Europska komisija predlaže uvođenje svojevrsnih kvota dopuštenog izlova sitne plave ribe zbog opasnosti da će doći do izlovljenosti. Hrvatska se tome oštro protivi, pristaje na mjere, ali ne i na kvote, a u Studiju uživo na ovu je temu gostovao predsjednik Grupacije ribolova HGK Damir Birkić.
Hrvatska se ne protivi mjerama, već kvotama – zašto?
RIječ je o kratkotrajnim vrstama, koje žive između tri i pet godina, najveći dio smrtnosti je između druge i treće godine. Okolišni uvjeti Jadrana su tako dobri da stalno preživljavaju mlade jedinke i obilno je bogato more. Kvote nisu dobre, radi se o dvije različite biološke vrste srdele i inćuni, koje različito reagiraju na prirodne uvjete i stanje u okolišu, djelovanje temperaturnih razlika , slanost mora, imamo ih u samome vrhu. Ako je jedna oporavljena, druga lošije stoji, ne možemo ih odvajati jer ih ne kožemo niti toliko selektivno loviti. Naši alati jesu selektivni, ali samo kada je riječ o veličini ribe. Najčešće su naši ribari do sada bili osviješteni i zaobilaze područja gdje se love manji primjerci, koji nama nisu ekonomski isplativi. Trebali bismo otvoreno pričati da naši susjedi Talijani imaju neke druge alate kojima love ono što se nađe na njihovu putu i EK bi tu trebala nešto poduzeti. Mi smo učinili puno mjera, dodali smo i svoje, sektor ribarstva jako sudjeluje u donošenju mjera zaštite i one se istinski provode, našoj bi politici trebalo biti lako obraniti stvari.
Ima razilaženja i unutar EK, nisu poslušali mišljenje EGSO-a (Europski gospodarsko socijalni odbor)?
Njihovo mišljenje je zatražio EP nakon što je EK dala prijedlog višegodišnjeg regionalnog plana upravljanja, a kada je bilo predstavljanje plana u Zadru, tvrdili su da je to samo prijedlog, ali ako ne odustaju, nije prijedlog – ovo je gotovo uredba koja uništava hrvatsko gospodarstvou cjelini, a tu mislim na ribarstvo na koje je vezano oko 15.000 ljudi, mngo novca je u njega uloženo i o tome treba govoriti – sitna plava riba je najvažniji resurs hrvatske države – ono je važno za razvoj malih sredina. Ne mogu vjerovati da ta ista EK je poticala prerađivačku industriju, a sada želi uništiti ribare, hrvatska politika to ne smije dozvoliti, imamo saveznike. Jadran nije zatvoren bazen, monolitan akvarij, nego složen ekosustav, a EK kao da želi upravljati autokratski – ne možete tako, morate priznati dionike, koji žive od svega toga, neupućena je administracija. Nama je važan segment prerade, ako nam se dogodi urušavanje i uništavanje na razine koje neće biti dostatne za opstanak, a kad se oporave nećemo imati flotu koja će to moći uloviti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.