstava, i preraspodjeli onih stavki za koje procjenjujemo da se može”, kazao je ministar financija.
“Rezultati proračuna su jasan putokaz i dokaz da je moguće na taj način upravljati javnim financijama, i sav prostor koji se otvara tijekom snižavanja proračunskog deficita koristimo za jačanje gospodarstva.”
“Prošli rast zahvaljujući zaduživanju izvana, to je neodrživo”
Odgovarajući na pitanje, rekao je da je istina da “trenutačno nemamo stope rasta ni blizu pet posto”, ali dodaje da “je ovaj rast, u odnosu na razdoblje prije krize, puno zdraviji i održiviji”.
“Prije krize su deficiti bili jako veliki, i mi smo taj rast dobrim dijelom financirali uz zaduživanje izvana. Takav rast nije održiv. Program podrazumijeva čitav niz reformi strukrurne prirode.”
Najnužnija reforma u javnoj upravi, ali nema konkretnih najava o smanjivanju broja zaposlenih
Na pitanje koje su to konkretno strukturne reforme koje HDZ najavljuje, Marić kaže da je najnužnija reforma ona u javnoj upravi.
“Sigurno da je i to pitanje, i moramo o tome govoriti sa sindikatima”, kaže Marić na pitanje planiraju li, u slučaju osvajanja vlasti, smanjiti broj zaposlenih u prekrcanoj javnoj upravi.
Na pitanje za koliko bi se smanjio broj zaposlenih, Marić kaže da ne voli licitirati s tim brojkama. “U javnoj upravi možete puno napraviti i tako da manjkove i viškove zaposlenika efikasnije i bolje organizirate. Danas imate čitav niz agencija koje su uvele dupliciranje ovlasti zaduženja, a u konačnici nitko nije odgovoran.”
Jasno se može doći do izračuna o tome koliko treba smanjiti broj zaposlenika, kaže Marić, ali bitnije im je što je rashod previsok, a javna uprava mora biti servis partner. “Zaposlenost je nešto što je na vrhu liste prioriteta koje smo si zadali i naravno da i u javnoj upravi treba mudro postupati.”
Na napomenu Ilije Jandrića da svaka Vlada obeća promjene, a kasnije ne ulazi u takve velike pothvate i ne zamjera se sindikatima, Marić kaže su već u nekoliko mjeseci kada su bili na vlasti otvorili vrlo transparentne i otvorene razgovore sa sindikatima, i da to planiraju i dalje.
“Privatni sektor je jedan od onih koji bi trebao biti pokretač gospodarskog rasta, a država treba napraviti svoj dio posla u tome da stvori uvjete”, kazao je ministar financija, spomenuvši i komplicirane procedure koje treba srediti.
O zaduživanju kaže da odluku da se u prošloj rundi Hrvatska ne zaduži i dalje smatra dobrom, iako je bila teška.
“SDP obećao 2 posto proračuna za znanost; Marić: Nitko sretniji od mene”
Na pitanje o najavi SDP-a koji je obećao 2 posto proračunskog novca za znanost, Marić kaže da “nema sretnijeg od njega ako to tako bude”.
“To je sada teško očekivati. No, model znanosti koji sada imamo treba definitivno revidirati, i u svemu onome što spada u znanost, a to su inovacije. Hrvatska je po ulaganju u inovacije debelo ispod prosjeka.”
Ćirilica u Vukovaru: Vidjeli smo scene, treba birati trenutak
Dotaknuli smo se i pitanja ćirilice, koje je ponovno aktualizirao ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić, kada je kazao da srbijanska manjina, nakon brisanja lažnih prebivališta, neće više imati uporišta za dvojezične natpise u Vukovaru.
“Mislim da smo na tragu rješavanja tog problema, i treba se pridržavati Ustava”, smatra Marić.
“Kao što je primjer i slučaj i s drugim nacionalnim manjinama, treba učiniti sve da se olakša suživot.”
“To su elementi koje treba pažljivo promotriti i birati trenutak”, odgovorio je na pitanje o tome treba li ili ne treba biti ćirilice u Vukovaru. “Ono što smo vidjeli i viđali, scene i situacije, sigurno nisu ono pravno tumačenje zakona kako je zapisano”, zaključio je.
Pogledajte cijeli razgovor:
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.