Povodom 25. godišnjice priznanja Hrvatske, televizija N1 večeras prenosila je svečani koncert i program iz dvorane Vatroslav Lisinski u Zagrebu.
Svečani koncert u spomen na 15. siječnja 1992. i međunarodno priznanja Hrvatske okupio je brojne sudionike tog prijelomnog vremena, hrvatske branitelje, predstavnike političkog, kulturnog, vjerskog, javnog života, diplomatski zbor.
U glazbenom programu izvedena su djela hrvatskih skladatelja Jakova Gotovca, Blagoja Berse i Ivana pl. Zajca, a svečani koncert završio je skladbom Moja domovina, jednom od simbola ratnih 90-ih, te vatrometom kod zagrebačkih fontana.
Prije četvrt stoljeća, 15. siječnja 1992. Hrvatsku je zajedno priznalo svih 12 članica tadašnje Europske zajednice, Njemačka, koja je uz Vatikan odigrala ključnu ulogu u tom procesu, taj je dan uspostavila i diplomatske odnose sa Republikom Hrvatskom.
U tim danima, Domovinski je rat bio u punom jeku, a gotovo trećina zemlje pod okupacijom tadašnje Jugoslavenske armije (JNA) i pobunjenih lokalnih Srba. Na svoje tada priznate granice Hrvatska je izišla tek po završetku mirne reintegracije istočne Slavonije i Podunavlja, odnosno nakon šest godina.
Prva pjesma izvedena na koncertu je spjev iz opere Nikola Šubić Zrinjski.
A u nastavku pročitajte izvatke iz govora predstavnika državnog vrha.
20:25 “Nemojmo zaboraviti da je Sveta Stolica priznala Hrvatsku 13. siječnja. No, danas gledamo kakvu Hrvatsku želimo. Želimo ostanak mladih, da nam ne odlaze diljem svijeta”, kazala je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, dodajući tome i želju da Hrvatska iskoristi svoj geografski prostor, resurse i vrijedne ljude koje ima.
“Nastavit ćemo s ulogom aktivnog predvođača odluka u EU i NATO-u”, kazala je. Hrvatska mora biti država mladih, poručila je također. Navela je i da je surađivala s diplomatima u vrijeme međunarodnog priznanja Hrvatske.
“Vjerujem u te, zemljo moja hrvatska!”, kazala je na kraju govora.
20:17 Predsjednik Sabora Božo Petrov kazao je da je Hrvatska 25 godina nakon priznanja “pred novim odgovornostima i prioritetima”, a da iz sjećanja i poštovanja prema onima koji su dali živote za Hrvatsku treba napraviti zemlju kakvu su oni sanjali. Čestitao je godišnjicu riječima: “Živjela Hrvatska!”
20:13 Premijer Andrej Plenković nazvao je priznanje povijesnom čašću i velikom pobjedom hrvatske diplomacije. Franju Tuđmana nazvao je vizionarom, koji bez jedinstva Hrvatskog naroda u zemlji i inozemstvu ne bi mogao uspjeti.
“Ta ljubav, srce i solidarnost je neponovljiv, jedinstven”, kazao je Plenković. Naveo je i da je Hrvatska uvijek pripadala europskom civilizacijskom krugu.
20:07 Intonacijom himne započela je svečanost u dvorani Vatroslava Lisinskog, gdje je HRT-ovac Mislav Togonal pozdravi.
20:05 Komentirao je i nezadovoljstvo Hrvata, koje se kosi s izjavama političara koji smatraju da je današnji dan za slavu, kao i drugi državni praznici. Nezadovoljstvo je, po njemu, uobičajeno u Hrvatskoj, gdje se puno “grinta”, ali od toga ne treba bježati budući da ono može biti generator pozitivnih promjena kroz kritiku, no ono ne treba dokinuti samopouzdanje. Podsjeća građane da se mogu veseliti, primjerice, Zakonu o pravu na pristup informacijama, koji bi građani trebali koristiti što češće – pritisak javnosti u pojedinim državama mogu dovesti do društvenih promjena i potiču političku odgovornost. U razvijenim demokracijama, primjerice, poput australske, ministri podnose ostavke ukoliko su uhvaćeni da u privatne svrhe troše javni novac.
19:50 Tihomir Ponoš se nije u potpunosti složio s tezom Vladimira Šeksa da je međunarodna zajednica predugo čekala, navodeći da je samo stotinu dana ranije Hrvatska proglasila neovisnost. Međutim, slaže se s njim oko Vukovara, da nije bio žrtvovan zbog priznanja, s obzirom da je bitka za Vukovar trajala mjesecima, a istovremeno je Hrvatska imala još nekoliko oružanih žarišta.
19:45 “Međunarodna zajednica sa svojom politikom oklijevanja, koja je bila potpuno slaba je u ogromnoj mjeri odgovorna za razaranja i žrtve u Hrvatskoj i Bih. Da je bilo političkog razuma, već se početkom ’91. bi se priznale i druge republike i ne bi bilo rata. Međunarodna zajednica snosi ogromnu odgovornost za krvavi rat i žrtve”, kazao je u Lisinskom našoj novinarki Ani Mlinarić Vladimir Šeks (HDZ). Cijeli razgovor pročitajte OVDJE.
19:40 U studiju N1 gostuje Tihomir Ponoš, novinar Novog lista.
“Svi su to doživjeli kao olakšanje i završetak mukotrpnog rata obilježenog stradanjima, no pokazalo se da je to bila samo pauza”, prisjeća se Ponoš dana priznanja, koji je donio “zadovoljstvo, radost i smiraj”, ali i slavljeničku pucnjavu.
Koncert se održava u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog s početkom u 20 sati, a to je ujedno i posljednja postaja proslave koju je organizarao državni vrh, a koja je započela jutros na Oltaru domovine.
Na današnji dan, 15. siječnja, prije 25 godina hrvatsku su neovisnost zajedno priznale tadašnje članice Europske unije (EU), a Njemačka, koja je uz Vatikan odigrala ključnu ulogu u tom procesu, taj je dan uspostavila i diplomatske odnose sa Republikom Hrvatskom.
Hrvatska je 22. svibnja 1992. postala i članicom Ujedinjenih naroda, a 1. srpnja 2013. i 28. članicom EU-a.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.