Gost Dnevnika bio je Danijel Rehak, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora.
Čuli smo kako će Vlada izdvojiti 18 milijuna kuna za obnovu Vodotornja, simbola stradanja, ali i kako se želi Vukovar proglasiti mjestom posebnog pijeteta. Kako to komentirate?
“Zahvaljujemo svima na svakoj pomoći, posebno Vladi, ali Vlada bi trebala više pomoći da se otvori tržište, da mi ovdje proizvodimo, jer mi na području Vukovara skoro ništa ne radimo. Borovo djelomično nešto radi, ali trebala bi država pomoći da se pokrene proizvodnja, da nam mladi ne odlaze. S nama starima ne može se grad razvijati.”
U Slavoniji je prisutan trend iseljavanja, što mislite, je li po tom pitanju moguć preokret?
“Ako uložimo svatko svoj dio truda i muke, da se pokrene bilo što. Mi smo državi na raspolaganju da pomognemo koliko je u našoj moći. Pokušavamo na mnoge načine otvoriti tržišta, ali mi smo država u kojoj ima vremena za sve, a trebali bi se pokrenuti brže, da ti mladi dobiju posao, osnuju obitelj i ostanu u Hrvatskoj.”
25 je obljetnica od stradanja grada, kao netko tko je prošao i obranu i logor, kako sada s protokom vremena gledate na suživot u Vukovaru, ima li tu napretka?
“Vukovar je najmirniji grad na Balkanu, nema ekscesnih situacija između Hrvata i Srba, pokazali smo svijetu i jedni i drugi da se sve može mirno riješiti. Nama je jedni problem da kažu gdje su masovne grobince, da se iskopaju tijela, kako bi obitelji mogle uplatiti svijeću.”
Nije zaboravljen slučaj skidanja ćirilićnih ploča, pa je tako danas saborsko Mandatno-imunitetno povjerenstvo jednoglasno predložilo Hrvatskom saboru da skine imunitet zastupniku HDZ-a Stevi Culeju i to zbog djela počinjenog u Vukovaru u rujnu 2013. tijekom prosvjeda protiv postavljanja ćiriličnih ploča. Kako gledate na to?
“Mi stalno govorimo da smo stvarali državu da se poštuju hrvatski zakoni. Neki ljudi u nekim segmentima pogriješe, pa i gospodin Culej, i trebaju za to odgovarati. Ne govorim samo o gospodinu Culeju, i neki iz Vlade narušavaju Ustav jer mi smo jedini grad u državi koji ima hrvatske i srpske vrtiće i hrvatske i srpske škole, mislim da je izmaklo Ustavu. Treba poštovati zakon, a ne da netko može, a netko da ne može. To bi bilo korektno i tada bi situacija u Hrvatskoj bila drugačija. Meni je žao što gospodin Culej odgovara, koliko ja znam, nije ni jednu ploču dotaknuo ili dirao, samo je bio tamo nazočan.”
Treba li poštovati i zakon o dvojezičnim pločama u Vukovaru?
“Da, svi se zakoni trebaju poštovati. Ali se trebaju ispoštovati i popisi stanovništva koji nisu rađeni korektno, jer, primjerice, u jednoj kući koja ni ne postoji evidentirano je da je tamo 20 ljudi. Zato kažem – svi moramo ispoštovati zakone, tada će nam u Hrvatskoj biti bolje i ljepše.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.