O sigurnosti i gužvama na granicama i novom schengenskom režimu u Novom danu razgovarali smo s Josipom Juratovićem, zastupnikom u Bundestagu.
Više od pet sati čeka se na ulazu u Hrvatsku iz Slovenije. Je li to prihvatljivo?
“Prije svega imam razumijevanja da se ovim terorističkim napadima moraju tražiti rjdšenja, ali ona moraju biti tako posložena da nitko nepotrebno ne trpi. Ovo je meni više demonstracija sigurnosti koja je potrebna cijeloj EU, no mislim da se na taj način nećemo zaštititi. Četiri do pet sati čekanja je neprihvatljivo i nije nikakvo rješenje.”
Uvedena su nova schengenska rješenja, kako njemačka javnost i politika gledaju na pitanja sigurnosti granica?
“Njemačka javnost još nije pogođena, bit će tek kad počne turistička sezona. Što se tiče terorizma, mi jesmo pogođeni, ali njega ima na različite načine. Ovo što su se sad dogovorili oko zaštite granice je da se spriječi da teroristi izvana uđu i zato ne razumijem ovu kontrolu na van. Nelogično mi je zbog čega se čeka na izlazu umjesto na ulazu u schengen i EU.”
Otvara li to zapravo pitanje bilateralnih odnosa samih zemalja?
“Mislim da ipak vlada jedna politička kultura, barem s vrha gdje se traži zajedničko rješenje i to je bitno. Bilo bi dobro kad bi tri zemlje, Hrvatska, Sloveniaj i Mađarska, još jednom zajedno pokrenule pitanje tih procedura jer na kraju svi imaju štete. Svaka država živi od prometa.”
Planira li Njemačka uvesti posebne kontrole na granicama?
“Po mojim saznanjima ne. Njemačka je i okružena sa schengenskim zemljama. Terorizam u Njemačkoj i Europi je onaj počinjen od ljudi koji su tamo živjeli, odrasli. Moramo tražiti druga rješenja po pitanju integracije, obrazovanja tih ljudi… To su pitanja o kojima se govori već 20 godina.”
Što je rješenje za trenutnu situaciju? Do kada mislite da će ove nove mjere biti na snazi?
“Namjerno sam rekao za pitanje integracija i razvoja društva u samoj EU. Puno se paniči oko izbjeglica. Brka se terorizam i izbjeglice. Moramo prije svega objasniti ljudima što je što i na čemu se treba raditi. Na kraju, te izbjeglice su isto žrtve terorizma. Kao političar mogu reći da politika u demokratskom sustavu nikad nije uklesana u kamen. Treba se naći jedno političko rješenje, ovo sve više liči na briselsku birokraciju koja vodi jedan proces koji do kraja nije razmišljen i izgleda da nitko nije mislio na ove posljedice.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.