O Tranzitnom prihvatnom centru u Tovarniku i problemu izbjeglica u Dnevniku je govorila Julija Kranjec iz Centra za mirovne studije.
Kranjec je navela da su se tranzitni centri u Tovarniku i Trilju, kako je najvljivano, trebali otvoriti još ranije, ali da se kasnilo. Mišljenja je da oni nisu rješenje za smještaj izbjeglica.
“Neprimjerno je da se u njih smještaju izbjeglice, ljudima koji bježe od rata nije mjesto u zatvorenim prostorima, moraju imati slobodu kretanja”, kazala je Kranjec.
Na pitanje je li to za njih sigurno, s obzirom da kod dijela građana vjerojatno postoje predrasude o migrantima, odgovorila je: “Do sada smo imali pozitivno iskustvo, imali smo priliku to vidjeti u zagrebačkoj Dubravi i Kutini kako je živjeti s izbjeglicama. Nekih značajnijih problema nije bilo. Vidjeli smo da ljudi i u Tovarniku iskazuju da s tim nemaju problema i da bih opet bili spremni pokazati solidarnost s ljudima koji tu prolaze”.
Balkanska ruta stalno aktivna
Iako je balkanska ruta službeno zatvorena, Kranjec pojašnjava da je ona zapravo cijelo vrijeme aktivna.
“Prema podacima iz Srbije, Makedonije i Grčke, balkanska ruta je aktivna za izbjeglice koje stalno pristižu iz Sirije. Službenim zatvaranjem te rute je onemogućen siguran prolaz tim ljudima, tako su ih gurnuli u ruke krijumčara jer sada nemaju sigurnog puta u EU.
Mišljenja je da je moguće da broj izbjeglica koje prolaze ovom rutom značajno poraste.
“Sve je moguće. Izbjeglica je u Turskoj 3 milijuna. Moguće da Turska ne ispuni svoje obaveze i ne zadrži izbjeglice, i onda, naravno da će dalje krenuti na Zapad. Ne znamo kako će zemlje na balkanskoj ruti reagirati, pitanje je što će se događati na granicama, hoće li doći do nasilja i kako će se ponašati zemlje.”
Žica, poručuje, nije rješenje.
“Ne smijemo dopustiti da ljude koji bježe od nasilja dočekamo nasiljem”, zaključila je Julija Kranjec i kao negativan primjer navela Mađarsku gdje se sa žičanom ogradom na granicama ništa nije postiglo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.