Kako žive beskućnici u Hrvatskoj?

Vijesti 10. lis 201621:37 > 21:44
N1

U ponedjeljak se obilježio Svjetski dan beskućnika. Kako žive beskućnici u Hrvatskoj provjerila je Mirela Bačić.

Karlo je u prihvatilište za beskućnike prvi put stigao sa svojom obitelji prije deset godina, bio je polaznik 5. razreda osnovne škole.

“Kuća je izgorjela i od tada smo beskućnici. Ja sam s 12 godina došao u prihvatilište i to je bio veliki šok za mene”, priča Karlo Hrženjak.

Senzibiliziranje javnosti i stvaranje boljeg odnosa prema beskućnicima dug je proces. Poslodavci gotovo nikada ne daju posao nekomu kome je adresa prihvatilište za beskućnike, ali Karlo se snašao. Ostatak njegove obitelji još je u potrazi za sretnijim okolnostima.

“Društvo ima percipciju da su u prihvatilištima ovisnici, ima i takvih , ali mnogi ondje su voljni raditi i treba im dati priliku da to i pokažu”, dodaje Karlo.

Problema sve više

Desetu godinu zaredom u Hrvatskoj se na današnji dan održava i konferencija o beskućništvu. Svake godine problema je sve više.

“Jedan od velikih problema je što mnogi gradovi nemaju prenoćište, a potrebe ima. Lokalna zajednica još nije osigurala smještaj za te ljude”, kaže Helena Babić, voditeljica prihvatilišta PUla.

Biti na dnu životne egzistencije problem je koji dodatno otežavaju i državne institucije.

“Problem je što su zakoni neusklađeni. Zakon o socijalnoj skrbi nema potporu drugih zakona. Vezan je i Zakon o zdravstvenom osiguranju jer beskućnici nemaju, oni su zacementirani time dok ne riješe posao, a nemaju ni osobnu kartu pa ni nikakva prava”, objašnjava Zvonko Mlinar iz Crvenog križa.

Ljudi bez doma ili beskućnici nekada su bili kategorizirani kao ovisnici ili oni kojima je to bio vlastiti izbor – međutim stvari su se promijenile i sada su to oni koji su na ulici završili uz pomoć Ovršnog zakona ili banaka.

“Gospodarska kriza je povećala i onaj broj ‘skrivenih’ kojima beskućništvo prijeti. Društvo na to nije naviklo, živjelo je u vremenu kad se olako dizalo kredite, a za to čovjek mora osigurati posao i zdravlje 30 godina”, dodaje Mlinar.

Točni podaci o broju beskućnika u Hrvatskoj nisu poznati, procjenjuje se da ih ima oko 4 000.

Više pogledajte u prilogu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.