Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković rekao je u ponedjeljak da se potkraj lipnja očekuje odluka Europske komisije o financiranju izgradnje Pelješkog mosta, a da bi radovi na izgradnji mosta trebali početi na jesen.
Butković koji je u riječkoj Lučkoj upravi sudjelovao na okruglom stolu o mogućnostima i izazovima za pomorski sektor u Hrvatskoj, rekao je da je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU cjelovitu prijavu poslalo Europskoj komisiji 28. ožujka, a da je Europska komisija roku od tri mjeseca dužna donijeti odluku o financiranju Pelješkog mosta.
On vjeruje da će do kraja lipnja taj projekt biti prihvaćen.
Naveo je da je lani raspisan natječaj za izvođenje radova. Prošli tjedan je odbijena jedina žalba u prvom stupnju, a na natječaj se javilo 12 svjetskih renomiranih tvrtaka, od kojih 8 uskoro ulazi u drugi stupanj natječaja. Paralelno s odlukom Europske komisije očekujemo izbor izvođača, a radovi bi, nakon odabira izvođača, trebali početi na jesen, rekao je.
Butković je rekao da se na okruglom stolu raspravljalo o važnim temama u pomorstvu, koje se tiču brodara, sindikata i lučkih sustava, kao i o Deklaraciji o politici pomorskog prijevoza EU do 2020., odnosno o tri najvažnija načela te deklaracije – konkurentnosti, dekarbonizaciji i digitalizaciji.
Rekao je da je na CEF fond aplicirano s više projekata, da je odobreno 19 projekata te da se, kada je riječ o riječkoj luci, radi o projektima kontejnerskg terminala na Zagrebačkom pristaništu, rekonstrukciji željezničkog kolodvora Brajdica, rekonstrukciji i izgradnji drugog kolosjeka pruge Škrljevo-Rijeka-Jurdani te o izgradnji spojne ceste od Zagrebačkog pristaništa do riječke obilaznice.
Dodao je da su se on i ministar financija Zdravko Marić obavezali u Svjetskoj banci, koja kreditira izgradnju Zagrebačke obale, da će se cesta D 403 izgraditi, odnosno da će, ako se ne izgradi europskim sredstvima, njena izgradnja planirati u posebnoj stavci državnog proračuna.
Povjerenica Europske komisije za promet Violeta Bulc je na pitanje o prometnim projektima za koje Hrvatska pokušava osigurati europska sredstva, kazala da su pripremljeni dobri projekti. Ocijenila je da je Riječka luka jedna od vrlo važnih jadranskih luka, važna i za druge europske zemlje i da ulaganja idu u pravom smjeru.
Glavni tajnik Sindikata pomoraca Hrvatske Predrag Brazzoduro rekao je tijekom rasprave da u sindikatu smatraju neprimjerenim EU strategiju, po kojoj globalna industrija treba globalnu regulativu, jer drže da je globalna regulativa ustvari najniži dogovoreni standard.
Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel naveo je da su kineski ulagači zainteresirani za hrvatske projekte, ali odustaju jer nisu pripravni sudjelovati na tenderima koje propisuje EU. Istodobno, kaže Obersnel, srbijanske željeznice se grade kineskim novcem, a riječ je ustvari o infrastrukturi za luku Pirej. Bulc je na to kazala da su kineski ulagači dobrodošli, ali da se standardi moraju primjenjivati.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.