Gosća Novog dana s Tihomirom Ladišićem bila je bivša ministrica pravosuđa i saborska zastupnica Vesna Škare Ožbolt.
Komentirajući sutrašnju odluku u slučaju međusobnih tužbi Srbije i Hrvatske za genocid, Vesna Škare Ožbolt je za N1 kazala:
“To je povijesna odluka, drugi put Haag odlučuje o genocidu. Bez obzira na ishod, ovo je važan politički, povijesni i moralni događaj. Dvaput je Srbija bila predmet razmatranja Međunarodnog suda pravde. Mislim da je naš tim izvrsno odradio posao i kvalitetno su prikazali cijelo stanje stvari”, kazala je Škare Ožbolt.
Komentirajući protutužbu Srbije, kaže da je ICTY svojim odlukama dokazao da nije bilo genocida od strane Hrvatske te da smatra da ta protutužba ima mnogo manje šanse za uspjeh. Na upit kakve bi pravne posljedice imala predsjednica, Škare Ožbolt kaže:
“Srbija bi morala platiti ratnu odštetu, dati podatke o nestalima koji još nisu pronađeni. Nastavit će se tražiti nestali i reprekusije su velike u slučaju da Srbija bude optužena. Strašno je što je Srbija dvaput bila predmet istrage na ICTY-u zbog genocida”, objašnjava.
Dodaje kako je definicija genocida vrlo složena te da ju je jako teško dokazati. “Tu se ne broje žrtve u tisućama, već se gleda zaštita zajednice. Strahote koje su počinjene ostaju strašne zauvijek”, kaže. Komentirala je i mogućnost da se obje tužbe odbace te je kazala da će to značiti da će se staviti točka na jedan dio povijesti, ali da neće biti završeno i riješeno. Neće biti normalizacije i dobrosusjedskih odnosa, dodaje Škare Ožbolt.
“Kada pogledate vukovarsku trojku, koja je prošla s blagim kaznama, postavlja se pitanje – što je to?”, komentirala je. Kaže da postoji još puno nejasnih stvari koje treba riješiti te da su neke odluke koje su donesene u slučaju Hrvatske preuranjene.
#related-news_0
“Ne mogu se zaboraviti sve strahote sve dok se ne objavi ime i posljednje nestale osobe”, dodala je.
Komentirajući povratak Branimira Glavaša u Osijek, kaže da joj je nerazumljivo da je Ustavni sud toliko dugo čekao s odlukom. “To je njihova odluka i treba je poštovati. Tu govorimo o pravdi i osjećaju pravde, kako za žrtve tako i za Glavaša. Na ovaj način
Na upit podsjeća li je jučerašnji doček Glavaša na atmosferu 90-ih, odgovorila je potvrdno. “Emocije koje se opet oživljavaju možda nekima djeluju prevatreno, možda trebamo ići u smirenijem tonu i razvoju zemlje. Ne možemo više biti dio balkanske unije, moramo se usredotočiti na napredak i ići u razvoj. Ove stvari se događaju kada nemate posla i ne vidite izlaz – počnete gledati u prošlost i živjeti u njoj”, zaključila je na kraju Vesna Škare Ožbolt.