Biti gradonačelnica grada ili načelnica općine i svaki dan rješavati životne probleme sugrađana ponekad je teže nego biti ministrica ili zastupnica.
Taj posao već godinama obavljaju gradonačelnice i načelnice Ozlja, Pleternice, Lovreća, Gračaca, Slavonskog Šamca, Viškova, Raše, Fažane Kostrene i Vrsi. Uspješne i sposobne žene koje vode te gradove i općine otkrile su za 24sata kako je politika ženski, a ne muški posao. Uz svoj posao imaju i obitelji.
– Majka sam četvero djece, od kojih je jedno punoljetno. Konkretno me polazak mojega sina u školu koja je bila u jako lošem stanju nagnao da se više angažiram politički, jer sam željela stvoriti bolje uvjete ne za njega, nego i za drugu djecu u našem gradu – otkrila je Antonija Jozić, prva gradonačelnica u povijesti Pleternice.
Njezina kolegica iz Ozlja u malo je drugačijoj situaciji jer taj grad već gotovo dva desetljeća vode žene.
– Trebalo mi je malo dulje da se odlučim kandidirati i ostavim posao u koji sam uložila puno truda, no na kraju nisam ni trenutka požalila. Biti gradonačelnik nekoga mjesta je golema privilegija, dano mi je veliko povjerenje i to je prekrasan posao. Prekrasna je spoznaja da možete raditi nešto za javno dobro, a upravo me to nosi prema naprijed – rekla je Gordana Lipišinić.
Nataša Turbić je posljednje četiri godine načelnica općine Gračac.
– Kad sam s 30 godina postala načelnica, učinilo mi se da su se ljudi malo prepali jer nisu znali što očekivati od mlade ženske osobe na čelu općine, kao da su se malo prepali. Ipak, mislim da smo dobro izgurali sve ono što je uslijedilo. Nekima je danas teško pratiti moj ritam, ali od njega ne odustajem bez obzira na sve prepreke i predrasude – kaže Turbić.
Zadnje tri godine Anita Nosić bila je donačelnica u općini Lovreć, a odlaskom načelnika Antuna Babića u Ministarstvo za demografiju, mlade, obitelj i socijalnu politiku imenovana je općinskom načelnicom.
– Mi smo patrijarhalna sredina, ali izabrana sam za donačelnicu, a u vijeću imamo 40 posto žena. U našoj sredini se na to ne gleda negativno. Kao žena nemam nikakvih problema, a pojedinačnih komentara će uvijek biti i da nisam žena. Sve se može uskladiti kad se ima volje. Ipak, moram priznati, meni je bez obiteljskih, svakodnevnih obveza puno lakše – otkriva ova načelnica za 24sata.
Njezina iskusnija kolegica Vera Bošnjak, koja vodi općinu Slavonski Šamac, također je mišljenja da je politika ženski posao:
– Ne mislim da je politika samo muški posao jer ima puno žena uspješnih u tom poslu. Čak štoviše, mislim da možemo biti uspješnije od njih, što je nebrojeno puta i dokazano. Moja zamjenica, ja i naše općinsko vijeće dokazali smo da se rezultati mogu postići ako se svemu pristupa s razumom i sve izvršava odgovorno, što od nas očekuje oko 2000 naših žitelja.
Slično iskustvo dijeli i Ada Damjanac (61).
– Žene danas gase požare i voze avione. Žene su osjetljive i osjećajne, pa u politici nekad i srce pomogne za dobrobit svih građana. Najljepše je kad malom čovjeku pomognete i vidite radost u njegovim očima jer ste mu riješili problem – pojašnjava Damjanac.
Njena kolegica iz Raše, Glorija Paliska Bolterstein, načelnica je od 2013. Prvih šest mjeseci mandata odrekla se plaće. Sakupljenim novcem opremili su jaslice, koje su godinama bile problem Raše. Danas su rijetka općina koja se može pohvaliti da ima smještenu svu djecu jaslićke i vrtićke dobi. Kaže da nikad nije zažalila što je ušla u politiku.
Za uspjeh je bitan i timski rad. To je recept za uspjeh Sandre Vukić, koja uspješno vodi općinu Vrsi kraj Zadra.
– Bitan je tim. Jedan je čovjek samo pokretač, ali trebaju svi, do zadnjega komunalnog radnika, raditi odgovorno – pojašnjava načelnica Vukić za 24sata.