Politički ekstremizam u Hrvatskoj

Vijesti 25. ruj 201618:08 > 18:16
Jurica Galoic/PIXSELL

HDZ-ov ministar kulture u odlasku Zlatko Hasanbegović smatra da nema, no niz izjava proteklog tjedna pokazale su da se o ekstremizmu u politici itekako može razgovarati. Željko Glasnović i Andrija Hebrang svojim su riječima izazvali osudu javnosti pa čak i kaznenu prijavu.

Na misu za 35 generala i pukovnika zločinačke Nezavisne države Hrvatske (NDH) na kojoj su nazvani ‘hrvatskim mučenicima’ stigao je i jedan izabrani zastupnik u Hrvatskom saboru koji NDH ne naziva zločinačkom.

U emisiji Pressing N1 televizije Glasnović 7 puta nije jasno odgovorio na pitanje je li NDH zločinačka država, a sporan mu je i broj žrtava jasenovačkog logora.

Glasnović osporava i pravo na prosvjed studenata Filozofskog fakulteta kojima upućuje niz uvreda, a kao moguće rješenje spominje pendrek i suzavac.

Sa sličnom retorikom Glasnović je bio zastupnik i u prošlom sazivu Sabora u koji je ušao s liste HDZ-a za dijasporu. Novi mandat izborio je kao neovisni zastupnik, ali je ovog tjedna viđen u HDZ-u pa se nagađa o njegovoj podršci Andreju Plenkoviću.

Tonino Picula, kandidat za predsjednika SDP-a, smatra da u Hrvatskoj ima političkog ekstremizma i da na njega treba politički reagirati.

Toj vrsti zdravlja teško da pomaže kontroverzna izjava Andrije Hebranga, nekadašnjeg potpredsjednika HDZ-a koji relativizira presude Haškog suda.

Zbog te i sličnih izjava Inicijativa mladih za ljudska prava podnijela je kaznenu prijavu protiv Hebranga zbog javnog poricanja kaznenog djela ratnog zločina i zločina protiv čovječnosti.

Cijelu priču pogledajte u prilogu Antonia Zavade.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.