Zeleni: 90% Jadrana + 10% zarade = 100% štete

Vijesti 09. pro 201413:10 > 13:23
CROPIX/Damjan Tadic

Ispred Hrvatskog sabora danas su prosvjedovali članovi Zelene akcije i Zelenog foruma. Apeliraju da se hitno preuzme odgovornost za zaštitu Jadranskog mora kako bi se spriječile negativne ekološke i ekonomske posljedice istraživanja i eksploatacije nafte u Jadranu.

U bijelim zaštitnim odijelima prekrivenim naftom, aktivisti su simbolički postavili improvizirani nasip za obranu od poplava kako bi ukazali na štete od izljeva nafte te ekstremnih klimatskih događaja koji su posljedica korištenja fosilnih goriva. Smatraju da Vlada mora odustati od projekta istraživanja i eksploatacije nafte na Jadranu i prestati ulagati u zastarjele tehnologije temeljene na fosilnim gorivima te se okrenuti prema niskougljičnom društvu.

Nakon prosvjeda su klubovima zastupnika dostavili apel u kojem ih pozivaju na organiziranje tematske rasprave u Saboru o ovoj temi i donošenje Deklaracije o Jadranu. Postavili su transparent “90% Jadrana + 10% zarade = 100% štete” jer je na natječaju u koncesiju, kako tvrde, ponuđen gotovo cijeli Jadran za minimalnu naknadu zarade od nafte, a bez ikakvog uvjerljivog sustava nadzora i osiguranja, što će potencijalno rezultirati velikom štetom.

Organizacije podsjećaju da je natječaj za dodjelu koncesija u završnoj fazi te da se Strateška procjena utjecaja na okoliš kojom se trebaju utvrditi zaštitne mjere te procijeniti prihvatljivost određenog zahvata na okoliš, tek sada ishitreno izrađuje, s, ocjenjuju, upitnom kvalitetom.

Prestanite koristiti zastarjele tehnologije

Zabrinuti smo da će činjenica da je natječaj već raspisan utjecati na sadržaj Strateške procjene, tj. da je naknadna odluka o njenoj izradi puko zadovoljavanje forme bez namjere za stvarnom zaštitom Jadrana”, izjavio je Toni Vidan iz Zelene akcije.

Zelena akcija smatra neprihvatljivim činjenicu da je Ministarstvo gospodarstva, bez ikakve rasprave u Saboru, donijelo Okvirni plan i program za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika. “Neprihvatljivo je da se raspisuje natječaj za koncesije prije donošenja cjelovite Strategije upravljanja i zaštite Jadrana iz koje bi bili vidljivi željeni smjerovi upravljanja ovim javnim dobrom”, tvrde aktivisti. 

Pozivaju Vlada RH da odustane od projekta istraživanja i eksploatacije nafte na Jadranu te da prestane ulagati u zastarjele tehnologije temeljene na fosilnim gorivima, koje doprinose povećanju globalnih emisija stakleničkih plinova i uzrokuju nepovratne štete, te krene prema niskougljičnom društvu.

CROPIX/Damjan Tadic