U Psihijatrijsku bolnicu na zagrebačkom Jankomiru stigao je MagStim, najmoderniji aparat za transkranijalnu magnetsku stimulaciju (TMS), kojim se magnetskom stimulacijom mozga bezbolno liječe indikacije poput depresije, anksioznih poremećaja, PTSP-a te ovisnosti kao što su kockanje.
Prognoze nisu nimalo optimistične: prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, depresija će do 2020. godine postati drugi zdravstveni problem u svijetu, odmah iza kardiovaskularnih bolesti. Smatra se da u Hrvatskoj od nje boluje oko 300 tisuća ljudi, a antidepresivi su u nas već sada najpropisivaniji lijekovi: prema podacima Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode (Halmed) na njih je prošle godine potrošeno čak 75,6 milijuna kuna!
Od toga smo novca mogli izgraditi najmanje četiri nove škole, ali bolest je bolest, ona uzima danak, osobito ova koju hrani, među ostalim, stresan način života s kojim se današnji čovjek sve manje zna nositi. No, možda se stvari uskoro promijene.
Moderna je medicina nezamisliva bez sinergije znanosti i tehnologije, a da se i nama u Hrvatskoj katkad zna dogoditi iskorak koji potvrđuje da smo neodvojiv dio suvremenog svijeta (pa i da znamo prednjačiti pred mnogo razvijenijim zemljama), dokazuje zagrebačka Psihijatrijska bolnica “Sveti Ivan” na Jankomiru.
Nakon što su početkom godine nabavili, prvi u ovom dijelu Europe, uređaj MagStim za transkranijalnu magnetsku stimulaciju (TMS), kojim se magnetskom stimulacijom mozga bezbolno liječe indikacije poput depresije, anksioznih poremećaja, PTSP-a te ovisnosti kao što su kockanje, pušenje ili alkoholizam, prije dva tjedna u bolnicu je stigla još modernija verzija tog aparata.
Prvi u ovom dijelu Europe
Tako su u bolnici na raspolaganju korisnicima ukupno dva uređaja, onaj nabavljen početkom godine, “težak” oko stotinu tisuća eura, te ovaj noviji, čija je cijena oko 130 tisuća eura i koji je stigao iz Izraela. Troškove je pokrio vlasnik bolnice, Grad Zagreb.
“Prvi smo u ovom dijelu Europe osnovali jedinstveni TMS laboratorij, laboratorij za transkranijalnu magnetsku stimulaciju, u kojemu imamo najmoderniji repetitivni magnetski stimulator. Ovaj drugi uređaj apsolutni je hit u Americi i Izraelu”, kaže za Slobodnu Dalmaciju pokazuje nam naizgled jednostavne uređaje doc. prim. dr. sc. Igor Filipčić, ravnatelj bolnice, entuzijast zahvaljujući čijem je trudu Hrvatska stala uz bok rijetkim zemljama u kojima se ovi uređaji koriste.
Ovaj najnoviji koji je stigao iz Izraela, osim u toj zemlji i SAD-u, na europskome je kontinentu u uporabi još samo u Njemačkoj i Francuskoj.
Nema kemije ni nuspojava
Tretman izgleda tako da pacijent sjeda na stolac nalik zubarskome, a u tretmanu na prvom TMS uređaju na glavu mu navuku ‘kapicu’ poput vaterpolske.
“TMS je neinvazivna metoda za koju se ne koristi anestezija, nema kemije i nema gotovo nikakvih nuspojava. Eventualno to može biti kratkotrajna blaga bol na mjestu prislanjanja zavojnice na glavu i lokalno trzanje mišića. Međutim, ti bolovi nestaju praktički odmah nakon prestanka tretmana. Dosad nismo imali nikakvih ozbiljnijih pritužbi pacijenata, a na prvom uređaju od početka godine do danas bilo ih je 50-ak”, objašnjava psihijatar dr. Strahimir Sučić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.