Od 2. listopada započinje prijava šteta od požara

Vijesti 29. ruj 201718:22 > 18:22
Miranda Cikotic/PIXSELL

Dalmacija će ljeto iza nas najviše pamtiti po požarima dosad neviđenih razmjera. Štete koje su uzrokovali samo u Splitsko-dalmatinskoj županiji broje se u stotinama milijuna kuna.

Nikša Milišić iz Mravinaca dobro je osjetio požar koji je u srpnju poharao Split i okolicu. Od gotovo 300 stabala maslina, nastradalo mu je njih 250. Šteta je golema, a gubici ogromni.

“Ne može se unaprijed reći zato što se još ne zna koje će se primit, a koje neće jer će to trebat manje više sve ispiliti ili saditi novo, a ove godine sam ima minimun 5 tona maslina”, kaže Milišić, jedan od 1470 oštećenih koji su Županijskom povjerenstvu podnijeli prijavu za procjenu štete od elementarnih nepogoda.

Konačna procjena je nešto više od 330 milijuna kuna štete od čega na pravne osobe otpada oko 313 milijuna, dok ostatak čine štete koje su prijavile fizičke osobe.

U požaru su nastradale šume, građevine, oprema, zemljišta i poljoprivredni nasadi. Uništeno je malo manje od 40 tisuća stabala maslina, oko 30 tisuća nasada vinove loze te oko dvije tisuće stabala smokve i breskve.

Županijsko povjerenstvo konačne procjene dostavilo je Državnom povjerenstvu pa je sada na potezu država.

“Procedura je zakonski zamišljena tako da Državno povjerenstvo daje prijedlog Vladi RH za isplatu pomoći od elementarne nepogode”, kaže Martin Bućan iz Povjerenstva za procjenu štete od elementarnih nepogoda SDŽ-a.

No, u državnom proračunu za odštete od elementarnih nepogoda predviđeno je tek 20 milijuna kuna. Nitko neće dobiti puni iznos za ono što mu je vatra progutala. U ovakvim slučajevima odštete su se kretale najviše do dvadeset posto u odnosu na uništenu imovinu. Također, žalbe na visinu odštete i dodijeljenu pomoć nisu dozvoljene.

Tu je zato europski novac. Resorno ministarstvo aktiviralo je podmjeru 5.2. Programa ruralnog razvoja za obnovu poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala narušenog elementarnim nepogodama. Na natječaj se mogu javiti svi kojima je oštećen ili uništen proizvodni potencijal, uz uvjet da je šteta veća od 30 posto. Za tu je mjeru osigurano 150 milijuna kuna uz mogućnost povećanja.

“Prijavitelji šteta moraju dokazati ono sve što su imali, procjene koje jesu, sve ono što im je uništeno i kroz tu mjeru će dobiti do 100% povrata tih sredstava”, rekao je Mato Brlošić, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore.

Zahtjevi za dodjelu novca podnose se od 2. listopada do 1. prosinca ove godine. Tom novcu nada se i Marin Tijardović, vlasnik OPG-a iz Privora kojem je vatra uništila čitav maslinik, odnosno 180 stabala. Prijava je komplicirana, kaže.

“Trebalo je pojednostavnit, ne iskomplicirat, ja sam bio prije par dana na savjetovanju u županiji, sve treba preko kompjutera i zahtjeve i obrasce i sve tako da ne znam koliko će bit efikasno”, rekao je Tijardović koji prve isplate odštete, baš kao i ostali, može očekivati u proljeće sljedeće godine.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.