O uspjehu hrvatskih olimpijaca na netom završenim Igrama u Rio de Janeiru i ulaganju u sport za Dnevnik u 18 govorio je predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša.
Završile su najbolje Olimpijske igre za Hrvatsku od osamostaljenja – 10 medalja, od čega čak 5 zlatnih. Jeste li očekivali baš takav uspjeh?
“Priželjkivao, teško je reći očekivao, ali kad smo odlazili u Rio rekao sam da imamo kvalitetno izaslanstvo, sportašice i sportaše. I da po rezultatima s kojima su krenuli na Igre možemo očekivati više medalja nego u Londonu.
Kolika je tu zasluga samih sportaša, a koliki je udio HOO-a? Pogotovo kod pojedinačnih sportova.
“Prvo da kažem, naravno da je sportski rezultat uvijek od onoga koji ga je postigao, sportaši i treneri su tu najzaslužniji. Moram reći da teza o obiteljskim financiranjima nije točna. Ova država je preko HOO-a u projekt Rija uložila oko 37 milijuna kuna počevši od 2012. pa sve do Rija. Ako govorimo o gospođici Sari Kolak, ona je u našim programima od 2012., s malim prekidima zbog operacije koju je platio HOO i nakon oporavka opet je bila u našem programu. I mi smo kupili koplja, ali nećemo održati konferenciju o svakom koplju, čamcu ili jedrilici koju kupimo. Prema tome, ta teza ne stoji jer su svi oni u programima HOO-a, svi su financirani – i sportaši i njihovi treneri.
Poslali ste zahtjev da Vlada osigura svim olimpijcima zdravstveno osiguranje, da se zaposle u Oružanim snagama. Postoji li tu politička volja?
“Postoji. Zemlje NATO-a, kao i Hrvatska, imaju taj princip. U slovačkim oružanim snagama je oko 200 sportaša, slovenskim stotinjak. Postoji dobra volja kod nas, u ovom slučaju ministra obrane da se poveća broj sportaša u MORH-u, kojih je sada oko 28. Normalno je da netko poput Josipa Glasnovića ili ljudi iz borilačkog sporta budu u MORH-u, to je nešto potpuno prihvaćeno u svijetu. U jednom dijelu smo to ispregovorali i naravno da vjerujem da ćemo uspjeti jer postoji dobra volja.”
Otac brončanog boskača Filipa Hrgovića poručio je sinu da se ne slika s političarima jer oni nisu ništa napravili.
“Teško je to komentirati, svatko ima pravo na svoje mišljenje i tko će se s kime slikati je osobno pravo i ne bih u to ulazio, ali mogu ponoviti da su svi oni u našim razvojnim programima, i treneri dobivaju mjesečnu naknadu od 16 do 18 tisuća kuna mjesečno plus normalne plaće koje imaju u savezima i klubovima gdje rade. Stoga nije baš točna teza da su to neki obiteljski financijeri i da država ne radi baš ništa.”
Država će osvajače zlatnih medalja nagraditi sa 104.000 kuna. Je li to dovoljno? Kosovo nagrađuje sa 100.000 eura.
“Premalo je i mi smo tražili da Vlada vrati prijašnje iznose i prema meni dostupnim izjavama ministra Marića i ministra Šustara mislim da će se to i dogodit.”
Danas su se posljedni iz Rija vratili veslači. Sportaši su “kapali” posljednjih dana. Je li se mogao napraviti jedinstveni doček, kao recimo u Srbiji?
“Zato jer vi ne možete iz Brazila osigurati da svi dođu isti dan jer su linije već bile popunjene. Većina delegacija je tako organizirala povratak svojih sportaša. Koliko znam, Zagreb planira jednu manifestaciju gdje bi se svi pozdravili i nadam se da će se to dogoditi.”
Na čelu HOO-a ste 14 godina. Koliko još mislite biti?
“To ne ovisi o meni, nego o nacionalnim savezima.”
Koje su Vaše ambicije? Mislite li da dobro radite taj posao?
“Ako govorimo po rezultatima i odličjima, mislim da je to relevantan podatak. Vidjet ćemo što će savezi odlučiti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.