Arbitražni sud u Haagu objavio je presudu o graničnom sporu Hrvatske i Slovenije. Sveta Gera je hrvatska, no većina Piranskog zaljeva pripala je Sloveniji. Slovenija je dobila i izlaz na otvoreno more. Troškove postupka snose obje strane, kazao je sudac. No, službeni Zagreb nikakvu presudu neće priznati.
Obrazloženje suca o raspodjeli teritorija između Hrvatske i Slovenije donosimo OVDJE.
Sve što trebate znati o ovom sporu nalazi se OVDJE.
TIJEK DOGAĐAJA PRATIMO U NASTAVKU
20:00 Sudac Trgovačkog suda, Mislav Kolakušić, bio je gost u emisiji Pressing i komentirao odluku Arbitražnog suda. Rekao je da je to najveća sramota međunarodnoga prava u proteklih 25 godina.
Više pročitajte OVDJE.
18:30 Predsjednik Mosta Božo Petrov komentirao je odluku Arbitražnog suda o graničnom sporu sa Slovenijom. Na pitanje što bi mogle biti posljedice današnje odluke, Petrov je kazao da se ne želi zamarati s onim što će raditi Slovenija već onim što treba činiti RH.
“Ja bih volio da se bavimo sa sobom i provedemo prve korake, da nastavimo provoditi odluku Hrvatskog Sabora iz 2015. i da se do kraja provede taj postupak.” Na pitanje je li tijekom arbitražnog spora Hrvastka mogla napraviti više, odgovorio je: “Sigurno se moglo napraviti više, na onima na izvršnoj vlasti, ali i na lokalnoj je da se potrude. Neke druge članice Europske unije napravile su puno bolji posao od Hrvatske”, kazao je Petrov.
17:50 Odluku aribtraže komentirao je i slovenski predsjednik Borut Pahor, koji smatra da je nakon 18 godina bezuspješnih traženja rješenja, s arbitražom doneseno najbolje rješenje.
“Moje mišljenje je da ćemo se s iskrenom zahvalnošću sjećati današnje povijesne odluke suda. Sud je danas odredio najpravedniju granicu Hrvatske i Slovenije”, kazao je Pahor.
17:40 Presudu Arbitražnog suda za N1 komentirao je hrvatski EU parlamentarac i bivši šef diplomacije Tonino Picula:
“Presuda arbitražnog suda RH ne obavezuje, ali na Hrvatskoj je da pokaže novu inicijativu za alternativno rješavanje problema, a to će sve ovisiti o uspješnosti hrvatske diplomacije”, kazao je Picula pojašnjavajući da će se sigurno javiti neke utjecajne države koje će nas pokušati prisiliti da prihvatimo odluku.
“Arbitražni sud ima problema sam sa sobom jer sudac nije ni spomenuo da je RH naspustila arbitražu”, kazao je Picula.
“Nadam se da će Plenković u razgovoru koji će, kako je rekao Cerar, biti već danas popodne inzistirati na novom krugu razgovora oko promelema koji opterećuje više Sloveniju nego Hrvatsku”, kazao je Picula.
17:21 Slovenski premijer Miro Cerar komentirao je odluku Arbitražnog suda. Rekao je da nisu ispunjena sva očekivanja Slovenije vezana uz arbitražu.
Više pročitajte OVDJE.
17:10 ‘Neka skupina samozvanaca je danas nešto napisala… Piranski zaljev je otet Italiji’, kazao jue, među ostalim, Zoran Milanović.
Cijelu njegovu izjavu donosimo na OVOM LINKU.
16:53 Profesor s Oxforda i Sveučilišta u Bonnu, kao i odvjetnik u uglednoj tvrtki 20 Essex Street, Stefan Talmon, komentirao je odluku Arbitražnoga suda. Rekao je da bi nasilna provedba odluke Arbitražnog suda značila kršenje međunarodnoga prava.
Više pročitajte OVDJE.
16:37 Premijer Plenković komentirao je odluku Arbitražnog suda. Kazao je da za Hrvatsku odluka nema pravne učinke, ali da ostaje otvorena za dijalog sa Slovenijom.
Više pročitajte OVDJE.
16:28 Arbitražni sud objavio je tekst svoje presude. Pročitajte ga u prilogu.
16:18 Odluka Arbitražnog suda u Haagu oko granica između Slovenije i Hrvatske na Twitteru je izazvala lavinu reakcija.
Više pročitajte OVDJE.
16:15 Kako neslužbeno doznaje N1, premijer Andrej Plenković komentirat će odluku Arbitražnog suda. Njegovo se obraćanje očekuje oko 16.30 ili 17 sati.
Neslužbeno: Predsjednik @VladaRH @AndrejPlenkovic negdje oko 16:30-17 sati bi se mogao osvrnuti na odluku Arbitražnog suda #n1info
— Hrvoje Kresic (@hkresic) June 29, 2017
16:12 Bivši ministar vanjskih i europskih poslova i predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku.
“Treba ostati trezven, postoji odluka Sabora na temelju koje je Vlada postupila i izašla iz arbitražnog sporazuma i presuda kao takva za Hrvatsku nije relevantna, nakon što je Slovenija povrijedila arbitražni postupak jer je utjecala na rad suda i na suce. Hrvatska je zbog toga morala izaći iz postupka na temelju međunarodnog prava i Bečke konvencije o pravu ugovora. Za nas je arbitraža nevažeća i presuda je nevažeća”, kazao je Kovač.
16:06 Američko veleposlanstvo u Hrvatskoj osvrnulo se na odluku Arbitražnog suda i kazalo da neće zauzeti nijednu stranu. Obje je zemlje pozvala da pitanje riješe bilateralno.
Više pročitajte OVDJE.
16:00 Bivši ministar vanjskih i europskih poslova, Davor Ivo Stier, komentirao je odluku Arbitražnoga suda. Ponovio je stav da je odluka suda za Hrvatsku nevažeća, ali da ne vjeruje da će doći do incidenata. Sloveniju je Stier pozvao na dijalog, na koji je Hrvatska, kako je rekao, spremna. “Za nas je ključan trenutak 2015. kada je Sabor naložio Valdi da se povuče iz arbitraže jer je ona bila nepovratno kontaminirana. Za nas nije ključan današnji dan već onaj 2015. kad je Sabor donio tu odluku i ona je obvezujuća i dan-danas”, kazao je Stier.
Na pitanje što će se dogoditi ako slovenski brodovi počnu patrolirati Piranskim zaljevom, odgovorio je: “Sve institucije RH će obavljati svoje funkcije, ali ja vjerujem da neće doći do incidenta. Europska komisija je spomenula da je ovo bilateralno pitanje i pozavala je na dijelog, mi smo spremni na dijelog.
Bivši ministar nije direktno odgovorio hoće li Hrvatska morati platiti troškove postupka i to, kako je čitajući presudu naveo sudac – polovicu iznosa.
“Mi smo se povukli, RH ne sudjeluje u ovom, ali otvoreni smo za dijalog sa Slovenijom. Jedino bilateralnim dijalogom se mogu riješiti otvorena pitanja”, poručio je Stier.
“Hrvatskoj nitko ne može diktirati uvjete”, poručio je Stier.
“Nas se ne može ucjenjivati, mi smo članica EU-a. Poštujemo međunarodno pravo, ali nas se ne može ucjenjivati”, poručio je Stier.
15:30 Kad je u pitanju otvoreno more, Tribunal je zaključio da na Sredozemlju nema područja gdje bi se moglo primijeniti pri režimu otvorenog mora. To su znale i strane koje su pozvale Tribunal da se izvan unutarnjih voda smatra međunarodnih teritorijalnim.
Više pročitajte OVDJE.
15:00 Arbitražni sud za granični spor između Hrvatske i Slovenije donio je odluku da granica u Istri slijedi Dragonju i završava na sredini kanala sv. Odorika što bi trebalo značiti da istarski zaoseci Škodelin, Bužini i Mlini-Škrilje, kao i kuća Joška Jorasa ostaju u Hrvatskoj.
Više pročitajte OVDJE.
14:00 Sudac Gilbert Guillaume u Palači mira u Haagu počinje čitanje presude o graničnom sporu Hrvatske i Slovenije.
Primjerice, što se tiče Svete Gere, ”Tribunal zaključuje ‘da se katastarske granice poklapaju i da je ta granica uspostavljena kao važeća. Tribunal je također razmotrio zahtjev Hrvatske za “nijedan slovenski entitet ne smije ostati u postrojenju na Svetoj Geri u hrvatskoj općini koja se tamo nalazi”. Tribunal zaključuje da je to dio hrvatskog teritorija, ali nema jurisdikciju da bi zadovoljio na ovaj zahtjev u pogledu slovenskog civilnog i vojnog osoblja na tom području”, kazao je sudac. No, Piranski zaljev gotovo je u cijelosti pripao Sloveniji.
Sučevo obrazloženje donosimo na OVOM LINKU.
. #Junction za #Sloveniju – Tribunal odlučio da na Jadranu nema područja gdje bi se primjenjivao režim otvorenog mora. #n1info #arbitraža
— Natasa Bozic (@Najtasa) June 29, 2017
Vojarna na Svetoj Geri – hrvatski teritorij, kaže #arbitraža #n1info
— Natasa Bozic (@Najtasa) June 29, 2017
13:55 24ur navodi kako bi prema neslužbenim informacijama ishod arbitraže trebao biti povoljan za Sloveniju.
13:40 Poruka njemačke vlade je nekorektna i Njemačka se ne bi trebala miješati u granične sporove Hrvatske, poručio je akademik Davorin Rudolf.
Više čitajte OVDJE.
13:29 Čut će se puno velikih riječi i mahanja, a treba ozbiljno razgovarati, kazala je u razgovoru za N1 bivša ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić i podsjetila: “Hrvatska je poštivala arbitražni sporazum do zadnjeg slova i poštivala bi ga sve do kraja da se nije otkrilo da je s druge strane bilo vrlo aktivnog pokušaja da se Hrvatska prevari. Hrvatska nije potpisala da će pristati da ju se prevari”.
Više čitajte OVDJE.
13:08 Bivši švedski premijer i šef diplomacije te aktualni supredsjedatelj Europskog vijeća za vanjske odnose Carl Bildt objavio je na svojem Twitteru da će međunarodna zajednica u slučaju arbitraže najvjerojatnije stati na stranu Slovenije.
The international community is likely to overwhelmingly endorse arbitration conclusion on Croat-Slovene dispute. pic.twitter.com/lkjZocCCh1
— Carl Bildt (@carlbildt) June 29, 2017
Više čitajte OVDJE.
12:43 U Sloveniji do objave odluke Arbitražnog suda vlada zavjet šutnje, javlja naša reporterka Ana Mlinarić.
12:19 O odluci Arbitražnog suda oglasit će i bivši premijer Zoran Milanović, koji je, podsjetimo, svojevremeno kazao da mu je odluka o izlasku iz arbitražnog postupka jedna od najdražih odluka njegove Vlade.
Više čitajte OVDJE.
12:02 Ovo je trenutak za državnike, očekujem da premijer vuče poteze u skladu s interesima ove zemlje, poručio je u razgovoru za N1 Orsat Miljenić, ministar pravosuđa u vrijeme kada je Hrvatska izašla iz procesa zbog njegove kontaminiranosti.
Više čitajte OVDJE.
11:55 Čelni ljudi u Sloveniji već znaju što je odlučio Arbitražni sud, kazao je u razgovoru za N1 Tomaž Šaunik, savjetnik šefa slovenskog parlamenta, koji je komentirao i da je reakcija njemačkog veleposlanstva preuranjena te da postoji dogovor da većina država učini isto.
11:37 Njemačka vlada očekuje poštivanje presude suda, prioćilo je Veleposlanstvo Republike Njemačke u RH.
Više čitajte OVDJE.
11:25 “Bit će status quo teritorijalni kad se objavi odluku, ali slovenski pritisak bit će jako snažan i važno je da naši službeni organi budu ozbiljni”, kazao je u razgovoru za N1 akademik Davorin Rudolf, koji je 90-ih pregovarao upravo o granici sa Slovenijom.
“Važno je pokažemo odlučnost i čvrstinu”, uvjeren je Rudolf koji smatra da su sporazumi oko granica, ne samo sa Slovenijom, nego i s BiH i Crnom Gorom naša “diplomatska blamaža – ne znaš koji je gori”, a da je u ovom slučaju trebalo usredotočiti se na predsjednika Arbitražnog suda i tražiti njegovu ostavku, a ne se fokusirati na Slovence.
11:21 Što će se dogoditi nakon odluke Arbitražnog suda, s obzirom na to da Hrvatska ne uvažava arbitražu, možete čitati OVDJE.
11:17 Slovenski premijer Miro Cerar obratit će se javnosti nakon odluke Arbitražnog suda, a kako se neslužbeno doznaje – hrvatska Vlada će nakon objave odluke dati pisanu izjavu.
Slovenski premijer najavio obraćanje naciji uživo nakon objave odluke o #arbitraza #Piran #Savudrija #n1info pic.twitter.com/SyZEhJAFZL
— Natasa Bozic (@Najtasa) June 29, 2017
11:04 Nadam se da nećemo izvući neke ratne trube iz nekih arhiva i skladišta, kazao je u razgovoru za N1 HSU-ov Silvano Hrelja. “Osuđeni smo na suživot na ovim prostorima”, podsjetio je i apelirao na razum.
. Silvano #Hrelja #HSU za #N1info : "Koja pomorska orijentacija države #Slovenija ? Pa općina Raša ima više obale od čitave Slovenije!"
— Natasa Bozic (@Najtasa) June 29, 2017
11:01 Nakon što Arbitražni sud objavi odluku ipak će u Saboru biti reakcija pa će tako predsjednik parlamenta Gordan Jandroković dati kratku izjavu, doznala je iz Kluba HDZ-a naša reporterka Nataša Božić.
10:38 Potpuno smo jedinstveni kada govorimo o tome ovdje u Briselu mi hrvatski eurozastupnici – građani žive mirno, a problem će rješavati vjerojatno neke druge generacije, važno je da ne bude sukoba u Piranskom zaljevu. Ne želim stvarati nikakvu paniku jer mjesta panici nema, poručio je u razgovoru za N1 Ivan Jakovčić, hrvatski europarlamentarac i istaknuo da ne postoji pravna stečevina EU kojom bi se moglo ‘pritisnuti’ Republiku Hrvatsku.
10:31 Svjedočimo histerizaciji u medijima, posebno kada je riječ o Sloveniji, stvari su vrlo jasne – potupak za RH više ne vrijedi i što god stajalo u presudi, za nas to ne vrijedi, opetovao je stav Hrvatske u razgovoru za N1 bivši ministar vanjskih i europskih poslova HDZ-ov Miro Kovač.
Više čitajte OVDJE.
10:11 Zanimljivo je da će se upravo danas sastati Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću, javio je naš reporter Hrvoje Krešić.
Više čitajte OVDJE.
10:09 Slovenija je kriva za izlazak Hrvatske iz arbitraže, poručio je premijer Andrej Plenković na početkiu redovite sjednice Vlade u Banskim dvorima te ponovio stav slijedom jednoglasne odluke Sabora da za Hrvatsku, bez obzira kakva odluka bila, arbitraža za Hrvatsku nije obavezujuća.
Više čitajte OVDJE.
10:05 Slovensko Delo piše da Slovenci očekuju veliku pobjedu. Šef slovenskog parlamenta Milan Brglez tako je ustvrdio kako je ovaj dan usporediv sa slovenskim ostvarivanjem nezavisnosti te članstvom u EU-u i NATO-u.
Više možete čitati OVDJE.
9:56 Ni većina zastupnika, kao ni državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Zdravka Bušić, koja je u Sabor stigla na raspravu o CETA-i, ne žele govoriti o arbitraži jer ona, ponavljaju, za Hrvatsku ne postoji, javlja naša reporterka Nataša Božić iz Sabora.
9:50 ‘Mnogo je ministara došlo u Vladu jutros, no zanimljivo, kao po nekom naputku, svi se ponašaju kao da se ništa ne događa, kao da su dobili naređenje da ne komentiraju arbitražu’, javlja naš reporter Hrvoje Krešić koji se nalazi na Markovu trgu gdje u 10 sati počinje sjednica Vlade. Tek je ministar turizma Gari Capelli pri dolasku kazao: “Za nas arbitraža ne postoji”.
9:40 “Plenković je Talijanima dao more, što će dati Turcima?”, zapitao je Mostov Nikola Grmoja nakon stanke u Saboru.
Više možete čitati OVDJE.
9:35 Mostov Miro Bulj u Saboru je zatražio stanku kako bi se požalio da jučer u Saboru Most nije dobio odgovore na pitanja oko proglašavanja isključivog gospodarskog pojasa te gradnje optičke mreže. Most inzistira na proglašenju pojasa, a upravo vezano uz arbitražu, u razgovoru za N1 kazao je da Hrvatska mora inzistirati na onome što je naše, a to je Savudrija – “trebamo biti konstruktivni, ali ne prepustiti naše strateške interese jer ne gubimo samo ribare, nego i Luka Rijeka gubi svoj položaj”.
9:10 ‘Slovenija neće dobiti sve što bi htjela, već nešto između’, kazala je za N1 slovenska novinarka Tea Šentjurc.
9:00 Slovenska delegacija predvođena Karlom Erjavcem stigla je u Palaču mira u Haagu.
8:45 Radimir Čačić komentirao je za N1 stav Hrvatske koja ne prihvaća presudu Arbitražnog suda. ‘Malo me iznenađuje da se pokušavamo igrati noja, poziva se na potpuno neupitan stav Sabora, jasno da je Slovenija zloupotrijebila mogućnost – nećemo čak ni fizički primiti presudu, ali ispod površine postoji puno toga što se može dogoditi na naši štetu’, kazao je.
Više čitajte OVDJE.
8:15 Sud će u 9 sati poslati presudu u hrvatsko veleposlanstvo u Haagu, no Hrvatska tu presudu ne želi niti primiti, javlja naš reporter Elvir Mešanović iz Haaga.
8:00 Kronologiju najvažniji događaja vezanih uz arbitražu možete pročitati OVDJE.
7:13 SAD svoj stav o arbitraži nije promijenio, naime, kako je potvrđeno Večernjem listu, njihov stav u vezi graničnog spora i arbitraže Hrvatske i Slovenije još uvijek je taj da je “na dvjema državama, objema članicama Europske unije i saveznicama u NATO-u, da razriješe to bilateralno pitanje” te da “ohrabruju obje države da se dogovore oko najboljeg puta za njegovo rješavanje”.
Prvi put taj stav su iznijeli dan nakon izbijanja arbitražnog skandala 2015. godine, a u međuvremenu su i iz američkog veleposlanstva u Ljubljani u prosincu 2016. poručili kako je rješenje bilateralnih sporova između članica EU i NATO-a odgovornost dviju vlada te da je SAD uvjeren da će pronaći rješenje.
7:11 Gilbert Guillame, predsjednik Arbitražnog suda u Den Haagu, pročitat će u četvrtak poslijepodne odluku o teritorijalnom sporu Hrvatske i Slovenije na moru i kopnu, no predstavnici Hrvatske neće biti u sudnici, sukladno odluci Hrvatskog sabora iz srpnja 2015. o povlačenju iz arbitraže zbog “teške povrede arbitražnog postupka”.
7:09 Danas je dan odluke. Arbitražni sud u Haagu donosi odluku o morskoj granici između Hrvatske i Slovenije. No kako i kada je sve počelo i što se sve događalo, možete pročitati OVDJE.
7:07 Hrvatski sabor je krajem srpnja 2015. donio odluku o povlačenju iz arbitražnog sporazuma koji su dvije zemlje potpisale 2009., a Sloveniji predložio da počnu pregovori o alternativnom rješavanju spora.
Zagreb je tada ocijenio da je arbitražni proces nepovratno kompromitiran nakon što je otkriveno da su se slovenski predstavnik u arbitražnom sudu Jernej Sekolec i djelatnica slovenskog ministarstva vanjskih poslova Simona Drenik dogovarali o iznošenju slovenskih argumenata i lobiranju kod drugih arbitražnih sudaca. I Sekolec i Drenik nakon toga su odstupili.
Hrvatska je izašla iz arbitraže pozivajući se na članak 60. Bečke konvencije koji dopušta razvrgnuće sporazuma u slučaju njegove “teške povrede”.
“Hrvatska se neće odazvati pozivu na čitanje odluke arbitražnog suda. Neće tamo sjediti, neće biti prisutna. To će za nas biti dan kao i svaki drugi i nemamo namjeru toj odluci pridavati veliku pažnju”, potvrdili su uoči objavljivanja odluke hrvatski diplomatski izvori.
Ta odluka, tvrde, “neće imati nikakav učinak prema nama i Hrvatska neće prema njoj postupiti”.
Hrvatska vlast i oporba jedinstveni su u stavu da je arbitražni sporazum za Hrvatsku “mrtvo slovo na papiru” te da na miran i trezven način treba tražiti drugi način rješavanja teritorijalnog spora vezanog uz morsku granicu. Također pozivaju na izbjegavanje bilo kakvih jednostranih poteza.
Premijer Andrej Plenković je prošli petak u Bruxellesu izjavio da je arbitraža za njega nepovratno završena te da pitanje granica treba riješti na drukčiji način.
“Arbitraža je kompromitirana i kontaminirana i mi smo iz nje izišli jednoglasnom odlukom Sabora, obavili notifikaciju i u njoj ne sudjelujemo”, rekao je premijer.
Istaknuo je i da “Hrvatska ne želi nikakve jednostrane aktivnosti nakon što arbitražni sud objavi odluku”.
Slovenski premijer Cerar tijekom dvodnevnog summita čelnika EU-a snažno je lobirao ne bi li dobio potporu za svoje stajalište da se odluka arbitražnog suda o graničnom sporu Hrvatske i Slovenije mora poštovati.
Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović je u intervjuu za ljubljansko Delo kazala da se Hrvatsku arbitražni postupak o graničnom prijeporu sa Slovenijom više ne tiče i da se u četvrtak ništa posebno neće dogoditi.
“Hrvatska neće niti prihvatiti niti odbiti rezultat arbitraže budući da ona za nas ne postoji”, kazala je predsjednica, podsjetivši na jedinstvena stajališta Hrvatske kako je arbitraža nepovratno kompromitirana i da dijalog između dvije države o bilateralnom sporu treba tražiti u drugom okviru.
Novoimenovana ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić također smatra da odluka arbitražnog suda u Den Haagu 29. lipnja neće donijeti ništa dramatično jer je hrvatska pozicija jasna, naglašavajući kako vjeruje da Slovenija zbog toga neće pokušati blokirati hrvatski ulazak u Schengen.
“Hrvatska i Slovenija su dvije susjedne zemlje, odgovorne članice EU-a i NATO-a i u tom kontekstu imamo puno više interesa i tema koje nas spajaju. To nas obvezuje da radimo i tražimo sporazume u bilateralnom dijalogu i da tamo gdje se ne možemo usuglasiti, to stavimo u kontekst u kojem ga možemo rješavati”, rekla je Pejčinović Burić.
Hrvatska upozoravala na neprimjerene istupe Slovenije
Hrvatska, koja je u arbitražni proces ušla pod pritiskom slovenske blokade pristupnih pregovora, bila je ispočetka zadovoljna potpisanim arbitražnim sporazumom jer je u dokumentu uspjela osigurati da se teritorijalna pitanja, dakle pitanje granice Hrvatske i Slovenije na kopnu i na moru, odredi u skladu s međunarodnim pravom prema članku 3.1.a.
No, u više je navrata morala upozoriti sud na neprimjerene izjave slovenskog ministra vanjskih poslova Karla Erjavca koji je istupao u medijima i tvrdio da će odluka biti u korist Slovenije i pritom se pozivao na slovenske odvjetnike i na druge neslužbene izvore bliske sudu.
No, prvi teški udarac sporazumu, smatra hrvatska strana, zadan je vjoš 2013. kada je predsjednik Odbora za vanjsku politiku slovenskog parlamenta Jože Horvat objavio da je donesen službeni zaključak da će Ljubljana smatrati da arbitražni sporazum nije ispunio svoju zadaću ako Slovenija ne dobije teritorijalni kontakt s otvorenim morem i time najavila da će prihvatiti samo ono rješenje koje njoj odgovara.
Hrvatski pravni stručnjaci slažu se u ocjeni da je Slovenija tijekom postupka svjesno i ‘mala fide’ (zlonamjerno) prekršila Sporazum o arbitraži u tolikoj mjeri da njegovi svrha i predmet više ne mogu biti ostvareni te je Hrvatska donijela odluke u skladu s raspoloživim instrumentima međunarodnog prava o pokretanju postupka za prestanak Sporazuma o arbitraži i, istovremeno, o prestanku njegove primjene.
Istupanjem iz arbitraže Hrvatska je posegnula za legitimnom mjerom zaštite vlastitih interesa, a sama odluka za Hrvatsku nema nikakav pravni učinak, smatraju pravnici i pojašnjavaju da je specifičnost međunarodnog prava da ne postoji mehanizam prinudne provedbe odluke.
Za arbitražne odluke nema mehanizma prisile, a čak i prijetnja silom, a kamoli upotreba sile, bila bi neprihvatljiva i predstavljala bi “najtežu povredu međunarodnog prava” (…). Stranama u postupku se prepušta dobrovoljna provedba odluke suda “, tvrde pravni stručnjaci i podsjećaju da je arbitražni sud niže gradacije od međunarodnog suda.
Dan D u Sloveniji
U međuvremenu u Sloveniji sve više raste napetost, a politička i medijska atmosfera uzavrele su uoči objavljivanja odluke arbitražnih sudaca u Haagu.
Najviši slovenski političari ovih su dana objavu presude nazivali povijesnim i presudnim danom za svoju državu i pomorsku orijentaciju Slovenije, koja očekuje da će arbitražom dobiti kontakt s otvorenim morem. Neslužbeno se oočekuje da će odluka biti na tragu sporazuma Drnovšek-Račan.
“Proglašenje arbitražne presude bit će ‘treća prijelomnica’ u životu naše mlade države. Prva je bila kad se Slovenija osamostalila prije 26 godina, druga kad je 2004. godine ušla u EU i NATO. Treća će se prijelomnica dogoditi u četvrtak, kad će biti određena naša ‘konačna granica’ s Hrvatskom”, kazao je u utorak za mariborski list “Večer” predsjednik parlamenta Milan Brglez.
Premijer Miro Cerar očekivanu je presudu ovih dana u istupima za medije nazivao “povijesnim događajem” za obje države u sporu, ali i “Danom D” za Sloveniju.
Cerar će u četvrtak, u tzv. “gluhoj sobi” ( tehnički zaštićenoj od mogućeg prisluškivanja), u podrumu parlamenta u Ljubljani, nazočiti posebnoj sjednici parlamentarnog odbora za vanjsku politiku, na kojoj se očekuju i svi drugi politički i stranački lideri.
Slovenska televizija i u četvrtak će u elitnom večernjem terminu objaviti specijalne priloge vezane uz arbitražu i pitanje Piranskog zaljeva (Savudrijske vale), a javni servisi i medijske platforme bliske vladi već zadnjih nekoliko dana o tome objavljuju specijalizirane priloge kojima se javnosti dokazuje da je Slovenija u pravu te da će rješenje koje objave arbitražni suci biti pravedno i pošteno.
Jedinstveno je mišljenje da presuda arbitražnog suda nema alternative. Uz to, nekadašnji ministar prometa i stručnjak za trgovačko pomorsko pravo Marko Pavliha govori o mogućnosti tužbe protiv Hrvatske u slučaju neprihvaćanja presude.
On je za Slovenski radio izjavio da u implementaciji presude arbitara ne očekuje incidente te kaže da Slovenija u prvim danima nakon objave presude mora djelovati suzdržano, ustrajno koristeći diplomatska, a ne druga sredstva. No, ako bi Hrvatska i dalje odbijala svaku pomisao da prihvati arbitražnu presudu, onda bi Slovenija kao o krajnjem sredstvu trebala razmišljati o tužbi protiv Hrvatske pred sudom Europske unije u Luksemburgu, smatra Pavliha.
Ministar vanjskih poslova Karl Erjavec u četvrtak će, kao zastupnik slovenske vlade, u Haagu nazočiti čitanju presude za koju je, navode mediji, i osobno vrlo zainteresiran jer ga je oporba neuspješno pokušala smijeniti prije dvije godine, u vrijeme tzv. arbitražne afere, kada su objavljene snimke razgovora njegove diplomatkinje Simone Drenik s tadašnjim slovenskim arbitrom Jernejem Sekolecom, u kojem su se među ostalim dogovarali o strategiji utjecaja na suce i nedopuštenom dodatnom ulaganju dokumenata u sudski spis. Mediji već odavno špekuliraju da bi Erjavčev položaj u Cerarovoj vladi bio ugrožen ako arbitražna presuda ne bi bila prema slovenskim očekivanjima te da bi došlo do krize vlasti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.