Tko je Goran Selanec, SDP-ov kandidat za ustavnog suca?

Vijesti 10. srp 201707:01 > 07:07
N1

Samo jedan glas - toliko je prilikom lanjskog izbora ustavnih sudaca Goran Selanec dobio na sjednici saborskog Odbora za Ustav. Ovaj doktor pravnih znanosti s impresivnom biografijom tada nije uspio dobiti podršku zastupnika, no u samo godinu dana sve se promijenilo.

‘Ima nade za SDP’, ‘konačno pravi korak’ – samo su neki od komentara koji su uslijedili nakon što je početkom tjedna SDP-ov predsjednik Davor Bernardić javno rekao da će ta stranka kao kandidata za ustavnog suca podržati Gorana Selanca. Iako široj javnosti možda nepoznato ime, Selanec već sada ima veliku podršku nevladinih udruga, a na svoju stranu pridobio je i zastupnike. S obzirom na to da je za izbor ustavnih sudaca, potrebna dvotrećinska većina, izvjesno je da će Selanec, želi bi HDZ potporu glavne oporbene stranke za svog kandidata, biti i izabran, piše tportal.

No tko je Goran Selanec? Aktualni zamjenik pravobraniteljice za ravnopravnost spolova rođen je 1976. u Zagrebu i bude li izabran u Ustavni sud, bit će jedan od najmlađih ustavnih sudaca dosad izabranih.

Selanec je diplomirao na zagrebačkom Pravnom fakultetu 2000. godine, a već dvije godine kasnije magistrirao je na temu Europske konvencije o pravima čovjeka i njezinu utjecaju na hrvatski pravni sustav. Magistrirao je i doktorirao na jednom od najprestižnijih američkih sveučilišta – University of Michigan – na koje je otišao s preporukom svog mentora Siniše Rodina, jednog od naših najboljih stručnjaka na polju europskog prava. O Selančevim referencama dovoljno govori i podatak da je u to doba primljen i na Harvard, Northwestern, Stanford i Chicago, no sve ih je odbio zbog Michigana.

Već pred kraj magisterija Selanec počinje raditi i na zagrebačkom Pravnom fakultetu i to kao znanstveni novak na Katedri za ustavno pravo. Nekoliko godina kasnije, odnosno 2004., prelazi na novoosnovanu Katedru za europsko javno pravo na istom fakultetu. Od 2009. do 2012. radi kao nacionalni stručnjak za ravnopravnost spolova pri Mreži nacionalnih pravnih stručnjaka za ravnopravnost spolova Europske komisije, a 2012. postaje i prvi hrvatski predavač na Akademiji europskog prava – Europäische Rechtsakademie, koju je osnovala Europska unija.

Od 2010. do 2012. radi i kao viši pravni savjetnik pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, kojoj je bio podrška u sudskim postupcima, pa i onima pred Ustavnim sudom. Te 2012. biva imenovan i zamjenikom pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, a na toj dužnosti je i danas.

U fokusu njegova rada su područja zaštite i promicanja temeljnih ljudskih prava i društvene jednakosti te pravo Europske unije. Zašto baš ravnopravnost spolova, pojasnio je svojedobno za Večernji list. ‘Još u studentskim danima opredijelio sam se za područje ljudskih prava, a na Michiganu me je najviše privuklo pitanje diskriminacije, nepovoljno postupanje prema nekome temeljem razloga koji ne održava stvarnu vrijednost pojedinca, a vi ga podređujete svojim interesima, stavljate ga u podređeni položaj, oduzimate mu autonomiju i postavljate se prema njemu kao da nije jednako vrijedan. Također, vrlo se živo sjećam telefonskog razgovora moje majke s kolegicama, kad je po svim kriterijima svojih postignuća i iskustva trebala napredovati na jednu od najviših pozicija unutar svoje kompanije, ali na kraju je tamo ipak završio muškarac, a njoj nitko nikad nije rekao zbog čega nije izabrana. Sjećam se tog njezina razočaranja i to da je moja majka doživjela nepravdu kao djetetu mi je ostalo upečatljivo’, kazao je Selanec.

Uz pravo voli trčati te je već istrčao nekoliko maratona. Oženjen je, a supruga mu radi kao predavačica – asistentica na Katedri za europsko javno pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta, piše tportal.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.