"Danas je teže napraviti satiričnu predstavu nego u 90-ima"

Vijesti 30. svi 201718:57 > 19:07
N1 / Veto

Duško Ljuština, dugogodišnji ravnatelj kazališta Kerempuh gostovao je u emisiji Veto Sanjina Španovića na N1 televiziji. Ljuština, koji obilježava 50 godina dolaska u Zagreba, 45 godina djelovanja u zagrebačkoj kulturi i 35 godina na čelu Kerempuha, odlazi u mirovinu. Svoj bi život, kada bi postao kazališna predstava, okarakterizirao kao dramu.

Čovjek koji je na čelu gradskog kazališta se ili mora baviti politikom, ili bi se politika bavila njime, kazao je Ljuština u emisiji. “Politika se bavila sa mnom, ali ja sam se bavio njom da bih uz malo sreće preživio. Ja sam se bavio politikom koliko je trebalo. Mi smo se svih godina bavili relevantnim društvenim temama i nikad se nismo susprezali od nečega makar to ljutilo političku vlast”, kazao je Ljuština, koji odlazi u mirovinu.
Upitan je li onda jedna riječ koja bi opisala njegovo vrijeme na čelu Kerempuha riječ “tabu” s obzirom na to da je znao naljutiti i samog Tuđmana, odgovorio je kako misli da nije.

“Sve su to bile na neki način otvorene teme, ali satiričko kazalište postoji da bi otvaralo te teme. Bilo je teško takvom kazalištu preživjeti tada, ali važno je bilo imati dobar proizvod. Tuđman je rekao da je naša predstava “Dobrodošli u plavi pakao” predstava koja destabilizira Hrvatsku. Ja sam ujutro došao na posao i dočekala su me televizijska kola ispred kazališta. Izišao sam van i rekao sam da ne vjerujem da je to rekao Tuđman jer on voli kazalište i da bi se ljudi u Njemačkoj smijali kada bi njemački kancelar rekao da predstava o njemačkom klubu destabilizira državu. Ja sam tako štitio kazalište, ali i sebe, da sam ušao u polemiku s Tuđmanom, vjetar bi pomeo mene odmah. Nisam se ja tada bojao za sebe, već sam se samo bojao da ne napravimo lošu predstavu jer predstava sama sebe brani ako je vrhunska. Ako preraste u politički pamflet, onda se ona ne može obraniti. I srećom bila je vrhunska predstava koju smo godinama ponavljali”, kazao je Ljuština.

Na opasku kako se danas društvo nije previše maknulo od tog doba jer bi danas komotnu predstavu “Dobrodošli u plavi pakao” mogao opet prikazivati samo s Canjugom umjesto Tuđmana i temom oduzetog kluba umjesto imena, Ljuština je rekao da su tada ipak bila različita vremena.

“Različita su to vremena, različiti su pogledi i periodi. Razumijem i jednu i drugu stvar. Tada su bila teška vremena, rat i nismo smjeli prestati se baviti satirom. Danas se sve gleda drugačije. Tuđman je recimo uživo gledao u istom kazalištu predstavu “Spikom na spiku” i to s jedne dobronamjerne strane i njemu se svidjela. Ostao je poslije do tri ujutro s glumcima. Postavili smo na daske i predstavu “Vježbanje demokracije” koja je istinska svemu što se događa u predstavi, a zbog čega se lako izgubi glavu”, kazao je Ljuština koji nije želio odgovoriti na pitanje je li tada bio hrabriji kao ravnatelj koji je išao svjesno protiv sustava.

“Teško je danas to reći jesmo li bili hrabriji jer je država i društvo bilo puno snažnije nego danas. Tada su u vlasti i društvu postojala ozbiljnija imena i kazalište je propitkivalo sve odnose. Danas je pitanje koga da jedna satirična predstava napadne, koga da propitkuje. Svaku večer gledam televiziju i to je desant na zdrav razum. Na lokalnim izborima svi izlaze van pred mikrofone i kažu da su pobjedili. Apsolutno je danas teže napraviti satiričnu predstavu nego tada. Naše stanje u društvu je loše, politička garnitura na sceni je slabija i veliko je pitanje kako će ona odgovoriti na sve ozbiljne izazove. Mi padamo na vrlo prozaičnim stvarima i pitanje je koliko su to teme za satirično, komedijsku literaturu”, kazao je Ljuština.

Tvrdi da bi i danas se usudio napraviti neke teške predstave poput recimo o Todoriću. “Netko je samo trebao napraviti predstavu i mi bi sigurno prikazali predstavu o Todoriću. Jedan dobar kazališni projekt i u najvećoj snazi Todorića bi kod nas igrao”, kazao je Ljuština.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.