Gimnazija traži nastavnika srpsko-hrvatskog jezika

Vijesti 27. velj 201710:42 > 10:45
Ilustracija

Pravu buru na društvenim mrežama izazvao je natječaj koji je raspisala belomanastirska Gimnazija, a objavljen je na stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljvanje. Gimnazija, naime, traži nastavnika ili nastavnicu jugoslavenske književnosti i srpsko-hrvatskog jezika, što mnogima nije jasno, a ni pravo.

Zbog natječaja je priopćenje za javnost poslao i osječko-baranjski HSP, čiji predsjednik Damir Kupanovac postavlja pitanje svima odgovornima, od ravnatelja do ministra obrazovanja, kako je ovako nešto moguće? “Ne čudi nas što u javnom prostoru imamo sve više loših govornika hrvatskog jezika, i što ugledni jezikoslovci dižu svoj glas u zaštitu hrvatskog jezika”, navode u HSP-u te zaključuju kako od ministra obrazovanja traže “da u Gimnaziju uputi prosvjetni nadzor, poduzme potrebne korake i o svemu izvijesti javnost.”

Ravnatelj belomanastirske Gimnazije Veljko Frank, u objavljenom natječaju ne vidi nikakav problem i ne razumije čemu negodovanja.

“Profesorica koja predaje hrvatski i srpski jezik na bolovanju je, a uz suglasnost Školskog odbora zaposlili smo kolegicu na dva mjeseca. Budući da je kolegica i nakon dva mjeseca na bolovanju, morali smo raspisati natječaj za 16 sati hrvatskog i četiri sata srpskog jezika”, kaže za Glas Slavonije Frank, dodajući da u natječaju mora stajati ono što piše u diplomi, jer će u protivnom nadležni poništiti natječaj.

Objašnjava kako postoje tri modela učenja za pripadnike srpske nacionalne manjine, dakako ako izraze želju slušati nastavu na srpskom.

“A” model koji se primjenjuje, primjerice u Vukovaru, podrazumijeva kompletnu nastavu na srpskom jeziku, kod “B” modela na srpskom se slušaju samo određeni predmeti, dok “C” model podrazumijeva slušanje 15 posto nastave iz pojedinih predmeta na srpskom jeziku. U našoj Gimnaziji ne primjenjuje se ni jedan od tih modela, a srpski je jezik izbralo 13 učenika kao fakultativni predmet”, objašnjava za Glas Slavonije Frank, podsjećajući kako na diplomama starijih profesora stoji da su završili Jugoslavensku književnost, bez obzira na to jesu li studirali u Osijeku, Zagrebu ili Beogradu.

HSP-ovo priopćenje naziva predizbornom kampanjom.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.