Gost Pressinga bio je profesor upravne znanosti i javne uprave s Pravnog fakulteta u Zagrebu Ivan Koprić.
Jedna od glavnih tema proteklih dana je požeško-slavonski župan Alojz Tomašević. HDZ ga je izbacio iz stranke, pozivaju ga da podnese ostavku, no on ne posustaje.
“Ovo s Tomaševićem je tragikomično. Njega se praktički ne može smijeniti, jedino mu može isteći mandat. Može se dogoditi da izgubi poslovnu sposobnost, ali to je teško očekivati, da promijeni mjesto stanovanja ili da umre na dužnosti. Postupak opoziva od strane građana je jedino moguć, ali to bi se možda moglo očekivati negdje drugdje, ali ne u Hrvatskoj. Samo su u dva slučaja građani pokrenuli opoziv, u Pribislavcu i na Braču, ali nije izašlo dovoljno birača i sve je propalo.”
Kako nakon donošenja Lex šerifa?
“Da se nije izglasao proračun raspustila bi se skupština, on bi ostao. Moguće je da sljedeće godine skupština ne izglasa proračun pa da ni nova skupština ne prihvati proračun onda bi on i ta nova skupština išli na nove izbore.
Bilo bi dobro da podnese ostavku da se taj problem riješi. To što je on napravio, on zaslužuje moralnu osudu najvećeg stupnja i trebalo bi ga maknuti.”
Njegova supruga povukla je sve optužbe, kako to komentirate?
“To je neka bolesna situacija. Afrea je prije nekoliko mjeseci izašla u medijima, liječnici su potvrdili hematone, to nije izmišljena stvar. Službena tijela moraju nastaviti postupak, ali je pitanje što će sud napraviti kada vidi da je žrtva htjela povući optužnicu, o tome će ovisiti hoće li biti presude. Ovo je priprema da se njega oslobodi optužbe, očito je netko vršio pritisak na nju. To se treba ispitati, možda su joj bile upućene neke prijetnje, ne znam od koga. Može se razumno pretpostaviti da tu nije sve čisto i treba vidjeti zašto je to učinila u trenutku najvećeg pritiska na njezinog supruga”.
A što kažete o aferi Milan Bandić i Arena, o njegovoj poziciji “šerifa”, o tome kako komunicira s javnosti?
“Ne pratim sport pa me to nije povuklo, ali vidio sam da on prijeti tko je taj tko vodi Arenu. On ima ovlasti da reagira ako smatra da netko unutar gradskog pogona ne radi kako treba. Ovo je neprimjeren način komunikacije. Vidio sam zadnjih dana njegove izjave da ne želi poštivati kolektivni ugovor, tko je on da se postavlja i radi štetu građanima Zagreba jer će izgubiti sve te sporove. Sjećam ga se iz vremena kada se držao demokratskih standarda, a sada ne skriva i godi mu slika njega koji ima potpunu kontrolu i podršku”.
Kako komentirate postupke Darka Milinovića?
“Kada pogledate, imali smo nevjerojatne izjave župana Pauka koji je rekao da mu je žao što nije i više uhljebljivao, pa Milinović koji kaže da će oni bosi pregaziti Velebit… To su indikatori da klizimo u iliberalnu demokraciju, odnosno poludiktaturu.
Tko stoji iza Lex šerifa?
“Imamo strategiju razvoja lokalne i regionalne samouprave, tamo nema traga o nestabilnosti lokalne vlasti, naznake da bi se pripremio zakon. 2017. u najavi Vlade nema ničega. Promijenili su se ministri, ali premijer je donio plan i lex Šerifa nije bilo u njemu. Gledam u kontekstu onog što se dogodilo u koaliciji s Mostom, koja se raspala prije lokalnih izbora, pretpostavljam da su bili razgovori kako učvrstiti vlast. Ne bih rekao da je to strah od rušenja, već da se ljudima na pozacijama one učvrste”.