Problema među stanovnicima spornih graničnih područja nema, ima ih samo između Ljubljane i Zagreba, poručuju mještani i s hrvatske i sa slovenske strane kopnene granice. Nju Slovenija bez dogovora s Hrvatskom neće dirati.
Morske vode između Hrvatske i Slovenije su se uzburkale, no one riječne – na granicama mirno teku. Granicu na kopnu Slovenija nema namjeru dirati bez dogovora s Hrvatskom, možda i zato što uglavnom – Sloveniji ne idu u prilog.
Mura je davno pomaknula korito na jug, pa je Slovenija s njom htjela pomaknuti i granicu. No, Arbitražni sud sačuvao je katastarsku granicu tako da sporna područja gotovo u cijelosti ostaju Hrvatska. No, odluke suda i reakcije političara nisu uznemirile ni hrvatske ni slovenske mještane ovog pograničnog kraja.
“Još naši i dan-danas kupuju parcele, to uzrokuju drugi, nema tenzija”, kaže Mladen Dobranić.
Na slovenskoj strani granice ostat će samo nekoliko obitelji koje je odluka suda razveselila.
Maleno naselje Mirišče trebalo bi pripasti Sloveniji, ali administrativno se za ovih pet kuća i stanovnike u proteklih šet mjeseci – ništa nije promijenilo.
Ništa se nije promijenilo ni na Trdinovom vrhu odnosno na Svetoj Geri. Vojarna je i dalje slovenska, iako Miro Cerar tvrdi kako je Slovenija spremna za prepuštanje kontrole čim se s Hrvatskom dogovori postupak primopredaje.
Slovenija ne žuri s primjenom arbitraže ni u žumberačkom kraju gdje je u općini Brezovica nekoliko slovenskih kuća ostalo na hrvatskoj strani.
“Što se tiče ljudi koji žive ovdje – i na slovenskoj i na hrvatskoj strani – nikad nije bilo nikakvih problema. Probleme prave samo u Zagrebu i Ljubljani”, kaže mještanin Brezovice.
Ljubljani ne odgovara ni to što istarski zaoseci na lijevoj obali Dragonje, kao i kuća Joška Jorasa također ostaju u Hrvatskoj. No, stanovnici koji prihvate novčanu ponudu slovenske vlade – imaju mogućnost da se odsele.