Čini se da bi treći slučaj na Ustavnom sudu vezan uz ustaški pozdrav "Za dom spremni" mogao bit i presudan za njegovo buduće korištenje te uklanjanje HOS-ove ploče u Jasenovcu. Odluku vezanu uz ukidanje naziva Ulice 10. travnja u selu Slatinski Drenovac Ustavni sud bi trebao donijeti na jesen.
Novi predsjednik SDSS-a i saborski ‘jezičac na vagi’ Milorad Pupovac izjavio je da se za micanje ploče ‘čeka odluka Ustavnog suda’ u predmetu koji je pokrenuo ‘bivši ministar uprave Arsen Bauk’, koji je tportalu rekao da ne zna zašto je Pupovac izvadio iz naftalina taj predmet iz 2013. godine.
Podsjetimo, Ministarstvo uprave u Baukovu mandatu ukinulo je naziv Ulice 10. travnja u selu Slatinski Drenovac na području Općine Čačinci u Virovitičko-podravskoj županiji, a tadašnja Vlada Zorana Milanović tada je podnijela zahtjev za ocjenu ustavnosti sporne odluke Općinskog vijeća Čačinci, koja datira još iz 1997. godine.
No, zanimljivo je da je taj predmet spomenuo u utorak i predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović na sjednici saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, na kojoj je vladajućima, između ostalog, jasno poručio da ploči s pozdravom ‘Za dom spremni’ u Jasenovcu nije mjesto i da nađu zakonit način da se ona ukloni.
Prema Pupovčevoj najavi, čini se da je Vlada taj ‘zakonit način’ naumila iznaći u obrazloženju buduće odluke Ustavnog suda. Šeparović za tportal precizira da će se predmetni slučaj ocjene ustavnosti imena Ulice 10. travnja naći na jednoj od prvih sjednica Suda najesen. Bilo je, kaže, prijepora oko nadležnosti u ovom slučaju – je li nadležan Visoki upravni sud ili Ustavni sud – no on je na sjednici izjavio kako smatra da je nadležan Ustavni sud.
‘Vlada je u ovom slučaju tražila ocjenu ustavnosti. Visoki upravni sud je nadležan za ocjenu zakonitosti općih akata, a za ocjenu ustavnosti općih akata nadležan može biti samo Ustavni sud, nitko drugi’, objasnio je Šeparović.
U selu Slatinski Drenovac 1991. godine živjelo je 307 stanovnika, od čega čak 84 posto Srba, dok danas u tom naselju, prema riječima žitelja koji je želio ostati anoniman, živi svega 30-ak ljudi. Sugovornik tportala potvrđuje da je naziv ‘Ulica 10. travnja’ formalno ukinut 2013. godine, maknute su i table s kuća, no u praksi se taj naziv još uvijek koristi – primjerice na osobnim iskaznicama mještana, koje nisu promijenjene, kao i u poštanskom prometu. Naime, Općinsko vijeće Čačinaca nije odredilo novo ime za službeno bezimenu ulicu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.