U drugom krugu lokalnih izbora za gradonačelnika Kutine snage će odmjeriti HDZ-ov kandidat Zlatko Babić, koji je u prvom krugu dobio 40,96 posto birača, te dosadašnji gradonačelnik SDP-ov Andrija Rudić koji želi novi mandat, a za njega je dobio podršku 38,84 posto birača. Kampanja ne protiče bez niskih udaraca, a u sve se uplela i ustaška tematika.
“Poruke i simboli koji su osvanuli danas u Kutini su za svaku osudu. Čovjeku od toga može biti samo mučno. Napadali su me i prije četiri godine i tijekom mandata na anonimnim blogovima. Niti jedna institucija kojoj sam prijavljivao takve napade nije ih spriječila i ovo je posljedica toga. Grafite će Grad ukloniti – oni su uvreda za svakog pristojnog čovjeka. Iako je danas svima nama poslana vrlo ružna poruka, želim jasno poručiti – to nije Kutina, to su izolirani incidenti mračnih skupina i svim srcem borit ću se protiv toga. Kutina će ostati otvoren i pristojan grad”, poručio je Rudić u objavi na svojem Facebooku praćenoj fotografijama grafita s ustaškim obilježjima i pratećim letcima.
“Moji službenici su prijavili policiji i ona je napravila očevid, a naši ljudi će to ukloniti”, potvrdio je Rudić za N1, a tko je odgovoran za nemili događaj ističe da “ne želi uopće nagađati tko je to napravio i da se osjeća mučno, kao što je i napisao u objavi”.
Policiju u pomoć zovu svi kandidati
Pozivajući policiju da istraži slučaj reagirao je i Damir Markuš, čije se ime i fotografija nalaze na plakatu u kojemu se kroz ustašku retoriku i simbole poziva na glasanje za njega te za Babića i Sonju Repić, a oboje su kandidati za zamjenike Babiću. “Plakati koji su po Kutini stavljeni, a kao da se ja obraćam ljudima je podmetačina. Podvala i pozivam policiju da to istraži. Pokazatelj čime se sve protivnik bavi i koliko se boji. Pozdrav sa Brača”, napisao je Markuš na svojem Facebooku, a njegovu je objavu na toj društvenoj mreži podijelila i Repić.
Tko kome podmeće?
“Ja se ograđujem od tog letka, vidio sam ga i mislim da je jasno da iza toga stoji moj protukandidat”, poručio je Babić u razgovoru za N1 i objasnio da je danas bio zauzet posjetima s državne razine, a bio je i na sučeljavanju s Rudićem, ali “ima pripremljenu prijavu koju će poslijepodne predati policiji”.
“Ja ne stojim iza tog letka i izričito se ograđujem od toga svega. U osnovnom dijelu mog programa stoji i ono što želim biti je da budem gradonačelnik svih građana Kutine i protiv sam bilo kakvh podjela”, istaknuo je Babić.
Na pitanje raspolaže li kakvim dokazima koje bi mogao priložiti uz policijsku prijavu da iza grafita i letaka stoji sam Rudić, Babić je odvratio: “Ne vjerujem da iza toga stoje oni drugi kandidati koji su bili ranije, a nisu prošli dalje. Čisto sumnjam da oni stoje iza toga, ali poznavajući njega i njegovo dosadašnje ponašanje na društvenim mrežama, doduše, možda ne stoji on direktno, ali netko od njegovih suradnika, koji možda to čine i bez njegova znanja”.
Na optužbe iz suprotnog tabora da sam stoji iza toga Rudić odgovara: “A što će drugo reći”. “Nisam ja taj koji se slikao sa “za dom spremni, niti bih se time hvalio cijeloj hrvatskoj javnosti”, kaže Rudić i poručuje da se “to uopće ne bi smjelo događati”.
Kako se Rudić prošle godine našao ispod “za dom spremni”?
Inače, potkraj prošle godine Rudić je bio na otkrivanju spomen-ploče poginulom branitelju iz Kutine Zdravku Bezuku, dragovoljcu HOS-a, koji je poginuo u Vukovaru, a na kojoj se također nalazi ustaški pozdrav ‘Za dom spremni’.
Predsjedništvo SDP-a sredinom siječnja ove godine Rudića je osudilo, ali formalno nije dobio opomenu. On se branio da kad je dobio poziv, uopće nije znao da će na spomen-obilježju biti “Za dom spremni”. Također, za razliku od Jasenovca, u kojem su HDZ-ove općinske vlasti izdale dozvolu za postavljanje ploče, u Kutini nije traženo dopuštenje Gradske uprave.
Rudić je tada kazao: “Mislim da je svakom branitelju potrebno odati poštovanje te kako problem koji spominjete trebaju riješiti institucije na razini RH, koje trebaju dozvoliti ili ne dozvoliti upotrebu legalnog amblema udruge koja je registrirana u našoj zemlji”.
Kada smo ga danas podsjetili na te događaje, Rudić je u razgovoru za N1 istaknuo “svoj jasan stav, a to je da je bio i jest protiv tog pozdrava”. “Otišao sam tamo odati počast braniteljima koji su se borili za moju i slobodu sugrađana. Ali jedno su branitelji, a drugo je ovo, ovo nema nikakve veze s braniteljima, to su dvije različite stvari i ovo je nešto što svaki normalan čovjek mora osuditi”.
Povjerenstva za suočavanje s prošlošću tko se sjeća još?
Inače, odgovore ili smjernice trebalo bi dati Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima, kolokvijalno nazvano Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću. Ono je osnovano nekoliko mjeseci nakon što je dio domaće i strane javnosti ostao zgrožen činjenicom da je u centru Jasenovca, nedaleko od bivšeg ustaškog koncentracijskog logora, otkriveno spomen-obilježje u sjećanje na 11 poginulih pripadnika 1. satnije ‘Ante Paradžik’ Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) na kojem je uklesano za ‘Za dom spremni’ kao dio grba postrojbe, a ploču su postavili veterani HOS-a Jasenovca i Udruge dragovoljaca HOS-a Grada Zagreba.
Jedva nekoliko tjedana kasnije nova ploča s amblemom HOS-a u kojemu stoji natpis ‘Za dom spremni’ osvanula je u Kutini, a na njeznom otkrivanju je bio Rudić.
Podsjetimo, zadaća Povjerenstva je formuliranje prijedloga za očuvanje sjećanja, znanstveno istraživanje, dokumentiranje, politiku imenovanja ulica i trgova, omogućavanje pristupa javnosti podacima, distribuciju znanja te način obrazovanja djece i mladih u vezi s kršenjima ljudskih prava i temeljnih sloboda za vrijeme vlasti nedemokratskih režima, kao i izrada sveobuhvatnih preporuka usmjerenih na suočavanje s prošlošću, a te dokumente moraju Vladi dostaviti do 1. ožujka iduće godine.
Naposljetku, valja podsjetiti i da je saborski Odbor za Ustav u prosincu uz SDP-ove glasove donio odluku da “postavljanje Spomen ploče poginulim hrvatskim braniteljima, pripadnicima HOS-a u Jasenovcu s riječima ‘Za dom spremni’ u grbu Udruge, vrijeđa žrtve ovog ustaškog logora i sve žrtve ustaškog režima”.
“Odbor poziva nadležna tijela državne vlasti da poduzmu nužne radnje kojima će zaštititi dostojanstvo žrtava i sjećanje na njih, a pogotovo na mjestima kao što je Jasenovac. Potaknut raspravom, Odbor poziva Vladu da utvrdi pretpostavke za institucionalno pravni okvir unutar kojeg će se riješiti pitanje simbola svih zločinačkih totalitarnih režima i zaštite digniteta njihovih žrtava”, stoji u zaključku Odbora.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.