Ministar obrane Damir Krstičević stigao je u srijedu u radni posjet Međugorju na poziv ministrice obrane BiH Marine Pendeš.
Na pitanje novinara kako je prešao granicu, ministar je kazao: ‘Kao što sam i očekivao – najnormalnije’.
Nakon sastanka, obratili su se novinarima u etno selu u Međugorju, a Krstičević je kazao da mu je ovo drugo službeno putovanje od kako je na poziciji.
“Razgovarali smo kako našu obrambenu suradnju još više unaprijediti. Imamo prostora i prilike. Suradnja je dobra. Ima jako puno časnika iz oružanih snaga BiH koji se školuju na vojnom učilištu u Zagrebu. Možemo unaprijediti tu suradnju i ja vjerujem da će se to dogoditi. Danas imamo jako puno sigurnosnih izazova: asimetričnih prijetnji, terorizma, esktremizma i radikalizma i elementarnih nepogoda. Moramo imati sustave sigurnosti da mogu odgovoriti svim tim ugrozama i rizicima s kojima je suočeno društvo BiH. Bitno je međusobno djelovanje. Na to mtragu, tu smo, svi smo skupa okrenuti se budućnosti s ciljem da sigurnost u BiH i Hrvatskoj bude dobra, sve to je preduvjet da život ljudi u dvije zemlje bude bolji i da naša gospodarstva budu bolja”, izjavio je Krstičević.
Novinare je zanimalo je li ga bilo strah doći u BiH, jer se navodno i njegovo ime nalazilo na listi za uhićenje pored 10 uhićenih u Orašju.
“Što se straha tiče – kao što sam očkekivao, bilo je normalno. Ja sam ministar obrane Hrvatske, države članice NATO-a i EU. Prema tome, tu sam da gledamo budućnost i da gledamo kako kvalitetno unaprijediti suradnju. To je moja odgovornost i smatram da sam iz te pozicije tu Što se optužnica tiče – mislim da je moj stav jasan. Svaki zločin mora biti kažnjen. Pravosudna tijela moraju biti neovisna, oslobođena svih političkih pritisaka. Tu ne smije biti diskriminacije, da se jednima sudi na jedan, a drugima na drugi način Moraju biti poštovani svi međunarodni standardni”, pojašnjava Krstičević.
Na pitanje zašto je sastanak u Međugorju, a ne u Sarajevu Pendeš je odgovorila u Krstičevićevo ime: “Ja sam ga pozvala, došao je zato što sam ga ja pozvala i Međugorje je u Bosni i Hercegovini. Nije samo Sarajevo BiH”. Krstičević je još dodao da će za dva tjedna on biti domaćin sastanka ministara sigurnosti u regiji te da taj sastanak neće biti u Zagrebu.
Ministar pravosuđa Ante Šprlje izjavio je u petak da je ministarstvo unutarnjih poslova RS-a od 1996. do 2000. podnijelo kaznene prijave protiv 16 hrvatskih generala, no nije precizirao je li među njima i Krstičević.
Beogradske »Večernje novosti« ranije su objavile da su u toj skupini visokih hrvatskih časnika Ante Gotovina i Krstičević, bivši zapovjednik 4. brigade Hrvatske vojske koja se borila i u BiH.
Krstičević je u petak rekao da neće odgoditi put u Međugorje, a podizanje kaznenih prijava nazvao politizacijom.
To su pokušaji onih snaga koje nikad nisu željele BiH i žele svoje poraze pretvoriti u pobjede te sve nas u Hrvatskoj destabilizirati i razjediniti, rekao je Krstičević. »Poručujem im da u tome neće uspjeti«, istaknuo je ministar obrane i potpredsjednik hrvatske vlade.
Krstičević prošloga tjedna nije sudjelovao na sastanku srednjoeuropskih ministara obrane u Sarajevu, ali su u ministarstvu rekli da to nema veze s aktualnim događajima u BiH, već s trenutnim obvezama u vladi, gdje se razgovara o proračunu za sljedeću godinu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.