"U veljači ću s Junckerom sva pitanja staviti na stol"

Vijesti 11. sij 201809:52 > 10:23
N1

Premijer Andrej Plenković na početku sjednice Vlade najavio je da će se sredinom veljače sastati s predsjednikom Europske komisije Jean Claudeom Junckerom te će tada staviti sva pitanja na stol pa tako i ona sa Slovenijom.

Na početku otvorenog dijela sjednice Vlade, kao što to obično čini, premijer Andrej Plenković komentirao je aktualne političke događaje pa se tako osvrnuo na taman uoči sjednice održanu i drugu sjednicu Posebnog stručnog povjerenstva za provedbu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije i koordinaciju strategija i djelovanja na području obrazovanja i znanosti.


Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak i ja, zajedno s članovima PSP-a, održali smo sjednicu na kojoj je usuglašen tekst Akcijskog plana, kojeg će Ministarstvo znanosti i obrazovanja u ponedjeljak uputiti u javno savjetovanje, te novi natječaj za ekspertnu radnu skupinu, nastavljamo s obrazovnom reformom, poručio je Plenković i dodao da će se pristupiti ispunjavanju svih mjera i aktivnosti koje su predviđene Strategijom i Akcijskim planom.

”Vjerujem da ćemo za dva do tri mjeseca imati tim Ekspertne radne skupine, a eksperimentalna faza novog kurikuluma krenut će početkom školske godine 2018./2019.”, rekao je Plenković.

Plenković se osvrnuo i na slučaj graničnog spora sa Slovenijom te je ponovio da su pozicije Hrvatske jasne i da se traži dogovorno rješenje za pitanje granice: “Sredinom veljače imam dogovoren sastanak s predsjednikom Komisije i kolegijem gdje ćemo staviti na stol sva pitanja u kontekstu našeg članstva u EU pa tako i ona sa Slovenijom“.


I tada ćemo imati prigodu još jednom rastumačiti naše stavove i naš pristup rješavanju ovoga problema, istaknuo je premijer i naglasio da se Hrvatska suzdržala od bilo kakvih jednostranih poteza koji bi doveli do incidenata. 
Ostajemo pri poziciji koja teži za pronalaženjem dogovornoga rješenja za pitanje granice i te poruke smo komunicirali i našim partnerima u Europskoj uniji, zaključio je Plenković, koji se osvrnuo i na par sportskih događaja – Europsko prvenstvo u rukometu te Snježnu kraljicu.

Na dnevnom redu sjednice Vlade je Nacrt prijedloga zakona o državnoj potpori za istraživačko-razvojne projekte kojemu je cilj pružiti podršku tvrtkama koje se bave istraživanjem, razvojem i inovacijama, i to kroz poreznu olakšicu, čiji je cilj pružiti podršku tvrtkama koje se bave istraživanjem, razvojem i inovacijama, i to kroz poreznu olakšicu, tvrtke koje ulažu u istraživanje, razvoj i inovacije moći će računati na umanjenje poreza na dobit za stvarne troškove za istraživanje i razvoj, objasnila je dan ranije potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić, a i danas je istaknula da je cilj da Hrvatska dosegne iznos ulaganja u istraživanje i razvoj od 1,4 posto BDP-a do 2020. godine


Najveći iznos umanjenog poreza na dobit koji se zbog te potpore neće morati platiti trebao bi iznositi 300.000 eura odnosno kretat će se između 50.000 eura za studije izvodivosti do 300.000 eura za temeljna istraživanja, a uz predviđenu olakšicu umanjenja osnovice poreza na dobit, poduzeća će i dalje moći koristiti druge potpore za istraživanje i razvoj.

Vlada je napokon usvojila i Prijedlog uredbe o načinu izračuna i visinama sastavnica za izračun posebnog poreza na motorna vozila. Naime, već je ranije promijenila zakon te je on stupio na snagu početkom 2018. godine i sada se čekalo Uredbu, a s manjim trošarinama, pojeftiniti bi trebali i novi i rabljeni automobili iz uvoza.

Vlada kani osnovati i Vijeće za državnu informacijsku infrastrukturu, a trebala bi donijeti i državno jamstvo u korist Hrvatske poštanske banke d.d. Zagreb i/ili drugih poslovnih banaka u zemlji i/ili inozemstvu, za kreditno zaduženje društva ULJANIK Brodogradilište d.d. Pula, radi provedbe procesa sanacije i financijske konsolidacije društva.

Dalić je također dan ranije, podsjetimo, kazala da je o zahtjevu Uljanika za sudjelovanjem države u procesu sanacije i restrukturiranja i pokretanju tog postupka službeno obaviještena je Europska komisija što znači da je u tom procesu potrebno određeno sudjelovanje i suglasnost Komisije na proces sanacije i restrukturiranja.


Naglasila je i da program restrukturiranja i odobravanja državnog jamstva za sanaciju implicira da se, temeljem europskih pravila, kredit koji se dobiva temeljem takvog državnog jamstvo mora vratiti u roku sljedećih šest mjeseci ili se u tom roku treba pronaći strateški partner.

Između ostalog, Vlada bi trebala i verificirati odgovore na zastupnička pitanja postavljena Vladi, uključujući i ona SDP-ova Peđe Grbina, u vezi s postupanjem hrvatskih policajaca prema izbjeglicama te njegova stranačkog kolege Domagoja Hajdukovića u vezi s Akcijskim planom za provedbu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije te GLAS-ove Anke Mrak-Taritaš u vezi s isplatama za dužebrižništvo, održavanje sakralnih i drugih objekata te rad vjeroučitelja.